کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

ادعایی درباره قایق‌های نظامی ایران

15 خرداد 1402 ساعت 18:29


گروه سیاسی: ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مدعی ایجاد "مزاحمت" سه قایق تندروی سپاه برای یک کشتی تجاری در تنگه هرمز خبر داد. در بیانیه‌ای گفته شده که نیروی دریایی آمریکا و بریتانیا مشترکا در پی درخواست کمک این کشتی، وارد عمل شدند.
نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا و نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا به یک کشتی تجاری در تنگه هرمز که به ادعای آنها با مزاحمت قایق‌های تندروی سپاه روبرو شده بود، کمک کردند.
ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد سه قایق تندروی سپاه با نیروی مسلح، به این کشتی تجاری نزدیک شده بودند.در تصاویر سیاه و سفیدی که گفته شده توسط یک بوئینگ پی‌−۸ پوسایدون نیروی دریایی آمریکا گرفته شده، سه قایق کوچک نزدیک به یک کشتی تجاری دیده می‌شوند.طبق این بیانیه در پی درخواست کمک این کشتی تجاری، ناوشکن یو‌اس‌اس مک‌فال نیروی دریایی آمریکا و ناوچه اچ‌ام‌اس لانکاستر نیروی دریایی بریتانیا وارد عمل شدند. ناوچه بریتانیایی یک هلیکوپتر و ناوشکن آمریکایی یک هواپیمای گشت بوئینگ پوسایدون را به محل حادثه اعزام کردند.
در این بیانیه به نام و مالکیت این کشتی تجاری اشاره‌ای نشده، اما خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارش خود نوشته است، داده‌های یک سایت ردیابی کشتی‌ها که توسط این خبرگزاری تجزیه و تحلیل شده، نشان می‌دهد که یک کشتی فله‌بر با پرچم جزایر مارشال در زمان حادثه، مسیر خود را به هنگام عبور از تنگه هرمز به صورت ناگهانی و نامنظم تغییر داده است.
به نوشته آسوشیتدپرس مکان این کشتی همچنین با اطلاعاتی که مرکز عملیات تجاری دریایی بریتانیا در مورد این حادثه منتشر کرده، تطابق داشته است و این کشتی همچنین شبیه تصاویری است که توسط نیروی دریایی آمریکا منتشر شده‌اند.در بیانیه ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا ذکر شده تقریبا یک ساعت پس از آنکه کشتی تجاری، خروج قایق‌های تندرو را از صحنه وقوع حادثه تأیید کرد، تنش‌ فروکاسته و کشتی بدون حادثه بیشتر به عبور خود از تنگه هرمز ادامه داده است.
در همین حال سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا به اظهارات ایران برای تشکیل «ائتلاف دریایی» با کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی و امارات متحده عربی واکنش نشان داد و گفت که چنین سخنانی با اقدامات ایران جور در نمی‌آید.تیم هاوکینز  گفت: این ادعای ایران با عقل جور در نمی‌آید، (چرا که کشوری) که عامل شماره یک بی‌ثباتی منطقه است مدعی شده که قصد دارد برای حفاظت از همان آب‌هایی که خود در حال تهدید آن است، با عربستان، امارات و بحرین ائتلاف نظامی تشکیل دهد.»
سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در ادامه تاکید کرد که نیروهای جمهوری اسلامی طی دو سال گذشته، ۱۵ کشتی تجاری را با پرچم‌های بین‌المللی توقیف یا برای آنها اخلال ایجاد کرده‌اند.
تیم هاوکینز اضافه کرد: عمل (و اقدامات) اهمیت دارند، به همین دلیل است که ما با شرکای خود در حال تقویت دفاع در اطراف تنگه هرمز هستیم.
فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران  گفته بود که «به‌زودی» ائتلاف مشترک نیروی دریایی ایران با کشور‌هایی چون عربستان، امارات، قطر، بحرین و عراق شکل خواهد گرفت.
شهرام ایرانی، همچنین افزود: «ائتلاف دریایی که قبلا با روسیه، چین، عمان و پاکستان شکل گرفته بود امروز در حال گسترش است. این ائتلاف با کشور هند و با کشورهای منطقه از جمله عربستان، امارات، قطر، بحرین و عراق به زودی شکل می‌گیرد.»
 


کد مطلب: 408069

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/408069/ادعایی-درباره-قایق-های-نظامی-ایران

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir