کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

 انهدام ده‌ها پهپاد شاهد بر فراز کی‌یف

7 خرداد 1402 ساعت 15:13


گروه بین الملل: روسیه در سالروز بنیان‌گذاری شهر کی‌یف، بار دیگر پایتخت اوکراین را مورد حملات پهپادی قرار داد. ارتش اوکراین اعلام کرد که "ده‌ها پهپاد را منهدم کرده است". در جریان این حملات دست‌کم دو نفر کشته و چند نفر زخمی شدند.
کی‌یف، پایتخت اوکراین که سالروز بنیان‌گذاری‌اش را جشن می‌گیرد از ماه مه سال جاری پیوسته مورد حملات هوایی و پهپادی روسیه قرار گرفته است.اوکراین اعلام کرد که در نخستین ساعات بامداد یکشنبه نیز پایتخت این کشور با حملات پهپادی روسیه روبرو بوده است.
طبق اعلام فرماندهی ارتش اوکراین این حملات در دو موج صورت گرفته و پدافند هوایی اوکراین نیز موفق شده‌است، "ده‌ها فروند از پهپادها را منهدم کند". گفته می‌شود که دو فرد بر اثر اصابت پاره‌های یکی از پهپادهای منهدم شده، کشته و سه نفر نیز زخمی شده‌اند.نیروهای هوایی اوکراین در این ارتباط از سنگین‌ترین حمله پهپادی به کی‌یف از آغاز جنگ روسیه در اوکراین سخن گفت.
خبرگزاری رویترز به نقل از مقامات نیروی هوایی اوکراین گزارش داده که در جریان این حمله ۵۴ پهپاد انتحاری ساخت ایران از جمله پهپادهای موسوی به "شاهد" مورد استفاده قرار گرفتند که ۵۲ فروند از این شمار ردگیری و منهدم شدند.
بنا بر اظهارات ویتالی کلیچکو، شهردار اوکراین، این چهاردهمین حمله هوایی و پهپادی روسیه به کی‌یف در ماه مه سال جاری محسوب می‌شد.مقامات اواکراین اعلام کرده‌اند، در پی سقوط تکه‌های پهپادهای منهدم شده، در چندین منطقه از پایتخت از جمله بخش قدیمی و تاریخی کی‌یف آتش‌سوزی رخ داده است.
۱۵۴۱ سال پیش در چنین روزی شهر کی‌یف بنیان گذاشته شد. هر ساله مراسم و جشن‌های خیابانی، نمایشگاه‌ها و کنسرت‌های متعددی به این مناسبت برگزار می‌شود، اما امسال شمار این برنامه‌ها با توجه به وضعیت کنونی کمتر و محدودتر است.از سوی دیگر روسیه نیز مدعی شده که چندین پهپاد را که به سمت پالایشگاه ایلسکی در منطقه کراسنودار در پرواز بوده‌اند، ردگیری و منهدم کرده است. روسیه جزییاتی در این باره که پهپادهای مزبور از چه مبدا‌ی به پرواز درآمده‌اند، منتشر نکرد.پالایشگاه ایلسکی در نزدیکی بندر نووروسیسک واقع در ساحل دریای سیاه قرار دارد و در ماه جاری میلادی چند بار مورد حمله قرار گرفته بود.در این میان نشانه‌های مربوط به آغاز عنقریب عملیات تهاجمی متقابل اوکراین برای بازپس‌گیری مناطق تحت اشغال روسیه بیشتر شده‌اند.
اولکسی دانیلوف، مقام مسئول در شورای امنیت ملی اوکراین گفت، "این عملیات ممکن است فردا یا پس‌فردا و یا یک هفته دیگر آغاز شوند".
والری سالوشنی، فرمانده کل نیروهای اوکراینی پیش از آن ویدیویی منتشر کرده بود که سربازان اوکراینی را در هنگام تمرین و یاد کردن سوگند نشان می‌داد؛ سربازانی که می‌گویند: «زمان آن فرا رسیده که آنچه را به ما تعلق دارد، باز پس گیریم.»


کد مطلب: 406446

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/406446/انهدام-ده-ها-پهپاد-شاهد-فراز-کی-یف

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir