به روز شده در ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ - ۰۰:۰۳
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۳/۱۲ ساعت ۲۰:۵۸
کد مطلب : ۴۰۷۴۴۷
تحریم‌های تازه وزارت خزانه‌داری ایالات متحده علیه مقامات ایران

آمریکا شرکت «ابر آروان» را به اتهام سانسور اینترنت تحریم کرد

گروه فناوری: وزارت خزانه‌داری ایالات متحده مجموعه تحریم‌های تازه‌ای را علیه برخی دیگر از عوامل سانسور اینترنت و ناقضان حق دسترسی مردم ایران به اطلاعات وضع کرد.
آمریکا شرکت «ابر آروان» را به اتهام سانسور اینترنت تحریم کرد
شرکت فناوری «ابر آروان»، فرهاد فاطمی و پویا پیرحسین‌لو، دو تن از مدیران و بنیان‌گذاران این شرکت، و نیز یک شرکت تجاری فعال در امارات متحده عربی، به‌دلیل کمک به مقام‌های جمهوری اسلامی برای اعمال سانسور و محدودیت دسترسی شهروندان به شبکه جهانی اینترنت، در فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار گرفتند. دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا، در بیانیه روز جمعه دوم ژوئن (۱۲ خرداد ۱۴۰۲) مدیران شرکت فناوری «ابر آروان» را متهم کرده است که با مقام‌های ارشد نظام جمهوری اسلامی روابط گسترده‌ای دارند.
در بیانیه روز جمعه وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، پویا پیرحسینلو و فرهاد فاطمی، به ترتیب مدیر اجرایی و سرپرست فناوری و مهندس ارشد این شرکت معرفی شده‌اند. شرکت فناوری «ابر آروان» همچنین متهم شده است که در توسعه «شبکه ملی اطلاعات» ایران یا آن چه از آن به‌ عنوان «اینترنت ملی» نام می‌برند، نقش اساسی دارد. به‌نوشته وزارت خزانه‌داری آمریکا، حکومت ایران به‌طور مستمر و نظام‌مند، از محدودیت‌های اینترنت و کاهش سرعت اینترنت، برای ایجاد فضای خفقان و سرکوب مخالفان سیاسی استفاده می‌کند.
دستگاه قضایی جمهوری اسلامی، همچنین متهم شده است که فعالان سیاسی را که به‌دنبال استفاده از حق قانونی آزادی گردهمایی‌ها و آزادی بیان‌اند، تحت پیگرد کیفری قرار می‌دهد و مجازات می‌کند.
به‌گفته برایان نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری در امور تروریسم و اطلاعات مالی، «دسترسی آزاد و نامحدود به اطلاعات، حق اساسی همه مردم جهان از جمله مردم ایران است». این مقام ارشد وزارت خزانه‌داری آمریکا، در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: «دولت ایالات متحده متعهد است تمامی افرادی که به‌دنبال محدودیت آزادی بیان و سرکوب مخالفان‌اند، باید پاسخگو باشند و رژیم‌هایی که شهروندان خود را از این حق محروم می‌کنند، باید مواخذه شوند.»
وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، در بخش دیگری از بیانیه روز جمعه خود، ضمن اشاره به قطع، اختلال و سانسور شدید شبکه جهانی اینترنت در ایران، به‌ويژه در جریان اعتراضات اخیر، مقام‌های جمهوری اسلامی را متهم کرد که در مواجهه با «کاهش میلیاردها دلار فعالیت اقتصادی ناشی از سانسور اینترنت» سعی کرده است یک شبکه داخلی راه‌اندازی کند و در این میان شرکت «ابر آروان» از نهاد‌های اصلی است که در این راه به مقام‌های جمهوری اسلامی کمک کرده‌اند.
شورای وزیران اتحادیه اروپا نیز در آبان‌ماه گذشته، ۳۲ فرد و نهاد وابسته به عوامل سانسور و سرکوب‌های سیاسی، از جمله شرکت فناوری «ابر آروان» را در فهرست تحریم‌های خود قرار داد. روز پنجشنبه هم وزارت خزانه‌داری آمریکا مجموعه‌ تازه‌ای از تحریم‌ها را علیه عوامل وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعمال کرد. اشخاص تحریم‌شده، متهم شدند که در برنامه‌ریزی یا اجرای چند توطئه تروریستی، از جمله علیه مقام‌های پیشین دولت آمریکا، دست داشته‌اند.

۱۴۰۲/۰۳/۱۳ ۱۸:۵۰
پس بدون شک این شرکت بزرگی است که تحریم شده و افریقا هر کجا حس کنه یه شرکت ایرانی میخواد پیشرفت کنه سریعا تحریمش میکنه (431305)