کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

پشت پرده یک عملیات غیرممکن!

12 خرداد 1402 ساعت 18:24


گروه بین الملل: قانون تراشه و علم که "جو بایدن" رئیس جمهور آمریکا سال گذشته آن را امضا کرد به سنگ بنای استراتژی دولت او برای مقابله با سلطه چین بر عرصه فناوری و تولید تبدیل شده است. این قانون نزدیک به ۵۳ میلیارد دلار را برای بازگرداندن کارخانه‌های نیمه هادی به سواحل ایالات متحده اختصاص می‌دهد که یک چهارم آن برای سرمایه گذاری در تحقیقات و ایجاد شغل در نظر گرفته شده است.
به گزارش فرارو به نقل از فارین پالسی، جمع آوری نیروی کار برای موفقیت طرح بسیار مهم است. تراشه‌های نیمه هادی در حال حاضر زیربنای تمام جنبه‌های زندگی ما هستند و دستگاه‌های مختلف از تلفن‌های هوشمند گرفته تا ماشین لباسشویی و ماشین‌ها را تامین می‌کنند. مهم‌تر از همه آن که تراشه‌های نیمه هادی هم چنین نیروی مورد نیاز سیستم‌های تسلیحاتی پیشرفته و هوش مصنوعی را تامین می‌کنند و آن عرصه‌ها را به نقطه کانونی رقابت بایدن با چین و تمایل او برای درخشان کردن رهبری تکنولوژیک آمریکا تبدیل می‌کنند.
آمریکا نیمه هادی را اختراع کرد و در سال ۱۹۹۰ نزدیک به ۴۰ درصد از تراشه‌های جهان را تولید کرد در حالی که اکنون تنها ۱۲ درصد از تراشه‌ها را تولید می‌کند. بر اساس داده‌های انجمن صنعت نیمه هادی (SIA) شرکت‌ها نیز با اعلام بیش از ۵۰ پروژه نیمه هادی جدید در سراسر ایالات متحده از زمان معرفی "قانون تراشه" به این درخواست پاسخ داده اند. با این پروژه‌ها آن شرکت‌ها در نظر دارند بیش از ۴۴۰۰۰ شغل جدید ایجاد کنند.
با این وجود، معضل اساسی این است که آیا ایالات متحده کارگران ماهر کافی برای پر کردن این مشاغل دارد یا خیر. اکنون پرسش آن است که چگونه یک خط تولید استعداد‌های مهندسی مؤثر ایجاد شود تا ایالات متحده را به یک نیروگاه نیمه هادی جهانی تبدیل کند.
غیرممکن است که در مورد صنعت تراشه صحبت کنیم، اما در مورد یک شرکت مستقر در تایوان سخنی نگوییم: شرکت تولید نیمه هادی تایوان که اغلب با نام اختصاری TSMC شناخته می‌شود. این شرکت بیش از نیمی از بازار جهانی تولید نیمه هادی‌ها را در اختیار دارد و ۹۲ درصد از پیشرفته‌ترین تراشه‌ها را تولید می‌کند.
تازه‌ترین توسعه بزرگ آن شرکت که چند ماه پس از تصویب قانون تراشه‌ها اعلام شد حضور در فینیکس در آریزونا است جایی که در حال ساخت یک کارخانه جدید نیمه هادی علاوه بر کارخانه دیگری است که در سال ۲۰۲۰ اعلام شد.
این شرکت تایوانی سرمایه گذاری اولیه خود را بیش از سه برابر افزایش داده و به ۴۰ میلیارد دلار رسانده است و اعلام کرده تسهیلات اخیر آن شرکت ۴۵۰۰ شغل مستقیم ایجاد می‌کند.
اگر می‌خواهید تولید را به ایالات متحده بازگردانید باید دانش نیمه هادی و افراد برخوردار از آن دانش را داشته باشید توسعه این دانش دشوار است. مک کینزی تخمین می‌زند که تا سال ۲۰۳۰ میلادی ایالات متحده ۳۰۰۰۰۰ مهندس کمتر و ۹۰۰۰۰ تکنسین ماهر کمتر از آن چه در صنایع مختلف نیاز دارد خواهد داشت.
بر اساس گزارش دیگری از فناوری اطلاعات در ماه گذشته علیرغم این واقعیت که نیمه هادی‌ها بیش از هر زمان دیگری برای جهان اهمیت دارند سهم دانشجویان آمریکایی فارغ التحصیل شده با مدرک مهندسی برق (که برای بسیاری از مشاغل نیمه هادی ضروری است) در دو دهه گذشته به طور قابل توجهی کاهش یافته است. بر اساس گزارش دیگری در ماه گذشته از بنیاد فناوری اطلاعات و نوآوری (ITIF) پیش بینی شده که صنعت تراشه ایالات متحده به طور خاص با کمبود ۷۰۰۰۰ تا ۹۰۰۰۰ کارگر در سال‌های آینده مواجه خواهد شد.
شما می‌توانید تمام تجهیزات فانتزی، بهترین ظروف و چاقو‌های آشپزخانه یا هر چیز دیگری را در آشپزخانه خود داشته باشید، اما در نهایت تا زمانی که بهترین سرآشپز‌ها را نداشته باشید مردم نمی‌توانند از تمام سرمایه گذاری‌هایی که انجام داده اید استفاده کنند و این بهترین سرآشپز‌ها هستند که کمیاب اند.
یکی از مسائل سیاسی ایالات متحده این است: مهاجرت. با تشدید رقابت فنی با چین ایجاد نیروی کار کاملا داخلی زمان می‌برد که واشنگتن ممکن است وقت کافی برای صبر کردن در این حوزه را نداشته باشد. در حالی که تلاش برای توسعه استعداد‌های ایالات متحده به منظور تامین نیروی مورد نیاز در کارخانه‌های تولید تراشه‌ها در حال انجام است تقریبا درک جهانی وجود دارد که این اقدامات کافی نیست. ایالات متحده نه تنها نیاز به آموزش سریع مهندسان جدید دارد همچنین باید شرایط ماندن آنان در آمریکا را نیز تسهیل کند.
امرکیا باید به چالش مهاجرت بپردازد. این یک مزیت رقابتی برای آمریکاست. افراد باهوش از سراسر جهان می‌خواهند به آمریکا بیایند و در صورت وجود فرصت‌ها دوست دارند آنجا بمانند و آمریکا باید انجام این کار را برای آنان تسهیل کند.
آموزش علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات (STEM) در ایالات متحده که از دهه ۱۹۸۰ میلادی رو به کاهش بود با برون سپاری هزاران شغل تولیدی در خارج از کشور تسریع شده است.
دانشجویان بین المللی اکثر برنامه‌های مهندسی پیشرفته‌تر در ایالات متحده را تشکیل می‌دهند. (این موضوع در سطح کارشناسی یا پایین‌تر صدق نمی‌کند) طبق گزارش ITIF تعداد مدارک لیسانس و فوق لیسانس اعطا شده به اتباع خارجی در فاصله سال‌های ۱۹۹۷ تا ۲۰۲۰ میلادی ۱۱۰ درصد افزایش یافته است در حالی که این رقم برای شهروندان ایالات متحده تنها ۱۸.۲ درصد بوده است.
مهندسان دارای مدرک کارشناسی ارشد و دکترا که شرکت‌های نیمه هادی به آنان نیاز دارند ممکن است از نظر تعداد کمتر از تکنسین‌های مورد نیاز باشند، اما آنان برای این فرآیند کاملا ضروری هستند و حتی در داخل آمریکا عرضه کم‌تر آنان احساس می‌شود.
رقابت فزاینده ایالات متحده با چین به ویژه در مورد نیمه هادی‌ها هم چنین به بحث نیروی کار احساس فوریت وجودی داده است. نامه‌ای در اوایل ماه جاری خطاب به کمیته منتخب مجلس آمریکا، خواستار رسیدگی به مسائل مهاجرت متخصصان و انجام اقدامات بیش‌تر در این مورد شده بود. امضا کنندگان استدلال کرده بودند که چین به شدت در حال رشد در عرصه پرورش استعداد STEM خود است که بخش عمده آن بر فناوری‌های حیاتی مانند هوش مصنوعی و مافوق صوت متمرکز است.
چین مهم‌ترین رقیب تکنولوژیکی و ژئوپولیتیکی است که آمریکا در دهه‌های اخیر با آن مواجه بوده است. رقابت برای استعدادیابی جهانی در زمینه نیمه هادی‌ها حتی در میان متحدان و شرکای ایالات متحده نیز در حال گسترش است و دولت‌های اتحادیه اروپا، بریتانیا، ژاپن، کره جنوبی و هند نقشه راه خود را برای تقویت نقش شان در زنجیره تامین جهانی ارائه می‌دهند.


کد مطلب: 407429

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/407429/پشت-پرده-یک-عملیات-غیرممکن

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir