کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

آمادگی آمریکا برای جنگ در فضا 

8 خرداد 1402 ساعت 11:45


گروه بین الملل: یک مقام ارشد فرماندهی فضایی ارتش آمریکا گفت، کشورش که به توسعه فن‌آوری‌هایی همچون فن‌آوری‌های ضد ماهواره برای مقابله با تهدیدهای کشورهایی همچون روسیه و چین پرداخته برای جنگ در فضا آمادگی دارد.
 ژنرال جس مورهاوس اظهار کرد: تجاوزگری روسیه و چشم انداز چین برای آنکه تا اواسط قرن تبدیل به قدرت فضایی مسلط جهان شود، موجب شده که برای آمریکا گزینه‌ای به جز آماده شدن برای جنگ در فضا باقی نماند.
مورهاوس گفت: "آمریکا آماده است تا چنانچه مجبور شود همین امشب در فضا بجنگد. اگر کسی آمریکا یا منافع ما از جمله منافع شرکا و متحدانی که با آنها معاهده حمایت نظامی متقابل داریم را تهدید کند، ما برای آنکه همین امشب بجنگیم آماده‌ایم."
ماهواره‌ها زیربنای بخش‌های بزرگی از زندگی مدرن، از سیستم‌های بانکی گرفته تا پیش‌بینی آب‌وهوا بوده و به دلیل نقششان در جمع‌آوری اطلاعات، ارتباطات، ناوبری و راهنمایی، برای عملیاتهای نظامی اهمیت حیاتی دارند. اما اتکای بیش از حد به ماهواره ها موجب می‌شود حمله به این دارایی‌های فضایی یک کشور عواقب گسترده‌ای ایجاد کند.
چهار کشور چین، آمریکا، هند و روسیه با اجرای مانور انهدام ماهواره‌های خود با موشک از زمین، قابلیت‌های ضد ماهواره‌ای خود را آزمایش کرده‌اند. اما چنین آزمایشاتی که سال گذشته میلادی از سوی آمریکا به طور یکجانبه ممنوع شد، ابرهای عظیمی از زباله را ایجاد کرده و این زباله ها، ماهواره‌های دیگر را برای چندین دهه در معرض خطر قرار می دهد.
روسیه یکی از ماهواره های خود را در سال ۲۰۲۱ منفجر کرده و این انفجار باعث شد بیش از ۱۵۰۰ قطعه قابل ردیابی در مدار زمین پراکنده شود. مورهاوس می‌گوید: "وقتی شما یک چنین ابری از زباله را ایجاد می‌کنید، برای دهه‌ها در مدار می‌ماند. تقریباً مانند انفجار یک سلاح هسته‌ای در حیاط خانه‌تان است. شما هم بهای آن را می‌پردازید."
مورهاوس درباره مسابقه فضایی جدید گفت: آمریکا به توسعه فناوری‌های ضد ماهواره ادامه می‌دهد "نه به این دلیل که می‌خواهیم امشب بجنگیم، بلکه به این دلیل که این بهترین راه برای جلوگیری از وقوع درگیری است  و ما این توسعه را بدون آنکه به آزمایش‌های غیرمسئولانه دست بزنیم، انجام خواهیم داد."
به نوشته روزنامه گاردین، روسیه و چین در حال کار بر روی ساخت فضاپیمایی با قابلیت‌های ضد ماهواره‌ای هستند. آمریکا در سال ۲۰۲۰ روسیه را به شلیک یک پرتابه از یکی از دو ماهواره‌ای که یک ماهواره جاسوسی آمریکا را دنبال می‌کردند، متهم کرد.
از سوی دیگر، چین ماهواره‌ای با بازوی روباتیکی پرتاب کرده که می‌تواند ماهواره‌های دیگر را بگیرد و توانایی کار گذاشتن بمب در قطعات ماهواره‌های دشمن را دارد؛ بمبهایش به گونه‌ای طراحی شده که برای مدت طولانی ناشناخته باقی بمانند و هنگامی که منفجر می‌شوند شبیه یک نقص فنی غیرمشکوک در موتور به نظر می‌رسند.
همچنین علاوه بر سلاح های ضد ماهواره بر پایه گرفتن اهداف، برخورد با آنها یا ساقط کردن آنها طراحی شده‌اند، برخی روشهای دیگر مقابله با ماهواره همچون اختلال در پخش امواج ماهواره، آسیب رساندن با لیزر به قطعات ماهواره، پاشیدن مواد شیمیایی به آن و یا ارسال امواج مایکروویو قدرت بالا به سمت آن نیز وجود دارند.
مورهاوس گفت: ما توانایی‌های متنوعی داریم که می‌توانیم به کار ببریم و به توسعه قابلیت‌هایی که به ما بازدارندگی معتبری را می‌دهد ادامه خواهیم داد. آیا می‌توانید قابلیتی برای مقابله با ماهواره ها ایجاد کنید که هم بسیار خوب کار ‌کند و هم باعث ایجاد یک ابر زباله در مدار در هر بار حمله نشود؟ قطعا می‌شود این کار را کرد."


کد مطلب: 406573

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/406573/آمادگی-آمریکا-جنگ-فضا

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir