به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۲۰ - ۲۰:۴۵
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۲/۳۱ ساعت ۱۰:۰۶
کد مطلب : ۴۰۴۸۳۵

یحیی، پرسپولیس را قهرمان آسیا می‌کند

یحیی، پرسپولیس را قهرمان آسیا می‌کند
گروه ورزشی: بدون شک رضا درویش نقشی غیرقابل انکار در قهرمانی پرسپولیس داشت. او تمام بازیکنان مورد نظر گل‌محمدی را خرید و حاشیه‌های زیاد پرسپولیس را در طول فصل جمع کرد. با مدیرعامل قرمزها که روزهای سخت و خاصی را در طول فصل سپری کرد، مصاحبه‌ای اختصاصی انجام دادیم که می‌خوانید.
 
 
فصل پرفراز و نشیبی بود آقای درویش...بله، آن‌قدر حاشیه زیاد بود که هر روز و هر ساعت ما درگیر بودیم. هر روز حساب‌هایمان بسته می‌شد و با اشخاص حقیقی و حقوقی ماجراها داشتیم اما به لطف خدا با قهرمانی پرسپولیس، مردم خوشحال شدند و ما مزد خودمان را از اوستاکریم گرفتیم. در واقع خدا مزد پرسپولیس را داد. ما فقط در یک فقره تسویه‌ مالیاتی سال‌های ۷۵ تا ۹۰ را انجام دادیم و همچنین سال‌های ۹۶ و ۹۷. البته وزرای اقتصاد و ورزش و سازمان خصوصی‌سازی هم خیلی کمک کردند.
 
در جریان حل مشکلات مالی مورد خاصی بود که در ذهن‌تان مانده باشد؟
ببینید من در یک مورد ۴ ساعت پشت درِ اتاق یک مسئول نشستم تا پول بگیرم. باور کنید برای خودم و خانواده‌ام این کار را نمی‌کردم اما به هر حال باید کار پرسپولیس را راه می‌انداختیم. خیلی‌ها به من می‌گویند چرا با موتور تردد می‌کنی ولی چه کار کنم؟ باید مدام این‌ور و آن‌ور برویم تا مشکلات را حل کنیم. البته من نقش زیادی در قهرمانی پرسپولیس نداشتم و هرچه بود، لطف خدا، زحمات مدیران دیگر، کادرفنی و بازیکنان و سایر عوامل بود. من قبلا هم گفتم که ما نه صنعت داشتیم، نه معدن اما خدا و مردم را داشتیم.

این‌که شما نقش نداشتید، تعارف است. خیلی‌ها می‌گویند پرسپولیس نسبت به استقلال اصلا مشکل مدیریتی نداشت.
به هر حال مردم لطف دارند. همین روز آخر ما از مردم عزیز مازندران این‌قدر لطف و محبت دیدیم که حد نداشت و خدا کند بتوانیم روزی جبران کنیم.

چرا شما بین تماشاگران نشسته بودید؟
خب در جایگاه ویژه جا نبود. ما هم با معاونان و دوستان رفته بودیم و اتفاقا بین مردم نشستن خیلی لطف و صفا دارد.

نقش گل‌محمدی در قهرمانی چقدر بود؟
خیلی زیاد. یحیی اجازه نداد حاشیه‌ها به پرسپولیس لطمه بزند. این‌که در مهمترین هفته‌ها ۱۱ بازیکن در خطر محرومیت هستند اما هیچ‌کدام محروم نمی‌شوند، هنر گل‌محمدی است. او نشان داد یک مربی متمایز است و می‌تواند پرسپولیس را قهرمان آسیا کند. شما ببینید داوری‌ها ۶ هفته پیاپی علیه ما بود. مثلا مقابل فولاد ۲ پنالتی ما را نگرفتند.

یحیی گفت تا من هستم، نمی‌گذارند پرسپولیس قهرمان شود و...
بله، من هم گفتم. چون اتفاقات را رصد می‌کردم. چطور می‌شود ۶ هفته داوری‌ها علیه شما باشد؟

یعنی پرسپولیس از داوری منتفع نشد؟
ما فقط در یک بازی مقابل مس رفسنجان از این مسئله سود کردیم اما در ۶، ۷ بازی به شدت لطمه خوردیم و حتی صدر جدول را از دست دادیم. حرف من این است که اگر با رضا درویش مشکل دارید، پرسپولیس را نزنید چون مردم این تیم را دوست دارند و با پرسپولیس زندگی می‌کنند. می‌گویند در دربی یک پنالتی به خاطر ضربه قایدی گرفته نشد اما به شهادت کارشناسان خطا روی مهدی عبدی در همان دربی پنالتی بود. جالب این‌که هفته بعد مشابه همان حرکت را قایدی مقابل پیکان انجام داد و داور پنالتی گرفت! این‌که ۶ هفته داوری علیه یک تیم باشد، همه را از پا می‌اندازد.

بازیکنان پرسپولیس هم در طول فصل تا حد زیادی بی‌حاشیه بودند.
بله، باید از تک‌تک آن‌ها تشکر کنم. شما از نظر فنی هم می‌بینید که ما دروازه‌بانی مثل بیرانوند داریم که به جرأت می‌گویم مثل کورتوا است. شما کار با توپ کدام دروازه‌بان را دیدید که در حد بیرانوند باشد؟ به نظر من تا حالا ما چنین دروازه‌بانی با این همه هنر نداشته‌ایم.

تیم شما پرمهره‌تر بود یا استقلال و سپاهان؟
نمی‌دانم ولی این را بگویم که ما بهترین بازیکنان ایران را داشتیم.

اما مثلا ستاره‌ای مثل قایدی نداشتید.
نه، به نظر من محمد عمری خیلی بهتر از مهدی قایدی است. ما بهترین بازیکنان و بهترین کادر فنی را داشتیم و این را بارها و بارها ثابت کردیم.

در جشن قهرمانی هم که مسئولان فدراسیون نبودند و...
خب حتما کارهای مهمتری داشتند! دوستان کارهای خود را اهم و فی‌الاهم کرده بودند. رئیس فدراسیون و خیلی‌های دیگر رفته بودند قطر یا مثلا در یک مسابقه از لیگ قهرمانان آسیا شرکت کردند اما جشن قهرمانی پرسپولیس در مهمترین تورنمنت فوتبالی ایران برایشان مهم نبود! به من گفتند چرا مسئولان فدراسیون را دعوت نکردی اما مگر من چه‌کاره بودم؟ خود من را دعوت کرده بودند! مگر می‌شود رئیس فدراسیون، نواب رئیس، دبیر فدراسیون و... هیچ‌کدام در مراسم قهرمانی نباشند؟!

دریافتی بازیکنان و کادر فنی چند درصد بوده؟
بین ۷۶ تا ۸۰ درصد.

بهترین اتفاق فصل برای پرسپولیس چه بود؟
خب اتفاقات خوب که زیاد بود اما پیروزی در دربی و پیروزی ۴-۲ مقابل سپاهان در جام حذفی از همه جذاب‌تر بود و فکر کنم به هواداران هم خیلی چسبید.

اشتباهی هم در طول فصل داشتید که اگر زمان به عقب برگردد، آن را انجام ندهید؟
شاید بچه‌ها را مجاب می‌کردم مثل ۷ هفته آخر به هیچ‌وجه وارد مسائل حاشیه‌ای نشوند.

در جام حذفی هم اگر به فینال برسید و با استقلال روبه‌رو شوید، می‌برید؟
اگر اتفاق خاصی پیش نیاید، باز هم استقلال را می‌بریم. ما مقابل سپاهان هم ۱۰ نفره شدیم وگرنه نمی‌باختیم.
مرجع : خبرورزشی
برچسب ها: پرسپولیس