کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

عبور سیارک غول‌پیکر از کنار زمین

16 خرداد 1402 ساعت 12:34


گروه علمی: طبق اطلاعاتی که ناسا جمع آوری کرده در ۱۲ ژوئن (۶ روز دیگر) یک سیارک با قطر ۱۵۰۰ فوت و سرعت ۷۷۳۰۱ کیلومتر برساعت از کنار زمین گذر می کند.ناسا با استفاده از تلسکوپ هایی مانند Pans-STRAAS۱ در هاوایی و «اسکای سوروی» در ایالت آریزونا آمریکا اجسام نزدیک زمین مانند سیارک ها و ستارگان دنباله دار را ردیابی می کند.

این سازمان برای جمع آوری اطلاعات صحیح درباره مسیر سیارک و مشخصات آن نیز یک رادار زمینی را به کار می برد. هرچند این صخره های فضایی در فاصله ای دور از زمین در حال حرکت هستند، اما فناوری ناسا به ردیابی آنها برای یافتن هرگونه خطر احتمالی کمک می کند.

در همین راستا رصدخانه فضایی ناسا به نام NEOWISE نیز با اسکن کردن آسمان به وسیله طور موج نور مادون قرمز، صدها سیارک را ردیابی کرده است.این سازمان اخیرا با کمک فناوری پیشرفته خود یک سیارک دیگر کشف کرده که احتمالا به زودی به زمین نزدیک می شود. در همین راستا یک هشدار درباره سیارک ۱۹۹۴XD صادر کرده که به زمین نزدیک می شود. سیارک مذکور هم اکنون با سرعت حدود ۷۷۳۰۱ کیلومتر برساعت در حال حرکت است و احتمالا در ۱۲ ژوئن فاصله آن تا زمین به کمترین میزان یعنی ۳.۱ کیلومتر می رسد.

هرچند ۱۹۹۴XD خطر اضطراری برای زمین به حساب نمی آید، اما به دلیل اندازه آن، یک شی احتمالا خطرناک برای زمین دسته بندی شده است. محققان تخمین می زنند قطر سیارک ۱۵۰۰ فوت و در حقیقت به اندازه یک پل باشد!
طبق گفته ناسا سیارک مذکور نخستین بار در ۳۱ می ۱۹۰۴ میلادی به زمین نزدیک و از فاصله ۲.۵ میلیون کیلومتری آن گذر کرد. آخرین گذر آن از کنار سیاره خاکی ۲۷ نوامبر ۲۰۱۲ میلادی بوده است.


کد مطلب: 408192

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/408192/عبور-سیارک-غول-پیکر-کنار-زمین

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir