به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۰۹ - ۱۸:۴۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۳/۰۵ ساعت ۱۵:۳۲
کد مطلب : ۴۰۵۹۰۶

پنج سرباز فرانسوی متهم شدند

پنج سرباز فرانسوی متهم شدند
گروه بین الملل: پلیس فرانسه پنج سرباز را در ارتباط با مرگ ۲۷ نفر که روز ۲۴ نوامبر ۲۰۲۱ هنگام تلاش برای رسیدن به بریتانیا در کانال مانش غرق شدند متهم کرده است. چهار شهروند افغانستان و یک ایرانی در میان غرق شدگان بودند.
این پنج سرباز جزو ۹ نفری هستند که برای بازجویی بازداشت شده‌اند. یک منبع قضایی گفت که آنها به قصور در کمک‌رسانی به قایق آسیب دیده متهم هستند.رسانه‌های فرانسوی گزارش دادند که در زمان حادثه حدود ۱۵ تماس از سوی سرنشینان قایق برای دریافت کمک نادیده گرفته شد.آن بدترین فاجعه از این نوع است که در کانال مانش روی می‌دهد.شانزده کرد عراقی، چهار شهروند افغان و یک ایرانی به نام سیروان علیپور اهل سردشت در میان قربانیان بودند. قربانیان از ۷ تا ۴۶ سال داشتند.
سخنگوی «یوتوپیا ۵۶»، سازمانی که به نفع مهاجران فعالیت می‌کند، از تنظیم ادعانامه علیه سربازان استقبال کرد.فلور ژودت گفت: «فقط می‌توانیم خوشحال باشیم که موضوع از نقطه نظر جنایی در حال پیشرفت است.»قایق کوچک حامل این افراد اندکی بعد از ترک ساحل غرق شد و فقط دو نفر از سرنشینان آن زنده ماندند.
روزنامه لوموند پیش از این گزارش داده بود که مسافران ابتدا در ساعت یک و ۴۸ دقیقه صبح با مقام‌های مرکز امداد و نجات بخش فرانسوی کانال تماس گرفتند و گفتند که قایق آنها پنچر شده و موتور آن هم از کار افتاده است.
طبق گزارش‌ها این گروه ۱۵ دقیقه بعد موقعیت مکانی خود را از طریق واتس‌اپ ارسال کردند، اما مقام‌ها پاسخی ندادند. تیم‌های نجات بالاخره بعد از ۱۰ ساعت، زمانی که ماهیگیران زنگ خطر را به صدا درآوردند واکنش نشان دادند.سازمان بین‌المللی مهاجرت وابسته به سازمان ملل (آی او ام) در آن زمان گفت که این بزرگترین فاجعه انسانی در کانال مانش از زمان شروع جمع‌آوری داده‌ها در سال ۲۰۱۴ بوده است.
بوریس جانسون، نخست وزیر وقت بریتانیا، هم گفت که از این حادثه «وحشتزده» شده و افزود که کشورش حداکثر تلاش را برای متوقف کردن باندهای قاچاق انسان به کار خواهد بست.
نوامبر گذشته یک مرد ۳۲ ساله در رابطه با آن فاجعه در دادگاهی در لندن حاضر شد. او به عضویت در گروهی که برای انتقال مهاجران به بریتانیا توطئه کرده بود مظنون بود.
گفته می‌شود که «حرم احمد ابوبکر» به خانواده‌های مهاجرانی که غرق شدند پیشنهاد پرداخت پول داده است تا سکوت کنند.پلیس فرانسه در ماه ژوئن گذشته ۱۵ نفر را - که اکثرا اهل افغانستان بودند - به اتهام عضویت در یک باند قاچاق دخیل در آن حادثه مرگبار دستگیر کرد.بعد از گذر شمار بی‌سابقه‌ای قایق‌های کوچک از کانال مانش در سال گذشته، دولت بریتانیا قول داده است که به این مشکل رسیدگی کند.
برچسب ها: فرانسه