به روز شده در ۱۴۰۲/۰۷/۱۰ - ۱۹:۱۰
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۳/۲۰ ساعت ۰۹:۱۹
کد مطلب : ۴۰۸۸۸۱

فیروز نادری، دانشمند ایرانیِ ناسا درگذشت

فیروز نادری، دانشمند ایرانیِ ناسا درگذشت
گروه علمی: فیروز نادری، دانشمند ایرانی و از مدیران پیشین ناسا در بیمارستانی در آمریکا درگذشت.به گزارش جماران،یکی از نزدیکان این دانشمند ایرانی خبر درگذشت او را تایید کرد.بی بی سی گزارش داد که خبر درگذشت او را  محمد عیسایی، خواهرزاده دکتر فیروز نادری در استوری صفحه شخصی‌اش در اینستاگرام اعلام کرده است.

فیروز نادری، طی هفته های اخیر در فیسبوک با انتشار عکسی ازخود بر تخت بیمارستان نوشته بود که او در پی افت ناگهانی ضربان قلب از حال رفته و به دلیل برخورد سرش به دیوار و جابجایی مهره گردن، نخاعش آسیب دیده است که باعث شده از گردن به پایین فلج شود.فیروز نادری در آن پست گفته بود که عمل جراحی‌اش انجام شده و دوران نقاهتش چهار تا پنج ماه طول می‌کشد.

فیروز نادری گفته بود که چند ماهی دیگر در شبکه‌های اجتماعی نخواهد بود و خانواده‌اش هر از گاهی به نیابت از او پست می‌گذارند.فیروز نادری گفته بود که این خبر را برای جلوگیری از شایعات منتشر کرده است.فیروز نادری، زاده‌ ۵ فروردین ۱۳۲۵، معاون پیشین مدیرکل تنظیم راهبردهای آزمایشگاه پیش‌رانش جت در ناسا و مدیرکل اکتشافات منظومهٔ شمسی (از ۱۵ اوت ۲۰۱۱) بوده‌ است.

دکتر فیروز نادری، ۷۷ ساله متولد شیراز، بیش از سه دهه در ناسا مشغول به کار بود و سمت‌هایی از جمله مدیرکل اکتشافات منظومه شمسی را بر عهده داشت.
فیروز نادری در زمستان ۲۰۱۶ از ناسا بازنشسته شد و فیسبوک و اینستاگرامش مورد توجه گروه بزرگی از کاربران ایرانی است.فیروز نادری، توانست پس از تصدی پست مدیریت برنامه‌های اکتشافات منظومه شمسی، ۳ ماموریت مهم از جمله پرتاب دو کاوشگر مریخ‌نورد «روح» و «فرصت» را با موفقیت به انجام برساند.

۱۴۰۲/۰۳/۲۱ ۰۷:۲۰
روحش به زحل پرواز کرد... خدا بیامرزدش (431930)
عمو زلنسکی
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۲/۰۳/۲۱ ۱۶:۱۵
روحش شاد مرگ ایشون به همه فهموند که برای هیچ کس ارزوی مرگ مخصوصا در اسید نکنید و به دین دیگران هم توهین نکنید (431963)
۱۴۰۲/۰۳/۲۲ ۰۰:۱۰
رفت پیش خدایی که بهش اعتقاد نداشت (431987)