به روز شده در ۱۴۰۲/۰۷/۰۴ - ۱۹:۴۶
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۳/۱۷ ساعت ۱۳:۱۷
کد مطلب : ۴۰۸۴۶۵

قیمت رانا پلاس در کارخانه و بازار

قیمت رانا پلاس در کارخانه و بازار
گروه اقتصادی: رانا پلاس خودرویی است که اولین بار در سال 1388 اسمی از آن به میان آمد و از سال 1391 در دو مدل LX و  EL تولیدش آغاز شد. اواخر سال 1399 بود که ایران خودرو به فکر عرضه کردن مدل مجهزتر و به روز‌تر این خودور با نام رانا پلاس افتاد.

به گزارش تجارت نیوز، در اولین عرضه رانا پلاس توسط ایران خودرو رانا پلاس با قیمت نمایندگی ۱۴۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان عرضه شد. پس از گذشت یک ماه در اوایل آبان ماه ایران خودرو طی بخشنامه‌ای قیمت را به ۱۷۹ میلیون و ۵۱۶ هزار تومان تغییر داد و از آذز ماه سال ۱۴۰۰ قیمت مصوب این خودرو به ۲۱۵ میلیون و ۶۶ هزار تومان تغییر پیدا کرد.

نکته‌ای که در مورد نوسانات قیمتی محصولات ایران خودرو در بازه زمانی قرعه‌کشی‌ها همیشه مطرح بوده تغییرات قیمتی در بازه های کوچک و بزرگ بوده است که منجر به پاسکاری مداوم‌ نامه‌های اعلام قیمت بین شورای رقابت و کارخانه بوده و همین منجر به نوسان قیمتی نمایندگی‌ها و به تبع از آن بازار آزاد می‌شد.
 
ثبات یک‌ساله قیمت‌ها
از دی ماه ۱۴۰۰ تا اواسط فروردین ۱۴۰۲ قیمت رانا پلاس توسط کارخانه تغییری نداشت اما ۲۲ فرودین ۱۴۰۲ ایران خودرو قیمت رانا پلاس را به شکل ناگهانی ۹۰ میلیون تومان افزایش داد و در بازه ای دو هفته ‌ای مجددا قیمت را ۱۶ میلیون تومان افزایش داد تا امروز رانا پلاس با قیمت ۳۲۱ میلیون تومان توسط ایران خودرو عرضه شود.

نوسانات بازار آزاد رانا پلاس
پس از اولین عرضه رانا پلاس  و تحویل توسط مشتریان. بازار آزاد تحویل فوری این خودرو با حاشیه سود ۲۸ میلیون تومان آغاز شد و رفته رفته پس از گذشت دو سال این حاشیه به سه برابر قیمت کارخانه رسید.ایران خودرو پس از مشاهده این حاشیه سود بازار، طی اقدامی قیمت کارخانه این خودرو را حدود ۹۰ میلیون تومان افزایش داد تا کمی از این اختلاف بازار و کارخانه کاسته شود، که البته تاثیر چندانی بر بازار نداشت چرا که باز هم حاشیه سود این خودرو حدود ۳۲۰ میلیون تومان بود که عدد چشمگیری محسوب می‌شود.

از اسفند سال گذشته و با آغاز روند نزولی قیمت رانا‌ پلاس هم به تبع از بازار کاهشی شد تا جایی که امروز این خودرو در بازار آزاد با قیمت ۴۹۷میلیون و ۵۰۰ هزار تومان معامله می‌شود و اختلاف قیمتی ۱۷۶میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی با قیمت کارخانه دارد.