به روز شده در ۱۴۰۲/۰۷/۱۱ - ۲۰:۱۴
 
۴
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۲/۲۸ ساعت ۱۰:۴۱
کد مطلب : ۴۰۴۲۳۵
تورم بانک مرکزی در آغاز  ۱۴۰۲

 یک قدم تا ۷۰تورم  درصدی!

 یک قدم تا ۷۰تورم  درصدی!
گروه اقتصادی: یک منبع مطلع، درباره تورم بانک مرکزی در نخستین ماه سال جاری به اکوایران خبر داد و تورم ماهانه فروردین  ۱۴۰۲ را ۵.۲ درصد اعلام کرد. طبق این آمار، تورم نقطه‌ای در فروردین امسال برابر با ۶۸.۷ درصد بوده و در یک قدمی ۷۰ درصد قرار داشته است؛ رقمی که پیش از این اکوایران نیز با استفاده از مدل‌های آماری تخمین زده بود.
به گزارش اکوایران، تورم در ماه آخر سال گذشته سیر صعودی پیدا کرد؛ شاخصی که به سرعت رشد عمومی قیمت‌ها در هر مقطع از سال پرداخته و ارزیابی می‌کند قیمت کالاها و خدمات در هر زمان چه تغییری داشته است. این متغیر از مهمترین شاخص‌های ارزیابی وضعیت رفاه اقتصادی بوده و تا آخر سال گذشته مسیری صعودی را رقم زد.بانک مرکزی پس از گذشت حدود چهار هفته از پایان فروردین، هنوز آماری از وضعیت تورم فروردین منتشر نکرده است. این در حالی است که یک منبع مطلع به اکوایران تورم ماهانه فروردین را دومین رکورد ۱۰ ماه اخیر اعلام کرده است.
منبع خبری اکوایران اطلاع داد که تورم ماهانه نخستین ماهِ سال جاری برابر با ۵.۲ درصد بوده و دومین رکورد را در بازه ده‌ماهه رقم زده است.
رشد قیمت‌ها در سال گذشته عمدتا از مسیر قیمت خوراکی‌ها بوده و به نظر می‌رسد همچنان در این ماه نیز سهم بالایی داشته باشد. پیش از این تورم ماهانه اعلام‌شده از سوی مرکز آمار نیز مؤید همین نکته بوده است. مرکز دیگر اعلام آماری رشد قیمت‌ها در فروردین تورم ماهانه را برابر با ۳.۷ درصد برآورد کرده بود.
با رشد بالای شاخص قیمت مصرف‌کننده در این ماه، رشد نقطه‌ای نیز به رکوردی بی‌سابقه در کشور رسیده است.
مقایسه نقطه‌ای قیمت‌ها به معنای آن است که سبد مصرفی خانوارها نسبت به موقعیت مشابه خود در سال قبل چه تغییر قیمتی داشته است. برای ارزیابی این متغیر، باید شاخص قیمت مصرف کننده با موقعیت مشابه خود در سال گذشته مقایسه شود.اکنون با ثبت رشد۲۲ درصدی تورم ماهانه در فروردین ماه امسال، شاخص قیمت مصرف کننده به ۸۳۵.۶ می رسد. در این صورت مشاهده می شود تورم نقطه ای بانک مرکزی در این مقطع برابر با ۶۸.۷۷ درصد بوده و از تورم ثبت شده در پایان سال گذشته حدودا ۴.۹ واحد درصد بالاتر آمده است.
بررسی‌ها نشان می‌دهد این بیشترین تورم نقطه‌ای ثبت‌شده در بازه حداقل ۳۲ سال اخیر بوده است. پیش از این نیز اکوایران، با استفاده از مدل‌های آماری، تورم این مقطع را پیش‌بینی کرده بود. در این مدل با استفاده از شامخ مدیران کل در خصوص قیمت مواد اولیه پیش‌بینی شده بود تورم نقطه‌ای بانک مرکزی به ۶۷.۵ درصد برسد که البته فاصله چندانی با رقم واقعی ثبت شده نداشته است.
برچسب ها: تورم

۱۴۰۲/۰۲/۲۸ ۱۴:۰۲
تا وقتی که سیاست مسئولین تغییر نکند وضعیت اسفناکتر خواهد شد (430055)
مهتاب
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۲/۰۲/۲۹ ۰۴:۲۱
بله سیاست نظام باید به طور کلی در همه زمینه ها تغییرات اساسی و بنیادین داشته باشد، وگرنه این مشکلات بزرگ با ایشالا و ماشالا گفتن حل نخواهد شد. (430081)
۱۴۰۲/۰۲/۲۸ ۱۵:۲۷
سید محرومان چه کردی با محرومان (430058)
۱۴۰۲/۰۲/۲۹ ۰۴:۲۴
برای حل مشکلات کشور یابد افراد تحصیل کرده و کاردان و خبره و وطن دوست که احساس مسوولیت زیادی دا‌شته باشند به راس کار بیایند و امور را دست بگیرند. با این جناح بازی ها نمیشه مشکلات رو حل کرد.

کشور درگیر کلی مشکل و گرفتاری بود . در حالیکه باید افراد کاردان وارد می‌شدند،کشور رو به آقای رئیسی و تیمشون و وزراشون سپردند، که شوربختانه هیچکدام تخصص لازم رو در پستی که هستند ندارند و نتیجه اش میشه همینی که الان می‌بینید. (430083)
۱۴۰۲/۰۲/۲۹ ۰۴:۲۰
وضعیت کشور خیلی خرابه
گرانی و تورم داره نابودم ن میکنه بخدا
یکی به فریاد ملت برسه
هرچی می دویم بازم عقبیم
هر روز عقب تر از دیروز (430080)
جواد
Canada
۱۴۰۲/۰۲/۲۹ ۰۴:۲۷
فرزند من پارتی ندارد ولی فوق لیسانس دارد،کاری برایش میشود پیداکرد؟مسلماً رئیس جایی نمی خواهد بشود. (430084)
صالحی
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۲/۰۲/۲۹ ۱۲:۵۸
با سلام این چه وضعی هست ۳۰ درصد اضاف کردین از هر نانوایی ۷۰عدد ارد کم کردین سهمیه ما نمیرسه نون گیر مشتری نمیاد اگه بخوایم زیاد بخت کنم ارد کم میاریم باید نانوایی را ببندیم اصلا نمیشه دیگه هیچ کس هم جوابگو نیست فقط میگن بخت کنین خوب ارد نمیدین که (430097)