به روز شده در ۱۴۰۲/۰۷/۰۹ - ۲۰:۳۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۳/۰۶ ساعت ۱۲:۵۷
کد مطلب : ۴۰۶۱۰۰

رشد بورس با سیگنال‌های سیاسی؟

رشد بورس با سیگنال‌های سیاسی؟
گروه اقتصادی:  برخی از کارشناسان معتقدند ارزش معاملات خرد جاری در مقایسه با میانگین دو سال گذشته مطلوب است و افت چشمگیر آن نسبت به میانگین امسال تا حدی در نتیجه رشد شتاب‌زده بازار سرمایه در مدت قابل‌مقایسه است.

به گزارش دنیای اقتصاد، با این حال به گواه آمار ارزش معاملات خرد در بازار سهام افت قابل‌توجهی داشته و با توجه به اینکه ارزش معاملات فاکتوری مهم در تقویت روند‌های مثبت بازار است، به نظر می‌رسد تا مجددا شاهد افزایش آن نباشیم نوسانات و حالت تعادلی در بازار تداوم خواهد داشت. کارشناسان هفته پیش رو را هفته‌ای مثبت‌تر برای بازار سرمایه پیش‌بینی می‌کنند.

انتشار گزارش‌های عملکرد مطلوب شرکت‌ها یکی از پیشران‌های مورد توجه بازار در هفته‌های پیش روست، البته که ابهامات موجود در خصوص مذاکرات برجام از یک طرف و نوسانات قیمت دلار از سوی دیگر بر وضعیت بازار سهام تاثیرگذار خواهد بود. از طرف دیگر نامه اخیر مجلس به رئیس‌جمهور در خصوص منع قانونی تثبیت نرخ ارز نیز سیگنال مثبت هفته گذشته برای بازار سرمایه بود.
 
وزن سنگین برجام در بورس
مریم محبی، کارشناس بازار سهام، در خصوص وضعیت بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت، گفت: همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد هفته گذشته بازار سهام وضعیت تقریبا متعادلی را پشت سر گذاشت؛ این در حالی بود که اخبار مثبت داخلی و همچنین تاثیرات بنیادی در بازار بسیار زیاد بود. یکی از مهم‌ترین اخبار انتشار گزارش‌های برخی از شرکت‌های بورسی و سودسازی مطلوب آن‌ها بود. علاوه بر این، شاهد موافقت ستاد تنظیم بازار با افزایش قیمت برخی از محصولات و خدمات مانند موافقت شورای ترابری با افزایش ۳۰درصدی قیمت حمل کالای جاده‌ای و موارد مشابه دیگر نیز بودیم. از این موضوعات می‌توان به عنوان عوامل بنیادی تاثیرگذار بر بازار یاد کرد.

وی ادامه داد: در این میان مهم‌ترین اتفاقی که هفته گذشته افتاد و تاثیر خود را در بازار گذاشت، مناقشات بر سر تسعیر نرخ ارز بود. نامه‌ای در این خصوص از طرف مجلس به دولت داده شد و در مقابل دولت نسبت به آن موضع‌گیری کرد و مجددا بازار با مخاطراتی همراه شد. اما آنچه باعث شد بازار هفته گذشته به‌رغم مشاهده اتفاقات مثبت بنیادی، رشد مورد انتظار و سریعی نداشته باشد موضوع احتمال شروع مجدد مذاکرات برجام بود؛ مذاکراتی که ممکن است هفته جاری با سفر سلطان عمان به ایران آغاز شود. از طرف دیگر جلسه شورای امنیت ملی نیز به‌زودی برگزار می‌شود و احتمالا تکلیف برجام در سه ماه آینده و وضعیت تحریم‌های ایران در این جلسه مشخص خواهد شد؛ بنابراین به نظرم بازار سرمایه در یک حالت آماده‌باش بوده و منتظر است نتیجه این دو اتفاق را ببیند.

این تحلیلگر بازار سرمایه اظهار کرد: به طور کلی بزرگ‌ترین اتفاقی که ممکن است در هفته جاری بر بازار سرمایه تاثیرگذار باشد نتیجه مذاکرات برجامی است. هرچه اتفاقاتی که از سمت برجام می‌افتد مثبت‌تر باشد اتفاقات بهتری برای بازار سرمایه نیز رقم خواهد خورد. محبی در ادامه با اشاره به افت ارزش معاملات گفت: میانگین ارزش معاملات در چند هفته اخیر همچنان کمتر از میانگین معاملات در دوماهه ابتدایی سال است و بخش کوچکی از دلیل آن می‌تواند مشخص شدن وضعیت فروش یکپارچه خودرو باشد. با از بین رفتن این گزینه در هفته جاری، احتمال ورود مجدد نقدینگی به بازار سرمایه وجود دارد. اما تمام این‌ها مشروط به این است که در مذاکرات برجام و در اتفاقات بین‌المللی خبر بدی مشاهده نکنیم.

حتی بی‌خبری یا مجددا ابهام در نتیجه مذاکرات می‌تواند به عنوان یک عامل مطلوب برای بازار ارزیابی شود؛ بنابراین چنان‌چه در هفته آینده خبر بدی در رابطه با تحریم‌ها و مذاکرات برجام نداشته باشیم انتظار می‌رود گروه‌های مختلف بازار رفتار مثبتی داشته باشند. به‌شخصه انتظار دارم به طور کلی گروه‌های ریالی عملکرد مثبت‌تری داشته باشند.

ثبات؛ لازمه رشد
علی عصاری، دیگر تحلیلگر بازار سرمایه، با اشاره به اینکه بورس در هفته‌ای که گذشت وضعیت متعادل و رو به مثبتی داشت، گفت: البته بازار سرمایه شنبه گذشته به دلیل اخبار سیاسی و اجتماعی تنش‌زا منفی بود، اما در سایر روز‌ها بازار متعادل و مثبت بود. در خصوص ارزش معاملات نیز ذکر این نکته لازم است که اگرچه نسبت به میانگین دو‌ماهه ابتدایی سال، با کاهش ارزش معاملات مواجه بودیم و همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد روند رشد بازار با توجه به ریزشی که چند هفته قبل داشت ممکن است کند‌تر شود، اما پیش‌بینی می‌شود در هفته جاری این روند بهتر شود و مجددا شاهد ورود نقدینگی و جریان پول به بازار سرمایه باشیم.

وی با اشاره به اخبار کمابیش مثبت در حوزه‌های اقتصادی و سیاسی اظهار کرد: به‌شخصه بازار خوبی را برای هفته جاری پیش‌بینی می‌کنم. این روند مثبت با توجه به اخبار موجود می‌تواند خود را در گروه‌های ریالی و مخصوصا خودرو و همچنین گروه‌های پتروشیمی و پالایشی نشان دهد. به نظر می‌رسد در هفته‌های پیش رو بازار بیشتر نیازمند ثبات سیاسی و اجتماعی است و چنان‌چه اتفاق خاصی نیفتد یا آرامشی نسبی در سایر بازار‌ها حاکم باشد، بازار سرمایه می‌تواند به رشد خود ادامه دهد.

عصاری با تاکید بر اینکه ثبات سیاسی و اجتماعی امری لازم برای رشد بازار سرمایه است، گفت: البته قطعا ثبات به‌تن‌هایی کافی نیست، اما با توجه به اینکه در هفته گذشته سایر بازار‌ها مانند خودرو، طلا و دلار نتوانستند عرض‌اندام قابل‌توجهی داشته باشند، بازار سرمایه می‌تواند گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری باشد.

در این میان نباید فراموش کرد از زمانی که ترند صعودی بازار شکسته شد، تا وقتی به سقف قبلی برسد روند خیلی ملایم‌تری نسبت به قبل خواهد داشت، اما به محض شکستن سقف قبلی دوباره بازار می‌تواند به حرکت خود ادامه دهد.

این تحلیلگر بازار سرمایه اظهار کرد: در مجموع شرایط خوبی بر بازار حاکم است و احتمال ریزش بازار وجود ندارد، مگر اینکه شرایط خاصی پیش بیاید که قابل‌بررسی است. احتمالا در هفته پیش رو شاخص‌ساز‌ها بیشترین سودسازی را داشته باشند و بعد از آن این سودسازی به گروه‌های کوچک و متوسط سرازیر شود. البته توجه به این نکته ضروری است که در یکی دو هفته گذشته شاخص هم‌وزن عملکرد به مراتب بهتری نسبت به شاخص کل داشته است.
برچسب ها: بورس