کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

تنش میان عربستان و روسیه بالا گرفت

9 خرداد 1402 ساعت 12:32


گروه بین الملل: شواهد نشان می‌دهد ریاض خشم فزاینده‌ای نسبت به روسیه پیدا کرده که ظاهرا به توافق خود پایبند نمانده و تولید خود را آن طور که وعده داده بود، کاهش نداده است.
به گزارش ایسنا، در حالی که چند روز بیشتر به برگزاری نشست وزیران اوپک پلاس در چهارم ژوئن باقی نمانده است، عربستان سعودی و روسیه که تولیدکنندگان بزرگ این گروه هستند، درباره سیاست تولید دچار اختلاف شده‌اند.
ریاض خشم فزاینده‌ای نسبت به روسیه پیدا کرده که ظاهرا به توافق به عمل نکرده و تولید نفت را همانطور که متعهد شده بود کاهش نداده و تلاش‌های عربستان سعودی برای بالا بردن قیمت‌ها به حداقل سطح ۸۱ دلار در هر بشکه که قیمت سربه سر نفت برای این کشور است را پیچیده کرده است.
روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از منابع آگاه نوشت: از این رو، مقامات عربستان سعودی عصبانیت خود را نسبت به روسیه ابراز کرده و از مقامات روسی درخواست کردند که مسکو به تعهد خود برای کاهش تولید نفت به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز تا پایان امسال متعهد بماند.
روسیه اصرار دارد که تولید نفت خود را همانطور که برنامه‌ریزی شده بود، کاهش داده است. اما تحلیلگران متقاعد نشده اند و از آنجا که مسکو انتشار آمار رسمی درباره سطح تولید نفت خود را متوقف کرده است، بازار آمار رصد نفتکش‌ها را دنبال می‌کند و این آمار نشان می‌دهد که حتی اگر روسیه به تعهد خود برای کاهش تولید نفت عمل کرده باشد، عرضه نفت این کشور به بازار‌های بین‌المللی به خصوص بازار‌های آسیایی بزرگی شامل چین و هند که مدت‌ها تحت نفوذ عربستان سعودی و سایر تولیدکنندگان خاورمیانه بودند، افزایش پیدا کرده است.
روسیه با نفت ارزان‌تر، سهم بازار خود را در دو وارد کننده بزرگ نفت آسیا مرتبا افزایش داده و اکنون بزرگترین صادر کننده نفت هر دو کشور است؛ در حالی که سابق بر این، عربستان سعودی بزرگترین صادر کننده نفت به چین بود و عراق و عربستان سعودی به اتفاق هم، بزرگترین صادرکنندگان نفت به هند بودند.
بر این اساس عصبانیت عربستان منطقی است، زیرا این کشور نه تنها سهم بازار خود را در آسیا که مهمترین منطقه واردکننده نفت است، از دست داده بلکه کاهش تولید روزانه ۵۰۰ هزار بشکه این کشور نتوانسته است قیمت نفت را بالا ببرد و قیمت اکنون تقریبا در سطحی قرار دارد که پیش از اعلام کاهش تولید غافلگیر کننده اوپک پلاس در اوایل آوریل قرار داشت. اما برای روسیه، افزایش حجم عرضه به دو کشور واردکننده بزرگ نفت در آسیا که به مکانیزم سقف قیمت ۶۰ دلار در هر بشکه گروه هفت برای نفت روسیه نپیوستند، اقدام معقولی محسوب می‌شود.
آژانس بین‌المللی انرژی ماه میلادی جاری اعلام کرد روسیه تاکنون در کاهش تولید نفت به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز کوتاهی کرده و شاید به دنبال افزایش تولید برای جبران درآمد‌های از دست رفته باشد.
روسیه به این اشاره کرده است که ترجیح می‌دهد شرکای این کشور در گروه اوپک پلاس، تولید نفت را بدون تغییر نگه دارند، زیرا مسکو از قیمت فعلی و سهمیه تولید نفت رضایت دارد.
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، هفته گذشته اعلام کرد قیمت انرژی به سطحی نزدیک شده که از نظر اقتصادی معقول است، اما برای عربستان سعودی، قیمت پایین ۸۰ دلار از نظر اقتصادی قابل توجیه به نظر نمی‌رسد؛ بنابراین ریاض از رویکرد روسیه در خصوص اقدام بعدی اوپک پلاس خشمگین است.
صندوق بین‌المللی پول پیش‌تر اعلام کرده بود عربستان سعودی برای متوازن کردن بودجه خود در سال میلادی جاری، به قیمت نفت در سطح ۸۰ دلار و ۹۰ سنت در هر بشکه نیاز دارد. نفت برنت اکنون حدود ۷۷ دلار در هر بشکه معامله می‌شود.
طبق گزارش وال استریت ژورنال به نقل از منابع آگاه، مشاوران اقتصادی در ماه‌های اخیر به شکل محرمانه به حاکمان عربستان سعودی گفته اند اگر این کشور می‌خواهد پروژه‌های بلندپروازانه شامل پروژه ۵۰۰ میلیارد دلاری نئون به سرانجام برسد، به قیمت بالای نفت در پنج سال آینده نیاز دارد.
هفته گذشته پیش از این که روسیه به این اشاره کند که ترجیح می‌دهد اوپک پلاس سطح تولید نفت را بدون تغییر نگه دارد، شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی، دوباره به معامله‌گران درباره فروش استقراضی هشدار داده بود.
بر اساس گزارش اویل پرایس، تحلیلگران می‌گویند اظهارات هفته گذشته مهمترین مقام بزرگترین صادر کننده نفت جهان را نمی‌توان نادیده گرفت.


کد مطلب: 406832

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/406832/تنش-میان-عربستان-روسیه-بالا-گرفت

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir