به روز شده در ۱۴۰۲/۰۷/۱۰ - ۲۰:۳۲
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۳/۰۷ ساعت ۱۲:۱۳
کد مطلب : ۴۰۶۳۸۳
افزایش قیمت دلار موقتی است؟

شوک درگیری نظامی ایران و طالبان به قیمت دلار

شوک درگیری نظامی ایران و طالبان به قیمت دلار
گروه اقتصادی: گرچه گمانه زنی‌های معامله‌گران دلار و ارز همگی حاکی از ریزش قیمت دلار در آستانه سفر پادشاه عمان به ایران بود؛ اما اسکناس آمریکایی با خبر آغاز درگیری نظامی میان طالبان و ایران کانال عوض کرد تا نشان دهد آمادگی صعود را دارد.به گزارش اقتصاد ۲۴، بازار دلار روز شنبه شاهد نوسان صعودی بود. اسکناس آمریکایی در آغاز معاملات در بازار تهران به سمت پله هشتم و نهم کانال ۵۱ هزار تومان حرکت کرد و توانست به راحتی از کانال ۵۲ هزار تومانی عبور کند.

مرز حساس در بازار دلار و ارز
بازار دلار و ارز که چشم انتظار سفر پادشاه عمان به ایران بود با حرکت به سمت کانال بالاتر نشان داد به شدت نگران تنش‌های بین المللی و منطقه‌ای است و در صورتی که این تنش‌ها افزایش یابد، اسکناس آمریکایی مرز‌های جدیدی را طی می‌کند.اما سوال اصلی این است که دلار با خبر سفر قریب الوقوع حامل پیام برجام آیا ریزشی خواهد شد یا به دلیل تنش‌های سیاسی موجود خود را در کانال‌های بالاتر تثبیت خواهد کرد؟

دلاربازان کمین کردند
دلار پتانسیل افزایش قیمت را دارد؟ سید مرتضی افقه، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز در این مورد با اشاره به درگیری نظامی ایران و طالبان  گفت: هرگونه افزایش تنش سیاسی تهران با سایر کشورها؛ چه منطقه‌ای و چه بین المللی می‌تواند تاثیر منفی بر قیمت دلار و ارز، طلا و سکه و سایر بازار‌های مالی در تهران داشته باشد.وی با بیان اینکه خریداران و فروشندگان دلار و ارز در بیم و امیدند، ادامه داد: متغیر اصلی در نوسان قیمت دلار و ارز مساله تحریم و تنش‌های سیاسی است؛ بنابراین همه خریداران و فروشندگان دلار و ارز منتظرند تا اتفاقات بعدی را نظاره گر باشند.

قیمت دلار می‌ریزد؟
به گفته عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز، بازار دلار و ارز به شدت تحت تاثیر اخبار برجامی است، زیرا خبر‌هایی درز کرده که ایران در پشت پرده در حال مذاکره با آمریکاست و رابط هم عمان است.افقه افزود: بنابراین احتمال کاهش جزئی قیمت دلار در روز‌های آینده وجود دارد و این کاهش تا زمانی ادامه خواهد داشت که نتیجه این سفر مشخص شود؛ هرچند اخباری مبنی بر اینکه «گشایش‌های ارزی در راه است» بار‌ها از سوی افراد مختلف گفته می‌شود، اما تعدد اخبار ضد و نقیض در مورد گشایش‌های ارزی، بازار دلار و ارز را نسبت به آن‌ها سِر کرده است.

منشأ تلاطم در بازار دلار و ارز
این اقتصاددان با بیان اینکه ثبات فعلی قیمت دلار در حال حاضر به شدت شکننده است، به اقتصاد ۲۴ گفت: برخی مسئولان برای ثبات قیمت دلار و ارز بلوف می‌زنند که تحریم‌ها را دور زدیم، ولی این صحبت‌ها تنها برای تاثیرگذاری در متغیر‌های اقتصادی است و از آنجایی که دولت سرمایه اجتماعی خود را از دست داده این بلوف‌ها تاثیری بر قیمت دلار و ارز نداشته و ندارد.به اعتقاد افقه، بازار دلار و ارز با دو مشکل اساسی روبروست؛ تداوم تحریم و بی کفایتی و بی تدبیری و بی ثباتی‌های مدیریتی. کابینه‌ای به شدت ضعیف بر سر کار است و این کابینه ضعیف به شدت متغیر و بی ثبات است. هر تغییری در وزیر اتفاق بیفتد تلاطمی در کلیه سطوح اجرایی کشور ایجاد می‌کند که بازار‌ها را متلاطم خواهد کرد.

دلاربازان نگران نشست شورای حکام اند
این استاد دانشگاه در پاسخ به این  سوال مبنی بر اینکه قیمت دلار در ۱۰ روز آینده به چه سمت و سویی می‌رود، گفت: بازار دلار و ارز در ثبات موقتی است و فنر آن با کوچک‌ترین تلنگری درمی رود. هرچند جهش یا کاهش شدیدی فعلا در چند روز آینده در بازار نداریم.افقه با اشاره به نشست شورای حکام افزود: پس از سفر پادشاه عمان به ایران احتمالا شاهد افزایش موقتی قیمت دلار و ارز به دلیل نگرانی از تحریم‌های جدید علیه ایران در این نشست باشیم.
برچسب ها: قیمت دلار

حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۲/۰۳/۰۷ ۱۲:۲۲
لعنت بر شماهایی که حتی از خون پاک جوانان این ملت برای دلال بازی استفاده می‌کنید. (430824)
۱۴۰۲/۰۳/۰۷ ۲۰:۱۶
گور پدر دلار و ارز وطلا . هر وقت مسکن . خودرو . گوشت . لوازم خانگی و کلیه ماحیتاج زنگی امد پایین انوقت یک چیزی ولی من هر وقت شاخص بورس بیاید پایین امید به ارزانی ماحیتاج پیدا میکنم که دارد میاید به لطف خدا پایین و هر وقت ای شاخص بورس ترقی کرد میفهمم اما غریب است که سر وکله تورم پیدایش بشود. اینجا ایران است (430864)
جمال
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۲/۰۳/۰۸ ۰۱:۰۳
ما فقط آرزوی مرگ آبرومندانه میکنیم از این همه تورم و البته توهم مسئولان (430878)