به روز شده در ۱۴۰۲/۰۷/۰۹ - ۲۰:۳۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۳/۰۶ ساعت ۱۷:۰۹
کد مطلب : ۴۰۶۱۵۲

تناقض آشکار در سیاست خارجی ایران 

تناقض آشکار در سیاست خارجی ایران 
گروه سیاسی: روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:  با گذشت ۱۰ روز از اخطار رئیس ‌جمهور به حاکمان افغانستان در مورد حقابه ایران از هیرمند،طالبان در چند اقدام و سخن جداگانه پاسخ منفی به این اخطار داده‌اند. این موضعگیری‌ها به صورت کاملاً روشن به مقامات جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌کنند طالبان زیر بار دادن حقابه هیرمند به ایران نخواهد رفت.
آنچه در این میان بسیار مهم است، نوع برخورد مقامات جمهوری اسلامی ایران با این رفتار خصمانه طالبان است. آقای حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفته است: «هیأت حاکمه فعلی افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسیم و بر لزوم تشکیل دولت فراگیر در افغانستان تأکید داریم. این سخن آقای وزیر امور خارجه لوازمی دارد که دولت جمهوری اسلامی تاکنون به آن پای‌بندی نشان نداده است. شما که حاکمیت طالبان را به رسمیت نمی‌شناسید، چرا سفارت افغانستان را به این گروه تحویل داده‌اید؟ چرا نمایندگان طالبان را به جلسات رسمی دعوت می‌کنید و با آنها تعاملات رسمی دارید؟
 این تناقض آشکار در سیاست خارجی بهیچوجه قابل قبول نیست. برداشت طالبان از این دوگانگی در گفتار و رفتار شما اینست که ایران را در موضع ضعف می‌پندارند در حالی که ما یک کشور قدرتمند هستیم و امثال طالبان عددی نیستند که اجازه باج‌خواهی از ما را پیدا کنند. ما با توسل به دیپلماسی شفاف می‌توانیم این گروه یاغی را وادار به تمکین کنیم.
طالبان یک گروه تروریستی بدوی و متحجر است که حتی در میان مردم افغانستان نیز جایگاهی ندارد. جمهوری اسلامی ایران بدون آنکه نیازی به توسل به برخورد نظامی داشته باشد، می‌تواند با ابزارهای دیپلماسی و اقتصادی طالبان را تحت فشار قرار دهد و با فعالیت‌های بین‌المللی راه را برای شکل‌گیری دولت فراگیر در افغانستان همواره نماید. ایران با چنان دولتی می‌تواند به راحتی تفاهم و تعامل داشته باشد.
برچسب ها: طالبان

عبدالله
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۲/۰۳/۰۶ ۱۷:۲۲
واقعا جای تاسف دارد که روزنامه جمهوری اسلامی با آن عقبه، مساله را در پاراگراف آخر به همین سادگی فیصله داد. رویارویی نظامی، حتی اگر به نفع ایران تمام شود، هزینه‌های سنگینی در پی خواهد داشت که کمترین آن اقتصادیست. جان آدمها که بماند. آمریکا با خروج خود جنگی نیابتی به راه میاندازد که بیا و ببین. همین دست کم گرفتن طالبان در مورد پوتین و مقاومت اوکراین روی داد. مراقب باشید. (430769)
darush
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۲/۰۳/۰۶ ۲۲:۵۲
پهباد و موشک نقطه زن و عمق استراژیک اینجا بدرد میخوره نه گفتگو
اینا زبون مذاکره بلد نیستند (430793)
عادل
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۲/۰۳/۰۷ ۱۸:۴۳
دوست من نه موشک برا ملت نون
میشه
نه پهباد عمق استراتژیک برا
کسی آب میشه
توسعه واقتصاد و محیط زیست
هم نون هم آب هم امنیت میشه (430860)
۱۴۰۲/۰۳/۰۷ ۱۳:۳۶
برای شروع یک جنگ اول
باید عقبه حمایت داخلی داشته باشی
ودوم عقبه حمایت جهانی
که ایران در هر دو ضعف داره

ورنه میشه مث جنگ ابرقدرت نظامی
روسیه با اوکراین

یک سیاست داخلی وخارجی متناقض (430836)