به روز شده در ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ - ۰۰:۰۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۳/۱۱ ساعت ۰۹:۳۹
کد مطلب : ۴۰۷۱۸۵

افزایش فشار امارات بر آمریکا

افزایش فشار امارات بر آمریکا
گروه بین الملل: روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی نوشت: پس از توقیف دو نفتکش از سوی ایران در خلیج فارس، امارات متحده عربی به آمریکا "فشار" آورده تا اقدامات جدی‌تری برای مقابله با ایران انجام دهد.
به نوشته این روزنامه آمریکایی، امارات شکایتش را در ابوظبی و نیز در واشنگتن به مقامات آمریکایی منتقل و تاکید کرده که این یک سرخوردگی دیگر برای شرکای آمریکا در خاورمیانه درباره امنیت خلیج فارس است، آبراهی که بیش از یک سوم نفت خام دنیا از آنجا عبور می‌کند.مقامات امارات می‌گویند، در سال‌های اخیر اقدامات کافی از سوی آمریکا برای مقابله با حملات گروه‌های نیابتی ایران صورت نگرفته و این مسئله اعتماد آنها به تعهد واشنگتن در منطقه را تضعیف کرده است.
به گفته مقامات آمریکایی، امارات از اینکه واشنگتن پاسخی به توقیف دو نفتکش از سوی ایران در تاریخ ۲۷ آوریل و ۳ مه نشان نداده، خشمگین است.
ناوگان پنجم آمریکا اعلام کرد روز چهارشنبه ۳ مه (۱۳ اردیبهشت)  نفتکش یونانی "نیووی" از دوبی به سمت فجیره، بندر دیگری در امارات متحده عربی در حرکت بود که قایق‌های سپاه پاسداران این نفتکش را به سمت آب‌های ایران هدایت و توقیف کردند.شش روز پیش از آن نیز نیروی دریایی ایران یک نفتکش با پرچم جزایر مارشال را در خلیج عمان توقیف کرده بود. 
مقامات آمریکایی گفته‌اند، امارات متحده عربی به خصوص از توقیف نفتکش دوم عصبانی است که از دوبی به سمت فجیره در حرکت بوده چرا که این رویداد آبراه‌های این کشور را ناامن می‌کند.
یک مقام آمریکایی واکنش امارات را با واکنش خشمگینانه سال ۲۰۲۲ این کشور مقایسه می‌کند، زمانی که حوثی‌های مورد حمایت ایران در یمن به پایتخت امارات حمله پهپادی کردند و سه نفر کشته شدند و آمریکا با تردید به کمک کشورهای خلیج فارس آمد.مقامات امارات آن حمله پهپادی را با حمله ۱۱ سپتامبر مقایسه کردند و از اینکه واشنگتن تازه دو هفته بعد یک کشتی جنگی و هشت جت را برای حمایت از کشورهای خلیج فارس به منطقه فرستاد، خشمگین بودند.مقامات آمریکا پذیرفتند که تهدیدی را که متوجه امارات بوده دست کم گرفته‌اند اما این نکته را گوشزد کردند که سیستم دفاع هوایی آمریکا برای مقابله با موشک‌های حوثی‌های یمن از ابوظبی شلیک شده و این شاهدی بر تعهد آنها به امنیت امارات است.
شیخ محمد بن زاید آل نهیان، امیر امارات بسیار از این موضوع ناراحت شده که تقاضایش برای صحبت با جو بایدن، رییس جمهور آمریکا پس از توقیف کشتی از سوی ایران رد شده و آن را نشانه‌ این دانسته که واشنگتن نگرانی‌های  امارات را جدی نمی‌گیرد.مقامات آمریکا اما می‌گویند، نگرانی‌های امارات را می‌فهمند و در حال رایزنی با شرکایشان در خلیج فارس هستند تا جلوی اقدامات ایران در توقیف کشتی‌های تجاری را بگیرند.
نیروی دریایی آمریکا یک یگان ویژه راه‌اندازی کرده که با به‌کارگیری پهپادهای نظارتی توانایی واکنش این نیروها را بهبود می‌بخشد.
تیم هاوکینز، سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مستقر در بحرین می‌گوید: «ایالات متحده شبکه محکمی در سرتاسر خاورمیانه دارد که ما را قادر می‌سازد به  تهاجم اخیر ایران با یک روش مشارکتی پاسخ دهیم.»
برچسب ها: آمریکا