به روز شده در ۱۴۰۱/۰۷/۰۳ - ۱۹:۵۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۰۲/۲۸ ساعت ۱۰:۳۵
کد مطلب : ۴۲۲۷۵

نرم‌افزاری که عصبانیت را تشخیص می‌دهد

گروه فناوري: محققان از نوعی نرم‌افزار تحلیل مزاج رونمایی کرده‌اند که به طور مداوم بر کلام شخص نظارت کرده و به دنبال علائم استرس یا عصبانیت در وی می‌گردد.
نرم‌افزاری که عصبانیت را تشخیص می‌دهد
دانشمندان امیدوارند این فناوری را بتوان برای کمک به افراد عصبانی و اشخاص مبتلا به اختلالات دو قطبی به کار برد. در صورت شناسایی هر نوع تغییرات عمده‌ای در خلق و خوی کاربر توسط نرم‌افزار، می‌توان به وی، اعضای خانواده‌اش یا حتی کادر پزشکی‌ هشدار داد. به گفته تیم علمی دانشگاه میشیگان، نتایج اولیه آزمایش این سیستم روی گروه کوچکی از بیماران، پتانسیل نرم‌افزار را برای نظارت بر خلق و خوی کاربر و همچنین حفاظت از حریم شخصی وی به نمایش گذاشت.

محققان امیدوارند این نرم‌افزار در نهایت به افراد مبتلا به اختلال دو قطبی و تیم‌های مددکاری آن‌ها هشدار اولیه‌ای درباره تغییر خلق و خوی بیماران بدهد. فناوری ابداعی را می‌توان برای کمک به افراد دارای دیگر عارضه‌ها نیز به کار برد. نرم‌افزار جدید Priori خوانده می‌شود و محققان امیدوارند نشانگری زیستی را برای اولویت‌دهی به مراقبت از افراد دارای اختلال دوقطبی ارائه دهد و همچنین به ثبات‌بخشی به خلق و خوی آن‌ها به ویژه در نواحی از جهان که با کمبود خدمات سلامت روانی مواجه هستند، کمک کند.

اختلالات دوقطبی ده‌ها میلیون‌ نفر را در جهان تحت تاثیر قرار داده و می‌تواند اثرات مخربی از جمله خودکشی داشته باشد. بیماران بیشتری استفاده از این نرم‌افزار روی گوشی‌های هوشمند را آغاز کرده‌اند و با داوطلب‌شدن تعداد بیشتری از افراد مبتلا، تیم علمی به آزمایش و ارتقای این فناوری ادامه خواهد داد.

این نرم‌افزار روی گوشی هوشمند معمولی عمل می‌کند و طی هر نوع تماسی به طور خودکار بر الگوهای صدایی بیماران نظارت می‌کند. چون مشکلات سلامتی دیگری نیز موجب ایجاد تغییر در صدای شخص می‌شود، همین چهارچوب فناورانه برای بیماران دو قطبی می‌تواند برای اشخاص مبتلا به اسکیزوفرنی، اختلال استرس پس از سانحه و بیماری پارکینسون نیز مفید باشد.
مرجع : ايسنا