کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

با خوردن این آجیل قند خون خود را تنظیم کنید

8 خرداد 1402 ساعت 11:30


گروه علمی:افزودن بادام به رژیم غذایی نیم ساعت قبل از هر سه وعده غذایی اصلی در روز می‌تواند از پیشرفت دیابت جلوگیری کند. این مطالعه نشان داده که ما می‌توانیم سطح قند خون افراد پیش دیابتی را به کمک این استراتژی به حالت عادی بازگردانیم. در واقع روش مذکور به معکوس سازی پیش دیابت یا عدم تحمل گلوکز یاری می‌رساند.
 

ارتباط مصرف بادام و بهبود سطح قند خون
به گزارش عصر ایران،نویسنده ارشد این مطالعه و رئیس مرکز عالی دیابت، بیماری‌های متابولیک و غدد درون ریز یکی از بیمارستان‌های مستقر در دهلی؛ پروفسور Anoop Misra توضیح می‌دهد: بادام توانست روند معکوس سازی پیش دیابت و دستیابی به سطح قند خون طبیعی در ۲۳ درصد از بیماران را عملی کند. وی ادامه می‌دهد: ۲۰ گرم بادام که تقریبا ۱۵-۱۸ عدد است، منتج به کاهش قابل توجهی در هیپرگلیسمی کلی شرکت کنندگان مطالعه شد.
 
این مطالعه روی شرکت کنندگانی انجام شد که پیش دیابت داشتند، به این معنی که سطح قند خون آن‌ها به میزان کمی افزایش یافته بود، اما این افزایش در عین حال به اندازه‌ای نبود که بتوان آن را دیابت نامید. تمامی شرکت کنندگان در محدوده سنی ۱۸ تا ۶۰ سال قرار داشتند.سرپرست گروه تحقیقات تغذیه بنیاد ملی دیابت، چاقی و کلسترول هند و همچنین یکی از نویسنگان مطالعه، Seema Gulati می‌گوید: ما ۶۰ شرکت کننده را برای این پژوهش انتخاب کردیم تا تاثیر حقیقی مصرف بادام، قدرت آن بر تغییر سطح گلوکز و همچنین کنترل کلی قند خون را کشف کنیم.

مطالعه‌ای سه مرحله‌ای برای بررسی ارتباط مصرف بادام و بهبود سطح قند خون
این مطالعه در سه مرحله شامل بررسی کوتاه مدت برای مشاهده اثرات فوری مصرف بادام و همچنین یک پژوهش طولانی‌تر برای مشاهده تفاوت‌های آن میان شرکت کنندگان مختلف انجام شد. Gulati اضافه می‌کند: "پس از آن که به شرکت کنندگان بادام دادیم، آن‌ها را در فواصل هر ۳۰ دقیقه یکبار بررسی کردیم تا ببینیم که بدن چگونه به مصرف بادام پاسخ می‌دهد. پس از آن یک گام جلوتر رفتیم و نظارت مداوم بر سطح گلوکز شرکت کنندگان را آغاز کردیم. ما به مدت ۳ روز پیش از هر سه وعده صبحانه، ناهار و شام به این افراد بادام دادیم. سپس اطلاعات به دست آمده در نرم افزار مبتنی بر وب آپلود شد و متخصصین محاسبات لازم را انجام دادند. نهایتا متوجه شدیم که روند کاهشی قابل توجهی در وضعیت کلی هیپرگلیسمی افراد به وجود آمده است. "

گفتنی است که هرآنچه که به ثبت رسید بدون در نظر گرفتن سن مشاهده شده بود. به بیان دیگر نتایج تحت تاثیر سن یا جنسیت شرکت کنندگان قرار نگرفتند. در مرحله بعدی، محققان مقدار مشخصی بادام را به طور مداوم به مدت ۳ ماه قبل از وعده‌های غذایی اصلی در اختیار داوطلبان قرار دادند. آن‌ها در ادامه به مدت ۳ ماه تحت نظر بودند. همچنین از شرکت کنندگان خواسته شد تا سطح قند خون خود را کنترل و هر چیزی که می‌خوردند را یادداشت کنند.

در حالی که شرکت کنندگان سطح گلوکز خون را ثبت می‌کردند، به طور ناخودآگاه یک عامل انگیزشی قوی برای خود خلق کرده بودند که به آن‌ها کمک می‌کرد تا به رژیم غذایی پایبند باشند. چرا که خوانش روزانه اعداد با روند کاهشی نوعی تشویق برای آن‌ها محسوب می‌شد. در پایان بازه زمانی ۳ ماهه، مشخص شد که بادام بر هیپرگلیسمی کلی تاثیر می‌گذارد. البته این همه داستان نبود! سطح گلوکز ناشتا نیز پایین آمده بود. در واقع می‌توان گفت که بهبود کلی در تمام پارامتر‌های گلیسمی در پایان این فاز مشاهده شد. Misra توصیه می‌کند که مردم بادام را به عضوی ثابت از رژیم غذایی سالم خود تبدیل کنند. صرف نظر از اینکه وضعیت پیش دیابتیک وجود دارد یا خیر.وی می‌گوید: "این نوع مطالعه برای اولین بار در هند و جنوب آسیا انجام شده است و توانسته به اهمیت فوق العاده بالایی دست یابد؛ نوعی طراحی قوی برای اولین بار در جهان! "


کد مطلب: 406566

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/406566/خوردن-این-آجیل-قند-خون-خود-تنظیم-کنید

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir