کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

رشد چشمگیر اعطای تابعیت آلمانی به مهاجران

9 خرداد 1402 ساعت 16:49


گروه بین الملل: اداره فدرال آمار آلمان از رشد بی‌سابقه اعطای تابعیت آلمانی در سال ۲۰۲۲ خبر داده است. به گفته این مرکز، این تعداد موارد اعطای شهروندی آلمان از سال ۲۰۰۲ به این سو بی‌سابقه بوده است.
بر اساس اعلام اداره فدرال آمار آلمان در ویسبادن، سال گذشته در حدود ۱۶۸ هزار و ۵۰۰ نفر از مهاجران موفق به دریافت تابعیت آلمانی شده‌اند. این گزارش می‌افزاید این تعداد، در مقایسه با سال پیش از آن، ۲۸ درصد افزایش داشته است.اداره فدرال آمار آلمان همچنین در گزارش خود یادآور می‌شود که این تعداد اعطای شهروندی آلمان ظرف یک سال، از سال ۲۰۰۲ به این سو سابقه نداشته است.
جزییات این آمار نشان می‌دهد که مهاجران سوری در سال ۲۰۲۲، در حدود ۲۹ درصد از تابعیت‌های جدید را تشکیل می‌دهند و سال گذشته در مجموع، ۴۸ هزار و ۳۰۰ نفر از مهاجران سوری موفق به اخذ تابعیت آلمان شده‌اند. این میزان در مقایسه با سال ۲۰۲۱ بیش از دو برابر افزایش نشان می‌دهد.میانگین سن این افراد ۲۴/۸ سال اعلام شده و همچنین دو سوم از آن‌ها را مردان تشکیل می‌دهند. آمار منتشر شده نشان می‌دهد که این افراد به طور متوسط پیش از اخذ شهروندی،  به مدت ۶/۴ سال در آلمان ساکن بوده‌اند.
این گزارش همچنین یادآور می‌شود که مهاجرانی که موفق به اخذ تابعیت آلمانی شده‌اند از ۱۷۱ ملیت مختلف بوده‌اند.
از جمله پیش‌شرط‌های درخواست تابعیت آلمانی، برخورداری از سطح کافی زبان آلمانی، توانایی تامین مالی زندگی روزمره و به طور متوسط، دست‌کم ۸ سال اقامت در این کشور است. همسر و فرزندان زیر سن قانونی شهروندان آلمان می‌‌توانند بدون در نظر گرفتن مدت‌زمان اقامت، از حق تابعیت برخوردار شوند.
بر اساس این آمار، ۱۵ هزار و ۴۰۰ نفر از مهاجران سوری در سال ۲۰۲۲ از طریق پیوستن به خانواده، موفق به گرفتن تابعیت آلمان شده‌اند که این میزان در مقایسه با سال قبل دو برابر شده است.
پیش‌شرط ذکر شده مبنی بر اقامت به مدت ۸ سال در آلمان، با در نظر گرفتن شرایط خاص از جمله مهارت زبانی یا تحصیلات و شغل و یا به میزان ادغام فرد در کنش‌های اجتماعی، ممکن است تا ۶ سال کاهش یابد.
دولت آلمان از مدت‌ها پیش در پی اصلاح قانون مهاجرت خود بوده و بر اساس قوانین جدید مهاجراتی، قرار است مدت زمان دریافت شهروندی این کشور از هشت سال به پنج سال کاهش یابد و همچنین قانون ممنوعیت داشتن چند تابعیت برای درخواست‌دهندگان غیر اروپایی لغو شود.


کد مطلب: 406883

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/406883/رشد-چشمگیر-اعطای-تابعیت-آلمانی-مهاجران

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir