به روز شده در ۱۴۰۲/۰۷/۰۹ - ۱۸:۴۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۳/۱۶ ساعت ۱۶:۴۶
کد مطلب : ۴۰۸۲۵۲

نمی‌توان ایران را به انزوا کشاند

نمی‌توان ایران را به انزوا کشاند
گروه سیاسی:  وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران  در گفتگو با پرس تی‌وی در پی دیدار با همتایانش از کشور‌های مختلف در حاشیه سفر دو روزه‌اش به کیپ تاون آفریقای جنوبی برای شرکت در نشست بریکس گفت: حضور فعالانه ایران در سازمان همکاری شانگهای، در اتحادیه اقتصادی اوراسیا و اخیرا در بریکس نشان‌دهنده این است که سیاست جهانی به انزوا کشاندن ایران شکست خورده است.
حسین امیرعبداللهیان افزود: کشور‌ها و اتحاد‌ها بر اساس منافع خودشان عمل می‌کنند. پیام صریح ما این است که نمی‌توان جمهوری اسلامی ایران را به انزوا کشاند و به حاشیه راند.
وی در ادامه گفت: ما قویا با یک‌جانبه‌گرایی مخالفیم و در عین حال از فرصت‌های موجود در چارچوب چندجانبه‌گرایی بیشترین استفاده را می‌کنیم. افزون بر این، ایران از وضعیت ژئوپولیتیک و ژئواکونومیکی و ژئو استراتژیکی در منطقه بهره‌مند می‌شود. ایران در یکی مسیر‌های ترانزیتی اصلی قرار دارد که شمال را به جنوب و شرق را به غرب مرتبط می‌سازد. ما از طیف کاملی از مزایا و امکانات بهره‌مندیم و طرفین دیگر نیز از این تعامل بهره می‌برند.
رییس دستگاه دیپماسی ایران درباره گروه بریکس گفت که بریکس سازمانی متمرکز بر ارتقای چندجانبه‌گرایی است.او افزود که پنج کشور عضو اصلی بریکس بالغ بر سه میلیارد نفر از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند که در واقع یک چهارم جمعیت جهان است.این نشان می‌دهد که چطور کشور‌های بریکس می‌توانند در زمینه تمرکز بر چندجانبه‌گرایی تاثیرگذار باشند و به همین دلیل است که جمهوری اسلامی ایران اهمیت ویژه‌ای برای بریکس قائل است.
او اشاره کرد که دولت ابراهیم رئیسی از زمان آغاز به کار خود در تلاش بوده است که از ظرفیت‌های اتحاد‌ها و اتحاد‌های منطقه‌ای، اقتصادی، سیاسی و امنیتی بهره‌مند شود که در چارچوب چندجانبه‌گرایی موجب تامین بیشتر منافع ملی ایران خواهد شد. ما قرار است مقررات و پروتکل‌هایی را که از سوی اعضای بریکس ارائه خواهد شد دریافت کنیم و اقدامات لازم را در آن چارچوب انجام دهیم. اما بر اساس گفتگو‌هایی که با وزرای امور خارجه کشور‌های اصلی داشتم، آن‌ها ایران را به عنوان یک عضو بالقوه جدید در اولویت قرار داده‌اند.