به روز شده در ۱۴۰۲/۰۷/۰۸ - ۰۱:۱۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۳/۱۹ ساعت ۱۱:۵۱
کد مطلب : ۴۰۸۷۵۸

تهران، چهارمین استان در معرض خشکسالی

تهران، چهارمین استان در معرض خشکسالی
گروه جامعه: مازیار غلامی، مدیرکل اداره هواشناسی استان تهران با اشاره به بارندگی‌های روزهای گذشته اظهار کرد: طی امروز (۱۹ خرداد) از صبح تا عصر در فیروزکوه، دماوند، شمیرانات، آبعلی و لواسانات بارندگی و رگبار و رعد و برق و طی روزهای شنبه و یکشنبه(۲۰ و ۲۱ خرداد) پایداری جوی پیش‌بینی می‌شود.

به گفته وی بر اساس آخرین داده‌ها و اطلاعات طی چهارشنبه صبح تا پنجشنبه صبح (۱۷ تا ۱۸ خرداد) ایستگاه‌های هواشناسی میگون به میزان ۳۷.۵ میلیمتر، اقدسیه ۳۲.۹ میلیمتر، فیروزکوه ۱۴.۳ میلیمتر، فرودگاه امام خمینی ۸ میلیمتر، لواسان ۶.۲ میلیمتر، آبعلی ۵.۷ میلیمتر، پردیس ۵.۶ میلیمتر بارندگی دریافت کرده‌اند.
مدیرکل اداره هواشناسی استان تهران ادامه داد: در ایستگاه‌های هواشناسی دماوند به میزان ۳.۸ میلیمتر، چیتگر ۳.۲ میلیمتر، مهرآباد ۲ میلیمتر، ژئوفیزیک ۱.۴ میلیمتر و در ایستگاه هواشناسی ورامین ۰.۵ میلیمتر بارندگی ثبت شده است.

تهران در معرض خشکسالی
به گفته وی با وجود بارندگی‌های اخیر تهران به عنوان چهارمین استان کشور با بیشترین کاهش بارش و خشکسالی مواجه است.غلامی همچنین به وضعیت بارندگی کشور طی اردیبهشت ماه اشاره و اظهارکرد: تجزیه و تحلیل آمارهای دریافتی از ایستگاه‌های هواشناسی استان بیانگر آن است که طی اردیبهشت ۱۴۰۲، تنها ۱۰ میلی‌متر باران به‌صورت پهنه‌ای در استان تهران اتفاق افتاد که نشان دهنده کاهش ۶۹ درصدی بارش نسبت به دوره آماری بلند مدت در این ماه است همچنین از ابتدای فصل بهار تاکنون کاهش بارش ۵۱ درصدی در استان تهران مشاهده می‌شود.
 
مدیرکل اداره هواشناسی استان تهران ادامه داد: این موضوع در حالیست که از ابتدای سال زراعی تا پایان اردیبهشت ۱۴۰۲ ، تنها ۱۴۱ میلیمتر باران به‌صورت پهنه‌ای در استان تهران اتفاق افتاده که ۴۳ درصد کاهش بارش نسبت به بلند مدت و شش درصد کاهش بارش نسبت به سال قبل در استان تهران را نشان می‌دهد.

وی یادآور شد: بررسی بارش از ابتدای سال زراعی تا پایان اردیبهشت ۱۴۰۲، نشان دهنده آن است که متاسفانه استان تهران با سه پله صعود، چهارمین استان کشور بوده که بیشترین کاهش درصد تامین بارش سال آبی را نسبت به بلند مدت دارد همچنین از نظر توزیع مکانی نیز در تمامی شهرستان‌ها طی اردیبهشت‌ماه کاهش بارش اتفاق افتاده که بیشترین کاهش بارش مربوط به شمیرانات، دماوند، تهران، پردیس و فیروزکوه بوده است.

وضعیت دمایی تهران تا پایان اردیبهشت
مدیرکل اداره هواشناسی استان تهران درباره وضعیت دمایی تهران تا پایان اردیبهشت نیز اظهار کرد: بررسی و تحلیل مقادیر ثبت شده دمای هوا شامل متوسط دما، دمای حداقل و دمای حداکثر در ایستگاه‌های هواشناسی استان بیانگر افزایش دما در اردیبهشت‌ماه است. متوسط دمای هوا استان تهران در این ماه ۲۰.۷ درجه سلسیوس بوده که در مقایسه با بلند مدت ۱.۱ درجه افزایش داشته است.وی ادامه داد: متوسط دما از ابتدای سال زراعی تا پایان اردیبهشت در استان تهران نسبت به دوره آماری بلند مدت ۱ درجه سلسیوس افزایش داشته است.
 
غلامی در پایان تصریح کرد: کماکان مدیریت منابع و مصارف آب در بخش‌های مختلف به‌ویژه بخش‌های کشاورزی، صنعتی و حتی خانگی و نیز به‌طور کلی صرفه‌جویی در مصرف آب توصیه می‌شود همچنین لازم است با توجه به شرایط نسبت به الگوی کشت و نیز تقویم کشت متناسب با کم بارشی تصمیم گیری و مدیریت شود.
برچسب ها: خشکسالی