به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۱۱ - ۱۱:۴۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۰۲/۲۵ ساعت ۱۹:۱۵
کد مطلب : ۴۲۰۱۳

عبدالله عبدالله: نتایج انتخابات را می پذیریم

گروه بين​الملل: عبدالله عبدالله نامزد پیشتاز دور اول انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با پذیرش نتایج نهایی دور اول انتخابات این کشور از مردم افغانستان که در این دور از انتخابات حماسه آفریدند قدردانی کرد و گفت مطمئن هستیم در دور دوم، پیروز انتخابات ریاست جمهوری خواهیم بود.
عبدالله عبدالله: نتایج انتخابات را می پذیریم
عبدالله عبدالله که بر اساس اعلام کمیسیون برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور به عنوان نفر اول به دور دوم انتخابات این کشور رفت، عصر روز پنج شنبه در نخستین واکنش خود به نتایج دور اول انتخابات در نشست خبری با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی از مردم افغانستان و نیروهای امنیتی کشورش برای خلق حماسه ای بزرگ ستایش کرد و گفت مردم افغانستان حماسه ای آفریدند که جهان را متحیر کرد. عبدالله در ادامه ابراز اطمینان کرد مردم افغانستان در دور دوم انتخابات این کشور با مشارکت میلیونی حماسه ای دیگر خلق خواهند کرد. نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در عین حال با تاکید بر اینکه اشکالات زیادی در برگزاری انتخابات دور اول وجود داشت، گفت: نتایج نهایی دور اول انتخابات را می پذیریم، هر چند سوالاتی وجود دارد.

ˈیوسف نورستاني رییس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان صبح امروز (پنج شنبه) با یک روز تاخیر در اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوی این کشور در نشست خبری گفت: بر اساس نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری، هیچ یک از نامزدها نتوانستند حد نصاب لازم را برای پیروزی در دور اول انتخابات کسب کنند. نورستانی افزود: انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با حضور عبدالله عبدالله با 45 درصد آرا معادل 2 میلیون 972 هزار و 141رای و ˈاشرف غنی احمد زي با 31.6 درصد آرا معادل 2 میلیون و 84 هزار و 547 رای به دور دوم کشیده شد. نورستانی با پذیرش وجود مشکلات انتخاباتی در دور اول، گفت: دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در 24 خرداد با حضور دو نامزد پیشتاز در سراسر افغانستان برگزار خواهد شد.

رییس کمیسیون برگزاری انتخابات افغانستان افزود: 11 تیرماه نتایج ابتدایی دور دوم و 31 تیرماه نتایج نهایی سومین دوره انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام خواهد شد. بر اساس قانون انتخابات افغانستان، نامزدها اگر نتوانند در دور اول انتخابات آرای 50 درصد بعلاوه یک رای واجدان شرایط شرکت در انتخابات را کسب کنند باید در دور دوم به رقابت با یکدیگر بپردازند. انتخابات ریاست جمهوری افغانستان 16 فروردین 93 با مشارکت حدود هفت میلیون نفر از 12 میلیون واجدین شرایط شرکت در انتخابات، برگزار شد.

میزان حضور مردان در این انتخابات 64 درصد و حضور زنان 36 درصد اعلام شد. هشت نامزد در دور اول مبارزات انتخابات ریاست جمهوری افغانستان مشارکت داشتند. کارشناسان این دوره از انتخابات افغانستان را که زیر سایه تهدید طالبان برگزار شد، موفقیتی بزرگ برای مشارکت سیاسی افغانها در روند سیاسی کشورشان ارزیابی و تاکید کردند که افغانها نشان دادند قادر به اداره امور کشور خود هستند.
مرجع : ايرنا