کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

این تغییرات ضروری است؛

یحیی راه گلزنی به پرسپولیس را به ساپینتو گفت!

ورزش سه , 8 خرداد 1402 ساعت 21:03


گروه ورزشی: در دربی سوم اردیبهشت بود که به نظر می رسید با توجه به نتایج درخشان استقلال در هفته‌های اخیر، این تیم از شانس بیشتری برای کسب عنوان قهرمانی و البته برتری مقابل پرسپولیس برخوردار است. اما علی‌رغم همه اتفاقات و حواشی رخ داده، متعصب ترین هواداران استقلال نیز قبول دارند این تیم بازی همیشگی خود به خصوص در نیم فصل دوم را تکرار نکرده و نتوانست مطابق با استانداردهای خودش روی دروازه پرسپولیس موقعیت گلزنی ایجاد کند.
در مورد آن دربی و دلایل رخ دادن این اتفاق به کرات صحبت کردیم و حالا بهترین فرصت برای ریکاردو ساپینتو فرا رسیده تا اشتباهات دیدار قبل را جبران کند. روزی که یحیی گل محمدی به خوبی موفق به شناسایی بزرگ ترین نقطه قوت رقیب شده و با تغییرات تاکتیکی، دو ستاره استقلال را به خوبی در جریان بازی محو کرد.
در دقابق ابتدایی به خصوص مهدی قایدی چند بار با نفوذهای تماشایی و با استفاده از تکنیک خود خط دفاعی پرسپولیس را بهم ریخته و شرایط را برای دانیال اسماعیلی فر دشوار ساخت. اما هر چه از زمان مسابقه سپری شد، مدافع باتجربه پرسپولیس بیشتر به وظیفه خود مسلط شد و حتی در نیمه دوم شاید اجازه خلق یک موقعیت را نیز به مهدی قایدی نداد. در سمت مقابل نیز محمد محبی 90 دقیقه اسیر یارگیری درخشان علی نعمتی شده و احتمالا بدترین نمایش فصل خود را در دربی برگشت ارائه کرد.
اما عجیب اینجاست در طول 90 دقیقه هرگز دو وینگر آماده و تکنیکی استقلال نفوذ به عمق و در واقع به عرض زدن برای بهم زدن آرایش خط دفاعی پرسپولیس را امتحان نکردند. هر بار نیز این اتفاق رخ داد، دانیال و نعمتی هوشمندانه و قطعا با توصیه یحیی، محل مورد پوشش خود را ترک نکرده و خیلی سریع به جای اصلی خود برگشتند. این یعنی محبی و قایدی به شدت تحت پرس شدید مدافعان پرسپولیس قرار داشته و کسری از نمایش درخشان خود در دیگر روزهای فصل را در دربی تکرار نکردند.
اما جالب اینجاست که خود پرسپولیس و یحیی گل محمدی نیز در بسیاری از مقاطع فصل دچار همین مشکل شده بودند و در نهایت البته به راه حل مورد نظر دست یافتند. مثلا در بازی برگشت با سپاهان در آزادی، عقب ماندن رامین و نفوذ نکردن این بازیکن، راه خلق موقعیت قرمزپوشان را بست و این تیم حتی در نیمه نخست نیز بخت چندانی برای گلزنی نداشت.
اما راه حل یحیی بعد از عید چه بود؟ به گل پرسپولیس در دربی، بازی با گل گهر در حذفی و لیگ و یا همین بازی هفته قبل با هوادار دقت کنید. شعاع بازی مهدی ترابی، بهترین بازیکن فصل پرسپولیس، دیگر تنها محدود به جناح چپ نیست و این بازیکن حق دارد برای خلق موقعیت یا شوت زدن حتی به سمت مرکز بیاید. این یعنی مهدی ترابی یک وینگر راست صرف نیست و تبدیل به بازیکن آزاد تیمش شده است.
وحید امیری نیز به عنوان مهاجم سایه، گاهی برای همکاری با سعید صادقی، مهدی ترابی و سروش رفیعی، به عقب تر می آید و این یعنی گزینه‌های پرسپولیس برای خلق فرصت گلزنی در خط حمله بیشتر می شود. در واقع اگر استقلال و ریکی ساپینتو می‌خواهند اتفاقات دربی قبل تکرار نشود، نیاز به راه حل متفاوتی دارند.
با در اختیار داشتن ستاره آماده ای مانند مهدی قایدی، این بخت نصیب سرمربی پرتغالی استقلال شده تا سد دفاعی مستحکم پرسپولیس را بشکند. بازی کردن در عرض، مهم ترین راه حل یک سرمربی در تمام دنیا برای شکستن خط دفاعی حریف است. همچنین مدافعان میانی پرسپولیس در همین بازی با هوادار نیز نشان دادند در برخی مواقع روی انتقال توپ سریع حریف جا می‌مانند و فضای پشت پورعلی گنجی و گولسیانی نیز یک راه حل گلزنی دیگر.
پس ساپینتو باید آوردن مهاجمان قدبلند و ارسال را فراموش کند و در شرایط عادی کمتر تیمی در ماه‌های اخیر توانسته از این طریق دروازه پرسپولیس را باز کند. در حقیقت به نظر می‌رسد یحیی گل محمدی خودش با آزمون و خظا و حل مهم ترین مشکل این فصل تیمش، یک جورهایی راه گلزنی به پرسپولیس را نیز به دیگران یاد داده و باید دید تفاوت اندیشه های ساپینتو در این دربی نسبت به بازی حدود یک ماه قبل چه خواهد بود.


کد مطلب: 406740

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/406740/یحیی-راه-گلزنی-پرسپولیس-ساپینتو-گفت

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir