به روز شده در ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ - ۰۰:۰۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۳/۱۱ ساعت ۱۶:۱۶
کد مطلب : ۴۰۷۲۲۸

تصویب طرح افزایش  بدهی آمریکا

تصویب طرح افزایش  بدهی آمریکا
گروه بین الملل: طرح توافقی برای افزایش سقف بدهی دولت فدرال آمریکا به تصویب مجلس نمایندگان این کشور رسید. اکثریت این مجلس در دست جمهوری‌خواهان است. طرح مزبور باید در مرحله بعد از تصویب مجلس سنا بگذرد.
مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا طرح افزایش سقف بدهی دولت آمریکا را تصویب کرد. جمهوری‌خواهان اکثریت این مجلس را در اختیار دارند.
در رأی‌گیری‌‌ برای تصویب این طرح، ۳۱۴ نماینده به آن رای موافق و ۱۱۷ نماینده رأی مخالف دادند.
کوین مک‌کارتی از حزب جمهوری‌خواه كه شنبه گذشته (۲۷ مه / ۶ خرداد) با جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده به توافقی کلی درباره افزایش سقف بدهی دست یافته بود، خبر موافقت مجلس نمایندگان را با انتشار پیامی در توییتر اعلام کرد.طرح افزایش سقف بدهی باید اکنون به تصویب مجلس سنای آمریکا برسد که اکثریت آن را دموکرات‌ها در دست دارند. این طرح سپس برای امضا به کاخ سفید فرستاده می‌شود.
بایدن پیشتر توافق کلی خود با مک‌کارتی را "خبری خوش" برای مردم آمریکا خوانده بود، چرا که ناتوانی دولت ایالات متحده در پرداخت هزینه‌های خود می‌توانست پیامدهای "فاجعه‌باری" داشته باشد.
در صورت عدم توافق میان کاخ سفید و جمهوری‌خواهان بر سر افزایش سقف بدهی، دولت آمریکا به عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد جهان قادر به پرداخت هزینه‌ها و انجام تعهدات مالی خود نمی‌بود.
این امر نه تنها برای خود اقتصاد ایالات متحده که برای اقتصاد در سراسر جهان عواقب اقتصادی و مالی سنگینی به دنبال می‌داشت. ایالات متحده همچنان بزرگ‌ترین اقتصاد جهان است و هر تحول منفی در آن بازارهای بین‌المللی را با چالش‌های جدی روبرو می‌کند.پیش از آن جنت یلن، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده هشدار داده بود  در صورتی که کنگره سقف بدهی را افزایش ندهد، دولت فدرال آمریکا در آغاز ماه ژوئن پولی نخواهد داشت و به این ترتیب ورشکسته خواهد شد.
در سال‌های گذشته سقف بدهی‌های آمریکا بارها از سوی دولت‌هایی که رؤسای جمهور آن دموکرات یا جمهوری‌خواه بودند لغو یا افزایش داده شده بود.
حال جمهوری‌خواهان قصد دارند از این موضوع برای بحث بر سر تعدیل هزینه‌های دولت استفاده کنند. جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا اما می‌خواهد لغو سقف بدهی‌ها منوط به انجام تصمیمات دیگری نباشد، زیرا این بدهی‌ها توسط دولت‌های دیگر به وجود آمده‌اند.
منظور از سقف بدهی حداکثر پولی است که دولت ایالات متحده از طریق انتشار و فروش اوراق قرضه دولتی، می‌تواند قرض کند.
برچسب ها: آمریکا