به روز شده در ۱۴۰۲/۰۷/۰۹ - ۱۸:۲۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۳/۰۶ ساعت ۱۹:۲۵
کد مطلب : ۴۰۶۱۹۸
روز شگفت آور بوندسلیگا: جشن مونیخ، عزای وستفالن

بایرن برای یازدهمین سال متوالی قهرمان شد

بایرن برای یازدهمین سال متوالی قهرمان شد
گروه ورزشی: تراژدی بروسیا دورتموند.  آنها همه چیز برای قهرمان شدن داشتند؛ در روز آخر دو امتیاز از بایرن پیش بودند و در خانه میزبان تیم ماینتس اما در‌ نهایت با مشقت بسیار با تساوی ۲-۲ مقابل حریف سختکوش بیرون آمدند تا بایرن با انجام دادم تکلیف خود در ورزشگاه کلن و پیروزی ۲-۱ مقابل حریف با گل تماشایی جمال موسیالا، یک‌بار دیگر قهرمان بوندسلیگا شود.
آنها در نهایت با تفاضل گل جام را در آغوش گرفتند. +۵۴ برای اف سی بایرن مونیخ و +۳۹ برای بوروسیا دورتموند:
تیم فوتبال بوروسیا دورتموند در یکی از تلخ‌ترین روزهای تاریخ این باشگاه با تساوی در هفته سی و چهارم بوندسلیگا مقابل کلن، پیش چشم هشتاد هزار تماشاگر زردپوش خود، قهرمانی را از دست داد تا با پیروزی همزمان بایرن مونیخ در برابر کلن، بار دیگر عنوان قهرمانی بوندسلیگا به این باشگاه افسانه‌ای فوتبال آلمان برسد و دست شاگردان ادن ترزیچ از قهرمانی کوتاه بماند.
ماینتس خیلی زود دورتموند را شوکه کرد و در حالیکه تنها 15 دقیقه از شروع مسابقه می‌گذشت به گل رسید. ماینتس در این دقیقه از مسابقه صاحب یک کرنر شد. بعد از شروع مجدد بازی از روی نقطه کرنر توپ به ادیمیلسون فرناندس رسید تا او با یک ارسال توپ را به درون محوطه شش قدم دورتموند بفرستد. آندریاس هانکه اولسن، دفاع وسط نروژی ماینتس، در سمت چپ محوطه شش قدم حریف حاضر بود تا با یک ضربه سر دروازه گرگور کوبل را باز کرده و ورزشگاه سیگنال ایدونا پارک را در سکوت فرو ببرد.
دورتموند که قصد داشت هر چه سریع‌تر عقب افتادن از ماینتس را جبران کند با حمله‌ای سریع به سمت دروازه تیم مهمان یورش برد. درحالیکه ساعت ورزشگاه دقیقه 17 را نشان می‌داد رافائل گوریرو در محوطه جریمه ماینتس توسط دومینیک کُر سرنگون شد تا داور در سوت خود بدمد و نقطه پنالتی را نشان بدهد. اعتراض بازیکنان ماینتس بی‌نتیجه بود و VAR هم تصمیم داور را تایید کرد.

1880306
اما بدترین اتفاق ممکن برای دورتموند از دست رفتن این پنالتی بود. سباستین هالر، ستاره هفته‌های اخیر زنبورها که با شکست سرطان و بازگشت به ترکیب تیم و به ثمر رساندن چند گل مهم به محبوبترین بازیکن دورتموند تبدیل شده است پشت این پنالتی حساس ایستاد اما ضربه او که به سمت گوشه پایین سمت راست دروازه شلیک شده بود توسط فین دامن مهار شد تا چیزی جز افسوس و حسرت نصیب تماشاچیان حاضر در سیگنال ایدونا پارک نشود.
در دقیقه 34 شوک وارد شده به دورتموند سنگین‌تر شد. سانتر لی جائه سونگ به درون محوطه جریمه دورتموند را کریم اونیسیوو مهاجم اتریشی ماینتس با یک ضربه سر وارد دروازه تیم زردپوش کرد تا اختلاف به دو گل افزایش یابد.
1880307
این بدترین نتیجه ممکن برای دورتموند در حساس‌ترین دیدار فصل بود. شاگردان ترزیچ در حالی به رختکن رفتند که می‌دانستند در نیمه دوم برای زنده نگه داشتن امید قهرمانی‌شان باید دست کم سه گل وارد دروازه ماینتس کنند. به خصوص با توجه به اینکه بایرن مونیخ در دیدار همزمان با کلن موفق شده بود نیمه اول را با پیروزی 1-0 به پایان برساند.
دورتموندی‌ها در نیمه دوم برای به ثمر رساندن اولین گل‌شان 24 دقیقه منتظر ماندند. در دقیقه 69 جیو رینا که در نیمه دوم به جای دونیل مالن وارد زمین شده بود در نقش گلساز ظاهر شد و پاس او در مرکز محوطه جریمه ماینتس به رافائل گریرو رسید تا این هافبک پرتغالی با یک شوت پای راست دروازه ماینتس را باز کرده و امیدهای دورتموند را زنده کند. زردپوشان دورتموند در حدود بیست دقیقه باقی‌مانده باید علاوه بر بسته نگه داشتن دروازه‌شان دو گل دیگر به ثمر می‌رساندند تا جام قهرمانی را به دست بیاورند.
اما بهترین خبر ممکن برای زردپوشان وستفالن نه از سیگنال ایدونا پارک بلکه از ورزشگاه راین‌انرگی – محل برگزاری دیدار بایرن و کلن – رسید. وقتی بلندگوی ورزشگاه سیگنال ایدونا پارک اعلام کرد که کلن در دیدار مقابل بایرن به گل رسیده و بازی با تساوی 1-1 دنبال می‌شود ورزشگاه از خوشحالی منفجر شد. دورتموند می‌دانست که در صورت پایان بازی همزمان بایرن با تساوی آنها فارغ از نتیجه‌ای که مقابل ماینتس به دست می‌آوردند قهرمان بوندس‌لیگا بودند. چرا که بایرن در صورت تساوی 70 امتیازی می‌شد و دورتموند حتی در صورت شکست 71 امتیازی بوده و قهرمان بود.
اما بایرن مونیخ حاضر به پا پس کشیدن نبود و شاگردان توخل در دقیقه 89 با شوت دیدنی جمال موسیالا گل دوم خود را به ثمر رساندند تا امیدهای دورتموند بار دیگر ناامید شود.
دورتموند هم تا آخرین ثانیه از تلاش دست برنداشت و در دقیقه 90+6 توسط نیکلاس سوله به گل رسید. سوله پاس جیووانی رینا را در مرکز محوطه جریمه دریافت کرد و با یک شوت پای چپ به مرکز دروازه ماینتس کوبید تا بازی 2-2 بشود.
اما از بخت بد دورتموند دیگر زمانی برای به ثمر رساندن یک گل دیگر و کسب پیروزی نبود و بازی با تساوی 2-2 به پایان رسید. با توجه به پیروزی 2-1 بایرن مونیخ دو مدعی قهرمانی در پایان فصل در امتیاز 71 به تساوی رسیدند ولی بایرن با تفاضل گل 54 و اختلاف زیاد نسبت به تفاضل گل 39 دورتموند عنوان قهرمانی را به خود اختصاص داد.
1880281
دورتموند
گگریگور کوبل، ماریوس ولف، نیکلاس زوله، متس هوملز، جولین ریرسون، دونیل مالن، یولیان برانت، امره جان، رافائل گوئررو، کریم آدیمی، سباستین هالر
سرمربی: ادن ترزیچ
ماینتس
فین داهمن، ادمیلسون فرناندز، اشتفان بل، هانچه اولسن، آنتونی کاکی، لیندرو باریرو، دومنیک کهر، آرون کاریکول، لی جائه سونگ، آنتون استاچ، کریم اونیسیو
سرمربی: اسونسون
⚽️ شرح گل:
دورتموند صفر - ماینتس یک: اولسن - دقیقه 15: روی ارسال کرنر، اولسن با حضور به موقع روی خط شش قدم، با یک ضربه سر تماشایی دروازه حریف را باز کرد.
دورتموند صفر - ماینتس دو: اونیسیو - دقیقه 24: باز هم از روی یک ارسال از سمت راست دفاع دورتموند، این بار اونیسیو با جایگیری عالی در بین مدافعین میزبان، ضربه سر خود را به بهترین شکل ممکن زد و توپ پس از برخورد با دستان گلر، به گل دوم ماینتس تبدیل شد.
دورتموند یک - ماینتس دوگوئررو - دقیقه 69: پس از حرکت ترکیبی بازیکنان دورتموند، گوئررو در محوطه جریمه با پای غیرتخصصی ضربه ای دقیق به توپ زد تا اختلاف به حداقل ممکن برسد.
دورتموند دو - ماینتس دو: سوله - دقیقه 95: روی یک مهار سینه و ضربه سرضرب نیکولاس سوله گل دوم و تساوی بخش دورتموند را به ثمر رساند.
⏱ لحظات حساس: 
دقیقه 10: سباستین هالر بهترین فرصت گلزنی تیمش را از روی نقطه پنالتی از دست داد.
دقیقه 57: روی ضدحمله بازیکنان ماینتس، اونیسیمو با یک ضربه سنگین از داخل محوطه جریمه قصد باز کردن دروازه میزبان را داشت که ضربه او پس از برخورد به تیر دروازه راهی اوت شد.
دقیقه 59: روی ارسال موکوکو از سمت راست، هالر در مقابل دروازه خالی فرصت باز کردن دروازه ماینتس را داشت اما سایه توپ را زد تا بازی با نتیجه دو بر صفر ادامه پیدا کند.
دقیقه 67: موکوکو، بازیکن تعویضی دورتموند روی حرکت خیره کننده رینا در موقعیت گلزنی قرار گرفت که ضربه این بازیکن راهی اوت شد.
دقیقه 74: روی ارسالی به دهانه دروازه، کاپیتان رویس فرصت گلزنی از داخل محوطه شش قدم را داشت که ضربه سر او به بیرون رفت.
دقیقه 90: روی یک ارسال خطرناک از سمت راست دفاع دورتموند فرصت گلزنی برای بازیکنان ماینتس به وجود آمد که ضربه سر مهاجم این تیم از روی خط شش قدم و در برابر دروازه خالی به بیرون رفت.
بایرن هم که به زمین کلن رفته بود تا سه امتیاز را بگیرد و برای قهرمانی چشم به خلق معجزه در سیگنال ایدوناپارک داشت. بایرن قبل از 33 بازی 68 امتیاز داشت و با دو امتیاز کمتر از دورتموند در رده دوم بود. بایرن برای قهرمانی باید برنده می شد و دورتموند نیز در زمین خود نباید ماینتس را شکست می داد.
بایرن مونیخ مطابق انتظار بازی را هجومی شروع کرد و از همان ابتدا نشان داد که به چیزی جز پیروزی فکر نمی کند. توماس توخل همه ابزارهای لازم برای پیروزی را در اختیار داشت و تیم او در دقیقه هشت نیز به گل رسید تا فشار روی دورتموند مضاعف شود.
1880312
کینگزلی کومان توپ را از لروی سانه گرفت و از گوشه محوطه جریمه با یک شوت استثنایی توپ را به زاویه مخالف فرستاد تا دور از دستان گلر، به کنج دروازه بچسبد. این نهمین گل فصل کومان (هشتمی در بوندسلیگا) بود.

1880288
هفت دقیقه بعد از این گل بهترین خبر برای بایرن رسید چرا که ماینتس در زمین دورتموند به گل رسیده بود.
در دقیقه 20 بازی، بایرن با ضربه سر توماس مولر چیزی تا زدن گل دوم فاصله نداشت ولی توپ به تیر دروازه برخورد کرد. در دقیقه 24 ماینتس گل دوم را هم به دورتموند زد تا بایرنی ها سر از پا نشناسند.
بایرن که روحیه مضاعفی گرفته بود، تیم سراسر حمله و مسلط زمین بود و در دقیقه 45 توسط لروی سانه به گل دوم هم رسید ولی گل با دخالت VAR مردود اعلام شد.
در ابتدا به نظر می‌رسید که سانه در موقعیت آفساید توپ را در اختیار گرفته باشد و دلیل دخالت VAR همین قضیه است، اما دلیل رد شدن گل، برخورد توپ به دست او بود. داور به کنار زمین برای بازبینی صحنه رفت و سپس اعلام کرد که به دلیل خطای هند، گل سانه مردود است. نیمه اول با برتری 0-1 بایرن به اتمام رسید و در در سیگنال ایدونا پارک نیز دورتموند نیمه اول را 0-2 بازنده به رختکن رفت.
بایرن نیمه دوم را هم بهتر شروع کرد و نشان می داد که هدفش زدن گل دوم و تمام کردن کار کلن است.
در دقیقه 58 بازی سانتر کومان از راست به یک اشاره از سانه نیاز داشت تا به گل تبدیل شود ولی سانه هر چه تلاش کرد نتوانست در شرایط خوبی به توپ برسد و ضربه سر او به بالای دروازه رفت.
دو دقیقه بعد بایرن نزدیک بود گل تساوی را دریافت کند. روی یک ضربه کرنر، یان زومر با واکنشی عالی اجازه نداد ضربه سر سلکه منجر به گل مساوی میزبان شود و توپ را به کرنر فرستاد. سوپر سیوی که بایرن را تیم پیروز میدان نگه داشت.
در دقیقه 75 بازی، ضربه سخیری از درون محوطه جریمه با اختلافی اندک راهی اوت شد. بایرن خیلی زود بازی را به جریان انداخت و سانه می توانست کار را 2-0 کند ولی شوت پای راست او از کنار دروازه به بیرون رفت. کمی بعد چوپو موتینگ صاحب بخت گلزنی شد ولی ضربه او هم از کنار دروازه به بیرون رفت.
در دقیقه 80 بازی بدترین اتفاق ممکن برای بایرن رخ داد. برخورد توپ به دست گنابری را ابتدا داور بیرون محوطه جریمه اعلام کرد ولی با دخالت VAR نظرش را عوض کرد و برای کلن پنالتی گرفت. دژان لیوبیچیچ پشت توپ قرار گرفت و آن را وارد دروازه کرد تا حساب کار 1-0 شود. با این گل ورق برگشت و دورتموند تا دقیقه 80 با وجود شکست 1-2 قهرمان آلمان بود.
بایرن پس از دریافت گل تساوی به آب و آتش زد و در دقیقه 89 بازی توسط جمال موسیالا به گل برتری رسید. پاس گنابری به موسیالایی که تازه به زمین آمده بود، او را در بیرون محوطه جریمه در موقعیت شوتزنی قرار داد. جمال با کمی پیشروی و ضربه فنی استثنایی خود توپ را دور از دستان گلر وارد دروازه کرد تا حساب کار 2-1 به سود بایرن شود. جمال چهار دقیقه پس از ورودش به زمین گل قهرمانی تیمش را زد.
بایرن این بازی را 1-2 برد و با توجه به شکست دورتموند موفق شد یک بار دیگر قهرمان آلمان شود.
توخل با ترکیب زیر مقابل کلن قرار گرفته و برای قهرمانی می‌جنگد:
زومر، مزراوی، دی‌لیخت، اوپامکانو، پاوارد، گراونبرخ، کیمیش، کومان، مولر، سانه و گنبری
از طرف دیگر کلن با این ترکیب برابر بایرن قرار گرفته است:
ماروین شوآب، اشمیتز، هوبرز، چابوت، هکتور، مارتل، لیوبیچیچ، کاینز، ماینا، سلکه و سخیری
⚽️ شرح گل:
دقیقه ۸- بایرن مونیخ ۱-۰ کلن؛ (کومان): بایرن مونیخ خیلی زود کار خود را با گلزنی آغاز کرد. کومان از سمت راست به محوطه جریمه نفوذ و با پای راست شوت بسیار زیبایی را روانه دروازه کرد و اینگونه طاق دروازه حریف فرو ریخت تا باواریی‌ها اینگونه جلو باشند.

1880289
1880291
1880290
دقیقه ۸۰: کلن ۱-۱ بایرن مونیخ؛ (لیوبیچیچ): با اشتباه عجیب گنبری و خطای هندی که در محوطه جریمه انجام داد، یک ضربه پنالتی به نفع کلن به دست آمد و لیوبیچیچ با ضربه‌ای آرام به سمت چپ دروازه و بر خلاف حرکت زومر، گل مساوی را به ثمر رساند.
دقیقه ۸۸- بایرن مونیخ ۲-۱ کلن؛ (جمال موسیالا): لروی سانه داخل محوطه جریمه موقعیت گل را از دست داد اما در یک رفت و برگشت، توپ به ستاره تازه وارد بایرن رسید و موسیالا با شوت فنی و دقیق، گل دوم را برای باوارایی‌ها به ثمر رساند تا تعویض طلایی توخل نام بگیرد.
⏱ لحظات حساس:
دقیقه ۲۰- باز هم کومان داخل محوطه جریمه صاحب موقعیت خطرناکی شد که ضربه او از دست رفت و شانس بایرن برای ثبت گل دوم خراب شد.
دقیقه ۴۵+۱- بایرن مونیخ در نیمه اول توسط لروی سانه به گل دوم دست یافت. با این حال سیستم کمک داور ویدئویی این گل را به دلیل خطای هندی که رخ داده بود، رد کرد.
دقیقه ۵۷- ضربه سر خطرناک سانه از سانتر سانه به شکل خطرناکی راهی اوت شد.
دقیقه ۵۹- کلن از یک ضربه کرنر، صاحب موقعیت بسیار خطرناکی شد که ضربه سر سالکه را سومر با واکنشی عالی راهی کرنر کرد.
دقیقه ۷۳- شیندلر در محوطه جریمه بایرن مونیخ صاحب موقعیت شد که ضربه نوک پای او به شکل خطرناکی راهی اوت شد.
دقیقه ۷۴- شوت لروی سانه با پای راست به شکل خطرناکی از کنار دروازه به بیرون رفت.
دقیقه ۷۷- شوت بسیار خطرناک چوپو موتینگ از کنار دروازه و مماس با تیر دروازه به اوت رفت.