به روز شده در ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ - ۰۰:۰۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۳/۲۰ ساعت ۱۰:۳۲
کد مطلب : ۴۰۸۹۱۵

 یک زن رئیس بانک مرکزی ترکیه شد

 یک زن رئیس بانک مرکزی ترکیه شد
گروه بین الملل: رجب طیب اردوغان نزدیک به دو هفته پس از پیروزی مجدد خود در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، یک زن را به عنوان رئیس بانک مرکزی این کشور منصوب کرد. او نخستین زنی است که این سمت را در ترکیه به عهده می‌گیرد.
این وظیفه به حفیظه غایه ارکان سپرده شده که پیش از این در بخش مالی در ایالات متحده آمریکا فعال بوده است.
او در کارنامه شغلی خود سابقه فعالیت به عنوان رئیس هیئت‌مدیره بانک "فرست ریپابلیک" (First Republic Bank) و نیز حضور در سمت مدیرعامل موسسه مالی "گلدمن ساکس" (Goldman Sachs) را دارد.حال این کارشناس مالی برجسته پنجمین فردی است که طی چهار سال اخیر ریاست بانک مرکزی ترکیه را به عهده گرفته است.
ادامه بحران اقتصادی و نیز میزان بالای تورم در ترکیه، سال‌هاست که گریبان‌گیر شهروندان این کشور شده است.گفته می‌شود سیاست اقتصادی غیرمتعارف دولت اردوغان در طول سال‌های اخیر با کاهش نرخ بهره به رغم وجود تورم شدید در اقتصاد کشور، به وضعیت بحرانی اقتصاد در ترکیه دامن زده است.این در حالی است که بر اساس استانداردهای عمومی در علم اقتصاد، یکی از راه‌کارهای مبارزه با تورم، افزایش نرخ بهره به جای کاهش آن است.
با توجه به شدت کاهش ارزش پول ملی ترکیه، لیر، قیمت خرید کالاها و مواد اولیه وارداتی در حال حاضر در این کشور بسیار گران شده است.بر اساس هشدار بسیاری از کارشناسان، در صورت تداوم سیاست‌های فعلی دولت ترکیه و کاهش ذخایر ارزی، اقتصاد این کشور به سمت آشفتگی پیش خواهد رفت.
حال گمان می‌رود انتصاب حفیظه غایه ارکان به عنوان رئیس بانک مرکزی ترکیه گامی از سوی دولت این کشور به سوی ایجاد تغییرات اساسی در سیاست مالی و اقتصادی باشد. 
برچسب ها: ترکیه