به روز شده در ۱۴۰۲/۰۷/۱۰ - ۲۰:۳۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۳/۱۹ ساعت ۱۸:۲۸
کد مطلب : ۴۰۸۸۶۱

آخرین جزئیات در مورد یارانه و کالابرگ

آخرین جزئیات در مورد یارانه و کالابرگ
گروه اقتصادی:سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها اعلام کرده است که یارانه خرداد، فردا بیستم به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد شد. همچنین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز خبر داده است که مبالغ خرید کالابرگ الکترونیکی، حداکثر ظرف ۷۲ ساعت به حساب فروشندگان واریز می‌شود.

به گزارش  تجارت نیوز، یارانه خرداد، فردا شنبه بیستم پرداخت می‌شود. قرار است این ماه ۲۰ درصد به مبلغ یارانه برخی خانوارها افزوده شود. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی چندی پیش اعلام کرد که یارانه خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی ۲۰ درصد افزایش می‌یابد؛ البته به شرطی که آنها حداقل ۷۰ درصد از مبلغ یارانه خود (معادل ۳۲۰ هزار از ۴۰۰ هزار تومان) را به جای دریافت نقدی در قالب کالابرگ استفاده کنند.

حالا قرار است این افزایش مبلغ، در قالب یارانه خرداد اعمال شود. روز گذشته خبری در مورد پرداخت یارانه‌های ماه جاری منتشر و در ادامه از سوی سازمان هدفمندی تکذیب شد. این سازمان زمان واریز یارانه نقدی را همچون هر ماه، ساعت ۲۴ بیستم خرداد- یعنی فردا شنبه- اعلام کرد.به این ترتیب، افراد مشمول افزایش یارانه، در صورتی که شرط خرید کالا از فروشگاه‌های تحت قرارداد کالابرگ را رعایت کنند، از افزایش ۲۰ درصدی بهره‌مند می‌شوند. به این معنا که به جای ۴۰۰ هزار، ۴۸۰ هزار تومان دریافت می‌کنند.

کدام کالاها و فروشگاه مشمول کالابرگ می‌شوند؟
آنگونه که اقتصادآنلاین گزارش داده، افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی برای بهره‌مندی از افزایش ۲۰ درصدی باید به سامانه شبکه ملی اعتبار مراجعه و اپلیکیشن «شما» را دانلود کنند. پس از تکمیل اطلاعات لازم در مورد سرپرست خانوار، هم رقم یارانه آنها افزایش می‌یابد و هم از طرح‌های تشویقی بهره‌مند می‌شوند.

اما کدام کالاها و فروشگاه مشمول کالابرگ می‌شوند؟ آنگونه که نهادهای ذی‌ربط در گذشته اعلام کرده بودند، شیر کم‌چرب بطری، پنیر، تخم مرغ، گوشت مرغ، روغن مایع، ماکارونی، برنج ایرانی، لبنیات (ماست پرچرب پگاه) قند و شکر، حبوبات و گوشت منجمد گوساله، ۱۱ قلم کالای اساسی هستند که تا کنون در طرح کالابرگ عرضه می‌شوند.همچنین آنگونه که ایسنا گزارش داده است، شش فروشگاه افق کوروش، رفاه، هفت، دیلی مارکت، جانبو و گندم در این طرح ملی مشارکت دارند.

فروشندگان چه زمانی مبلغ کالابرگ را دریافت می‌کنند؟
البته به غیر از فروشگاه‌های زنجیره‌ای طرف قرارداد با طرح کالابرگ، هر فروشگاهی که تمایل داشته باشد می‌تواند با دریافت بارکدخوان، به این طرح بپیوندند. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اخیرا به پاسخ‌های پرتکرار در مورد کالابرگ پاسخ داده است. از جمله اینکه فروشندگان متقاضی نیز باید اپلیکیشن «شما» را نصب کنند و در صورت لزوم از شرکت پشتیبان دستگاه کارتخوان خود کمک بگیرند. آنها همچنین باید جواز کسب داشته باشند یا در سریع‌ترین زمان ممکن برای دریافت آن اقدام کنند.مبالغ خرید کالابرگ الکترونیکی نیز، حداکثر ظرف ۷۲ ساعت به حساب فروشندگان واریز می‌شود. همچنین  فروشندگان با متصل شدن به این طرح، مشمول مالیات نمی‌شوند.

آیا پرداخت یارانه نقدی قطع می‌شود؟
طرح کالابرگ، پیش از این به صورت آزمایشی در چند استان اجرا می‌شد اما از ماه جاری سراسری شده است. این موضوع ممکن است پرسشی را برای افراد ایجاد کند که آیا پرداخت یارانه نقدی قطع می‌شود؟آنگونه که ایرنا گزارش داده، علیرضا عسگریان، معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی امروز در پاسخ به این سوال، شرکت در طرح کالابرگ الکترونیکی را اختیاری دانسته. او گفته است: «این طرح به‌صورت آزمایشی برای دهک‌های اول تا سوم اجرا می‌شود و در مرحله بعد به سایر دهک‌ها تسری پیدا می‌کند. ضمن اینکه ۹۰ درصد مردم علاقه‌مند به دریافت یارانه هستند. اکنون رفتار هزینه‌کردی وارد زندگی مردم شده و مردم پول نقدی یارانه را در زندگی هزینه می‌کنند، تغییر روش مردم به‌راحتی نیست، شرکت در طرح کالابرگ الکترونیکی اختیاری است. درصورتی‌که سیاست‌های تشویقی از کالابرگ الکترونیکی افزایش یابد، گرایش مردم به سمت خرید کالاها خواهد رفت.»
برچسب ها: یارانه