به روز شده در ۱۴۰۲/۰۷/۰۸ - ۰۱:۱۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۳/۱۹ ساعت ۱۱:۴۸
کد مطلب : ۴۰۸۷۵۶

افزایش حجم تجارت چین و روسیه

افزایش حجم تجارت چین و روسیه
گروه بین الملل: حجم تجارت چین و روسیه به بالاترین سطح از زمان جنگ اوکراین رسیده است. طبق آمار گمرک چین تجارت دو کشور در ماه مه ۲۰۲۳ به ارزش بیش از ۲۰ میلیارد دلار رسیده است.
کاهش چشمگیر تقاضا در بازارهای جهانی اقتصاد چین را نیز بی‌نصیب نگذاشته است. طبق گزارش اداره گمرک پکن صادرات در ماه مه امسال بر حسب دلار، در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۷/۵ درصد کاهش داشته است. این کاهش به ویژه از آن جهت در خور توجه است که ماه قبل (آوریل) افزایش ۸/۵ درصدی در صادرات ثبت شده است.
کندی غیرقابل انتظار تجارت خارجی چین این نگرانی را به وجود آورده که بهبود اقتصادی چین دوام نداشته و احتمال سقوط آن وجود دارد.
آمار اداره گمرک پکن نشان می‌دهند که تنها صادرات چین به روسیه بوده که افزایش قابل توجهی داشته است. روسیه به دلیل تحریم‌های شدید ناشی از حمله به اوکراین به شدت تحت فشار اقتصادی قرار دارد.طبق آمار میزان صادرات چین به روسیه در ماه مه امسال  ۱۱۴/۳ درصد بوده که افزایشی بیش از دو برابر را نشان می‌دهد. در مقابل میزان واردات چین از روسیه نیز ۱۰/۱ درصد افزایش داشته است. تجارت روسیه و چین در ماه مه ۲۰/۵ میلیارد دلار و واردات چین از روسیه نیز به ارزش ۱۱/۳ میلیارد دلار بوده است.
به رغم یکپارچگی کشورهای غربی در تحریم روسیه و تلاش برای منزوی کردن این کشور، چین با این رویکرد همراه نشده و تا به امروز نیز حمله روسیه به خاک اوکراین را محکوم نکرده است.
به گزارش "اشپیگل آنلاین" میزان واردات چین در ماه مه امسال، برای دومین ماه متوالی، کاهش داشته است که این امر گواه دیگری بر ضعف بازار داخلی این کشور است. هر چند این کاهش تنها ۴/۵ درصد و کمتر از آنچه بوده که کارشناسان انتظار داشتند، اما نکته قابل توجه در اینجاست که مبنای مقایسه در این زمینه آمار یک سال پیش بوده است که در آن زمان هم پایین تلقی می‌شد.
سال گذشته قرنطینه‌های کرونا در شانگهای، بزرگترین بندر چین، موجب شده بود تا نرخ واردات این کشور تا حد زیادی کاهش پیدا کند.
چین سال گذشته به سیاست "کووید صفر" خود پایان داد و همین امر موجب شد تا اقتصاد این کشور با برداشته شدن محدودیت‌های ناشی از کرونا، در ماه دسامبر ۲۰۲۲ شروع نسبتا خوبی را در سال جدید میلادی داشته باشد. دولت چین قصد دارد میزان رشد اقتصادی کشور را در سال ۲۰۲۳ به "پنج درصد" برساند.در سه ماهه نخست این سال نیز اقتصاد چین شاهد رشدی ۴/۵ درصدی بود. با این حال پایین آمدن آمار صادرات می‌تواند چشم‌انداز رشد اقتصادی چین را تیره کند.
ینس هیلده‌برانت، عضو هیئت اجرایی اتاق بازرگانی آلمان در پکن به اشپیگل آنلاین می‌گوید، ارقام فعلی نشان می‌دهند که چین هنوز در "وضعیت متزلزلی" قرار دارد. او اضافه می‌کند که شرکت‌های چینی نیز انتظارات خود را به طور فزاینده‌ای پایین آورده و رویکرد محتاطانه‌ای را در پیش گرفته‌اند.دلیل اصلی رکورد شدید صادرات چین بیش از همه ناشی از دینامیک ضعیف در بازارهای جهانی است. تورم بالا، افزایش نرخ بهره و بالارفتن بیش از حد قیمت انرژی به دلیل جنگ اوکراین، بر تقاضاها برای محصولات "ساخت چین" تأثیر گذاشته است.
طبق گزارش اداره گمرک چین تجارت خارجی این کشور از ابتدای امسال ۲/۸ درصد کاهش داشته است. این کاهش در ماه مه به ۶/۲ درصد رسیده است.
به نوشته اشپیگل آنلاین صادرکنندگان آلمانی نیز مجبور به پذیرش کاهش معاملات تجاری با چین شده‌اند. میزان واردات چین از آلمان ۳/۸ درصد کاهش داشته است و میزان صادرات این کشور به آلمان با ۸/۳ درصد کاهش روبرو بوده است.
وضعیت تجارت چین با اتحادیه اروپا نیز تعریف چندانی نداشته است. در این میان رکود در تجارت چین با آمریکا بسیار مشهودتر بوده است. آمریکا نخستین و چین دومین اقتصاد بزرگ جهان را داراست. صادرات چین به آمریکا ۱۸/۲ درصد و واردات از آمریکا نیز ۹/۹ درصد کاهش داشته است.
برچسب ها: روسیه