کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

سالمندان بزرگ‌ترین گروه‌سنی درمصرف‌دارو هستند

10 خرداد 1402 ساعت 13:42


گروه جامعه:یک کارشناس دارویی گفت: سالمندان نسبت به سایر گروه های سنی بزرگ ترین مصرف کنندگان دارو هستند.ریحانه حاجی افزود: یکی از بخش‌های جمعیتی در حال رشد جامعه، افراد سالمند هستند که نسبت به سایر گروه‌های سنی بزرگ‌ترین مصرف کنندگان دارو هستند.
 

کارشناس دارویی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: با توجه به تغییراتی که در بدن با افزایش سن اتفاق می‌افتد مانند کاهش آب بدن، کاهش حجم عضلات، افزایش میزان چربی و کاهش میزان پروتئین‌ها و کاهش عملکرد کلیه‌ها اثرات مصرف داروها در سالمندان و عوارض آنها با سایر گروه‌های سنی تفاوت دارد.

حاجی شاه یادآور شد: آنتی هیستامین‌ها، داروهای آنتی بیوتیک، قلبی و عروقی و آنتی ترومبوتیک ها، داروهای مسکن، داروهای گوارشی و شل کننده‌های عضلانی از جمله مهم‌ترین داروهایی هستند که باید در مصرف و میزان آن دقت زیادی داشت.

وی همچنین در خصوص مصرف داروهای اعصاب و روان در سالمندان، گفت: در صورتی که احساس افسردگی و یا سایر اختلالات خلقی داشتید حتماً به روانپزشک و یا روانشناس مراجعه کنید و از مصرف دارو به صورت خود سر و یا با راهنمایی دوستان و آشنایان بپرهیزید.

حاجی شاه در خصوص داروی متوکاربامول به عنوان شل کننده عضلات افزود: در افراد سالمند به دلیل عوارض آنتی کولینرژیک، آرام بخشی و افزایش ریسک شکستگی‌ها کمتر تحمل می‌شوند و جایگزین‌های مناسب‌تری برای این دارو وجود دارد.


کد مطلب: 407096

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/407096/سالمندان-بزرگ-ترین-گروه-سنی-درمصرف-دارو-هستند

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir