به روز شده در ۱۴۰۱/۰۷/۱۴ - ۰۲:۱۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۰۲/۲۷ ساعت ۰۰:۲۱
کد مطلب : ۴۲۰۶۴

ارتباط میگرن با خطر سکته مغزی خاموش

گروه سلامت: نتایج یک تحقیق جدید نشان می دهد: افراد مسنی که به میگرن مبتلا هستند ممکن است دو برابر بیشتر در معرض خطر سکته مغزی خاموش باشند.
ارتباط میگرن با خطر سکته مغزی خاموش
سکته مغزی خاموش جراحت های مغزی بدون علامت است که به دلیل وجود لخته خون در مسیر جریان خون به مغز ایجاد می شود. محققان هشدار داده‌اند که این آسیب‌های مغزی فاکتور خطرزایی در بروز سکته‌های مغزی دیگر در فرد به حساب می‌آید. دکتر «تشامائی مونتیت» از دانشکده پزشکی دانشگاه میامی میلر و محقق ارشد این مطالعه گفت: اعتقاد ندارم که مبتلایان به میگرن خیلی نگران باشند؛ زیرا خطر سکته مغزی ایسکمیک در مبتلایان به میگرن تا حدودی پایین است. هرچند لازم است افرادی که به میگرن و فاکتورهای خطرزای عروقی مبتلا هستند توجه بیشتری به تغییر سبک زندگی شان داشته باشند و با ورزش کردن و مصرف غذاهایی با چربی پایین این خطر را از خود دور کنند.

در این بررسی بیش از 100 نفر که سابقه میگرن داشتند و حدود 450 نفر دیگر که به میگرن مبتلا نبودند مورد آزمایش قرار گرفتند. سپس محققان با استفاده از MRI، مغز دو گروه شرکت کننده را بررسی کردند. محققان آمریکایی پس از انجام بررسی های لازم دریافتند احتمال بروز سکته مغزی خاموش در مبتلایان به میگرن نسبت به گروه دیگر دو برابر بیشتر بوده است. اگرچه در مطالعات پیشین عارضه میگرن با وجود ناهنجاری‌هایی در رگ‌های کوچک خون در مغز مرتبط دانسته شده بود در بررسی جدید این تغییرات مشاهده نشد. به گزارش هلث دی نیوز، به گفته محققان این مطالعه درمان عارضه میگرن ممکن است به کاهش خطر سکته مغزی در بیمار کمک کند.
مرجع : ايسنا