کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

نشانه‌های حیات از قمر زحل!

12 خرداد 1402 ساعت 13:26


گروه علمی: دانشمندان حدود 20 سال پیش توانستند توده‌های بخار آب را که از سطح انسلادوس، که یکی از قمره‌های پوشیده از یخ زحل در حال فوران بوده است مشاهده کنند. حال توانسته‌اند توده‌های آبی در سطح و اطراف آن کشف کنند. به گفته محققین، این قمر دهه‌ها یخی بوده و این اتفاق بسیار نادر است و می‌تواند نشانه وجود حیات را با خود به همراه داشته باشد.

به گزارش خبرآنلاین،اکنون این بزرگترین توده‌ای است که تاکنون توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب دیده شده است و طول آن 10000 کیلومتر است. توده‌ای که از آبفشان بر روی سطح این قمر ایجاد می‌کند، 20 برابر اندازه خود قمر زحل است. توده نشان دهنده این است که برروی سطح قمر به جای یخ جامد، یک اقیانوس مایع وجود دارد. این به گونه ای است که سطح قمر به اندازه کافی گرم نگه داشته می‌شود تا از یخ زدگی، به علت حرکت ناشی از کشش گرانشی زحل جلوگیری شود. از روی دیگر مانند همیشه، وجود آب مایع نشان دهنده وجود احتمالی حیات در آن جا است.

دانشمندان بر این باورند که مدار انسلادوس به دور زحل نسبتا مسیر کوتاهی در حدود 33 ساعت است. همانطور که به دور زحل می چرخد، هاله ای تقریباً شبیه یک دونات را در پی خود به جا می‌گذارد. همچنین، انسلادوس یکی از پویاترین اجرام منظومه شمسی است و هدف اصلی انسان در جستجوی حیات فراتر از زمین است.در سال‌هایی که فضاپیمای کاسینی ناسا برای اولین بار به انسلادوس نگاه کرد، هرگز از آنچه در این قمر خارق‌العاده وجود داشت توجه نشده بود.


کد مطلب: 407379

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/407379/نشانه-های-حیات-قمر-زحل

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir