به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۰ - ۰۱:۰۶
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۳/۰۹ ساعت ۱۷:۲۶
کد مطلب : ۴۰۶۸۹۲

ثبت گرم‌ترین روز ماه مه در ۱۰۰ سال اخیر در شانگهای

ثبت گرم‌ترین روز ماه مه در ۱۰۰ سال اخیر در شانگهای
گروه جامعه: «شانگهای» چین با دمای ۳۶.۷ درجه سانتیگراد گرمترین روز خود را در ماه مه (ماه جاری میلادی) در ۱۰۰ سال گذشته ثبت کرده است.به گزارش ایسنا ، کارشناسان می گویند: گرمایش جهانی، آب و هوای نامساعد را تشدید می کند و بسیاری از کشورها موج گرمای مرگبار و کم‌سابقه‌ای را تجربه خواهند کرد. همچنین دما در هفته های اخیر در سراسر جنوب شرق و جنوب آسیا رکورد زده است.
 
در ساعت ۱۳:۰۹ دقیقه روز گذشته (دوشنبه) دما در منطقه‌ای از این کلانشهر به ۳۶.۱ درجه سانتیگراد رسید و رکورد ۱۰۰ ساله بالاترین دما در ماه مه را شکست. با این حال سرویس هواشناسی شانگهای همچنین اظهار کرد که دمای این منطقه شلوغ طی ساعات بعد به ۳۶.۷ درجه سانتیگراد رسیده است.

به گفته سازمان هواشناسی شانگهای، رکورد قبلی ۳۵.۷ درجه سانتیگراد قبلاً چهار بار در سالهای ۱۸۷۶، ۱۹۰۳، ۱۹۱۵ و ۲۰۱۸ میلادی ثبت شده بود با این حال دمای روز گذشته از این رکوردهای قبلی پیشی گرفته است.
در بخش‌هایی از هند نیز دمای هوا در اواسط ماه آوریل به ۴۴ درجه سانتیگراد رسید و حداقل ۱۱ نفر در نزدیکی بمبئی به دلیل گرمازدگی طی یک روز جان خود را از دست دادند.

همچنین داده‌های یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که کشورهای منطقه خاورمیانه در برابر گرمای شدید ناشی از تغییرات آب و هوایی بسیار آسیب‌پذیر بوده و جوامع فقیرتر در این منطقه به ویژه در دهه‌های آینده در معرض خطر هستند.سازمان جهانی هواشناسی (WMO) نیز اعلام کرده که پنج سال آینده گرم ترین دوره ثبت شده در جهان تاکنون خواهد بود.
برچسب ها: گرمای هوا