به روز شده در ۱۴۰۲/۰۷/۰۹ - ۱۹:۰۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۳/۱۲ ساعت ۱۴:۱۹
کد مطلب : ۴۰۷۳۹۸

ممانعت طالبان از ساخت وساز ایران در افغانستان 

ممانعت طالبان از ساخت وساز ایران در افغانستان 
گروه بین الملل: شماری از نیروهای طالبان در گذرگاه اسلام‌قلعه استان هرات ادعا کردند که به جمهوری اسلامی ایران اجازه ساخت تاسیسات به اندازه ۲.۵ سانتی‌متر در خاک افغانستان را نداده‌اند.
طالبان ویدیویی را که نشان می‌دهد با مهندسان ایرانی در این‌باره گفت‌وگو می‌کنند منتشر کرده‌اند.طالبان با انتشار این ویدیو ادعا کردند که به هیچ کشوری اجازه نمی‌دهند در حریم زمینی افغانستان جاده و تاسیسات بسازد.از روز سه‌شنبه گذشته میان نیروهای طالبان با مرزبانان ایرانی به‌دلیل تلاش مهندسان ایرانی برای ساخت یک جاده در نقطه صفر مرزی تنش ایجاد شده است. مرزبانان ایرانی به طالبان گفته‌اند به هر قیمتی این جاده را می‌سازند، چون باعث آسان شدن ترانزیت کالا می‌شود، اما طالبان هشدار داد مانع این اقدام می‌شوند.سپس پایگاه ۲۰۷ ارتش طالبان، واقع در غرب افغانستان، خودروهای نظامی، تانک‌ها و نفربرهای خود را به مرز اسلام‌قلعه فرستاد تا به برگزاری یک مانور قدرت دست بزنند.مولوی غلام حیدر شهامت، یکی از فرماندهان سابق اما شناخته شده نظامی طالبان در استان هرات، در حساب توییترش نوشت در گذرگاه اسلام‌قلعه هیچ درگیری خاصی رخ نداده است. او در بخشی از توییت مورد نظر نوشت: «امارت اسلامی افغانستان از هر نوع تنش با همسایگان خود همواره اجتناب کرده است.»
طی دو ماه اخیر بارها تنش لفظی میان طالبان و جمهوری اسلامی ایران رخ داده است و حتی روز شنبه گذشته طالبان از طریق استان نیمروز وارد خاک ایران شدند و به پاسگاه این کشور حمله کردند.این تنش‌ها پس از هشدار ابراهیم رئیسی،  به طالبان درباره حقابه هیرمند افزایش یافت.
برچسب ها: طالبان

خخخخ
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۲/۰۳/۱۳ ۰۲:۵۳
امارات اسلامی! جمهوری اسلامی!
چقدر این دو کشور پیشرفته اند همه دنیا در حسرت و حیرتند از اینکه تمام پیشرفتای علمی و فرهنگی و اجتماعی متعلق به این جماعته به همین دلیل کرور کرور دارن مسلمان میشند تا شاید برا کشورشون فرجی بشه! (431255)
امین
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۲/۰۳/۱۳ ۰۳:۴۸
باید ثابت کنن مزدور امریکا هستن و برای ضربه. زدن به ایران. توسط امریکا به قدرت رسیدن (431257)