به روز شده در ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ - ۰۰:۰۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۳/۰۷ ساعت ۰۸:۳۸
کد مطلب : ۴۰۶۳۰۱

افزایش تنش‌ها پیرامون جزیره تایوان 

افزایش تنش‌ها پیرامون جزیره تایوان 
گروه بین الملل: عبور سه کشتی چینی از جمله یک ناوهواپیمابر از تنگه تایوان باعث شد تا بار دیگر تنش‌ها در این منطقه افزایش پیدا کند.
وزارت دفاع ملی تایوان در بیانیه‌ای با اشاره به حضور نیروی دریایی چین در این منطقه، اعلام کرد که یک ناوگان متشکل از ۳ کشتی به رهبری ناو هواپیمابر شاندونگ  از تنگه تایوان عبور کردند. در ادامه این بیانیه همچنین آمده است که این ناوگروه چینی به سمت غرب خط میانی و در جهت شمال حرکت کرده است. این اقدام چینی‌ تازه‌ترین نمایش قدرت پکن در حدود یک ماه اخیر است که با تمرینات نظامی هوایی و دریایی پیرامون جزیره همراه بوده است. 
پکن در طول رزمایش‌های نظامی ماه آوریل چندین بار حملات هدفمند به تایوان و محاصره این جزیره را شبیه‌سازی کرد. رسانه‌های چینی همچنین گزارش داده بودند که ده‌ها هواپیمای این کشور انجام عملیات هوایی و محاصره تایوان را تمرین کرده‌اند. این رزمایش‌های نظامی در واقع پاسخی به دیدار تسای اینگ-ون، رئیس جمهوری تایوان با کوین مک‌کارتی، رئيس مجلس نمایندگان آمریکا در ماه آوریل بود. پکن هشدار داده بود که چنین اقداماتی، واکنش متقابل چین را به همراه خواهد داشت. 
نیروهای مسلح تایوان اعلام کردند در پاسخ به این اقدام چینی‌ها، هواپیماهای گشت هوایی، شناورهای نیروی دریایی و سامانه‌های موشکی زمینی را آماده کرده‌اند. وزارت دفاع تایوان در حساب توئیتری خود در این خصوص نوشت: «ما تحرکات آنها را از نزدیک زیر نظر داریم و بر اساس بررسی‌های دقیق پاسخ مناسب را در دستور کار قرار می‌دهیم.» 
این جزیره طی روزهای اخیر شاهد افزایش حضور کشتی‌های چینی و هواپیماهای جنگی پکن بود. 
برچسب ها: تایوان