به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۰ - ۱۷:۳۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۳/۰۳ ساعت ۱۷:۳۷
کد مطلب : ۴۰۵۵۷۹
کوبیدن دولت بر طبل توخالی کنترل قیمت مرغ

برای خرید یک مرغ ۳۰۰ هزار تومان کنار بگذارید!

برای خرید یک مرغ ۳۰۰ هزار تومان کنار بگذارید!
گروه اقتصادی: کمبود و گرانی مرغ در سطح شهر، تأمین این محصول را برای شهروندان سخت کرده است. در حال حاضر خبری از توزیع مرغ در میادین میوه و تره بار نیست و واحد‌های صنفی سطح شهر نیز خالی از مرغ هستند و اگر هم مغازه‌ای اقدام به فروش مرغ کند با کیلویی حدود ۱۰۰ هزار تومان از مشتریان استقبال می‌کند.

به گزارش اقتصاد 24،امروز یک خانوار ۴ نفره برای سیر کردن شکم خودشان باید یک مرغ را به بهای ۳۰۰ هزار تومان خریداری کنند، یعنی اگر قرار باشد در هفته دو وعده مرغ به سر سفره این خانوار‌ها بیاید، ۶۰۰ هزار تومان هزینه بر می‌دارد که در ماه به رقمی معادل دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان می‌رسد. به نظر نمی‌رسد خانوار‌ها با توجه به درآمد‌های ثابت و کم، توان چنین ولخرجی‌هایی را داشته باشند.

قیمت مرغ با وجود تعیین نرخ مصوب در شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی، مجددا گران شده است. این شورا در جلسه روز ۱۰ اردیبهشت سال جاری، نرخ مرغ را کیلویی ۷۳ هزار تومان تعیین و اعلام کرده بود، اما طی هفته‌های گذشته بازار برای چندمین بار شاهد افزایش قیمت این محصول پروتئینی شد و از قیمت مصوب پیروی نکرده است.

نمایش جدید برای کنترل قیمت مرغ
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی نیز از برخورد قانونی با عرضه کنندگان مرغ با نرخ بالاتر از قیمت مصوب خبر داده و گفته است: با هر کشتارگاه، فروشگاه و عوامل عرضه که بالاتر از قیمت مصوب عرضه مرغ داشته باشد برخورد قانونی شدید خواهد شد.

اما وضعیت قیمت مرغ در بازار نشان می‌دهد که باز هم برای سرکوب گلایه‌ها و انتقادات مردم بر سر گرانی کالای اساسی، دولت روش اجرای «نمایش» را در نظر گرفته است.هرچند پیش از این مرغداران بار‌ها درباره کمبود مرغ و احتمال افزایش قیمت آن هشدار داده بودند، اما تحمیل گرانی به مردم آن هم دقیقاً چند روز پس از افزایش و تصویب قیمت مرغ، وضعیت تأمین این محصول را برای شهروندان سخت‌تر کرده است تا جایی که کمتر خانواده‌ای توان خرید مرغ آن هم با کیلویی حدود ۱۰۰ هزار تومان را دارد.

۱۴۰۲/۰۳/۰۳ ۱۸:۳۴
ما ایرانی‌ها عادت ذاتی داریم صبحانه حتما نان پنیر با چایی بخوریم پنیر رفته ام بگیرم کیلویی ۳۴۰۰۰۰هزار تومان دروغ نباشه سی درصدش هم آب. (430492)
۱۴۰۲/۰۳/۰۳ ۲۳:۰۷
بهار، بنظرم باید کاری بکنی! وقتی دولت تا گندگذار، نرخ مرغ رو از کانال ۲۰ هزار تومانی دفعتا واحده به ۶۳ هزار تومان رساند، توضیحی که داد این بود که قیمت مرغ آزاد شده و این کالا دیگر یارانه ای نیست!!! حالا بعد از مدت کوتاهی دوباره آن را ۱۰ هزار تومان گران کرده و با این حال هم حاضر به تامین آن برای مردم نیست!!! شما باید آرشیوی و بایگانی برای این موارد ثبت و ایجاد کنید تا هر وقت دولت طبق معمول همیشه دروغ گفت، بلافاصله سابقه آن موضوع را منتشر کنید؛ نمونه هم تا دلتان بخواهد هست، همین مرغ، و داستان نان! (430514)
۱۴۰۲/۰۳/۰۵ ۱۲:۲۸
کیلویی 73 هزارتومن 300 هزار تومانش میشه حدود 4 کیلو...یه خانواده 4 نفره توی یه وعده نفری یک کیلو مرغ خداوکیلی میخوره؟؟؟؟ (430646)