به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۸ - ۱۱:۵۶
 
۳
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۶/۱۰ ساعت ۱۶:۳۹
کد مطلب : ۴۲۵۵۶۷
در پیامی به کنگره حزب اعتماد ملی:

مهدی کروبی: راهی جز تغییر وجود ندارد

امروز باندها حکومت می‌کنند و بر سر قدرت با هم نزاع می‌کنند
مهدی کروبی: راهی جز تغییر وجود ندارد
گروه سیاسی:‌حجت‌الاسلام مهدی کروبی در پیامی به افتتاحیه کنگره حزب اعتماد ملی نوشت: ایران امروز که به سرعت در حال فاصله گرفتن از کاروان توسعه است نباید بیش از این درجا بزند. شرط توسعه احیای اعتماد است. اعتماد ملت به دولت و اعتماد ملت به اصلاحات و اعتماد ملت به امید. راه اعتماد اما از تغییر می‌گذرد. تغییری از درون ایران، به دست ملت و بدون هر گونه خشونت. به گزارش اعتماد آنلاین متن کامل این نامه بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم 
برپایی کنگره حزب اعتماد ملی در بدترین شرایط سیاسی و اجتماعی کشور حکایت از همت والای یاران و دوستان دارد. گرچه اندکی  پس از تاسیس حزب اعتماد ملی در توفان اعتراضات ملت ایران و برخوردهای حاکمیت به محاق رفتم و این فصل از عمر را همچنان و هنوز در حصر هستم؛ اما هرگز از بنیان نهادن این تشکیلات سیاسی پشیمان نیستم و این شجره طیبه را گامی برای توسعه سیاسی کشور می دانم. کشور بدون حزب همین می‌شود که باندها بر دولت و مجلس و کل کشور ، حکومت می‌کنند و بر سر قدرت، منازعه می‌کنند. بنای انقلاب اسلامی بر تاسیس جمهوریت در ایران بود و جمهوریت بدون حزب معنایی ندارد.
حزب البته نباید نهادی از بالا باشد. حزب باید از پایین با نمایندگی اقشار و اصناف و افکار ملت ، بتواند دولت را تغییر دهد و حکومت را اصلاح کند. حزبی که نتواند درباره سیاست‌های کلان کشور نظر دهد حزب نیست. در زمان شاه هم احزاب دربار ساخته وجود داشتند و تعداد کرسی های هر حزب و حتی اینکه کدامیک در مجلس اقلیت و اکثریت باشند، روشن بود. حزب ایران نوین همیشه اکثریت و حزب مردم همیشه اقلیت بود. اما شاه حتی این را هم تحمل نکرد و حزب واحد رستاخیز را ایجاد کرد. در جمهوری اسلامی قرار نبود چنین اتفاقی بیافتد اما در عمل امروز یک حزب واحد بر کشور حکومت می‌کند که در غیاب ملت با کمک آرای باطله و در رقابت با آن مجلس و دولت را علاوه بر نهادهای انتصابی بدست آورده است و زیر سایه رئیس مادام العمر شورای نگهبان هر روز جریانی را از قطار انقلاب پیاده می‌کند.
بدعت نظارت استصوابی که از مجلس چهارم پایه گذاری شد این بار با این مجلس اقلیت از ماقبل به مابعد انتخابات تسری یافته و با سناریوی پیش ثبت نام راه برای تشکیل حتی یک اقلیت مستقل در مجلس بسته تر از همیشه شده است. حاکمیت با وجود ادعای دعوت به انتخابات، همه راه های مشارکت را بسته است و درصدد تکرار مجلس فعلی است تا بتواند در چنین مجلسی بدون حضور احزاب مخالف، هر چه به صورت غیر قانونی انجام می داد، را قانونی سازد.
باید اين توطئه را افشا و خنثی ساخت. تصویب قوانین ضد حقوق ملت مانند طرح های ضد برجامی ، محدودیت فضای مجازی، طرح تشدید مجازات افرادی که بدحجاب یا بی حجاب می دانید و از همه مهمتر تغییر قانون انتخابات برای ردصلاحیت های گسترده تر همه نشانه حذف و غیبت ملت است. در نبود حزب است که راه خیابان گشوده می‌شود و مردم راهی جز بیان مستقیم اعتراض نمی یابند. در نبود حزب است که یک باند چند نفره کشور را در دست می‌گیرد. در نبود حزب است که کشور بدون برنامه اداره می‌شود. حاکمیت در بیست و پنج سال گذشته نگذاشته است چند حزب فراگیر ملی در کشور ایجاد شود و حتی احزاب مخالف به محافل سیاسی بدل شده اند. 
حزب اعتماد ملی محصول اعتراض ما به‌ اعلام نتایج انتخابات سال ۱۳۸۴ و برکشیدن محمود احمدی نژاد بود که دیری نپایید خود به معضل نظام بدل شد. ما در شرایط پیروزی و برای تقسیم غنیمت دور هم جمع نشدیم. برای گرفتن حق ملت گردهم آمدیم. این دومین تجربه تاسیس یک تشکیلات سیاسی در زندگی من بود: اول در سال ۱۳۶۶ برای شکستن انحصار جامعه روحانیت مبارز، با دوستان مجمع روحانیون مبارز را ایجاد کردیم و دوم در سال ۱۳۸۴ هم برای اعتراض به دست بردن در انتخابات از سوی حاکمیت و هم برای شکستن انحصار در جریان اصلاحات حزب اعتماد ملی را ایجاد کردیم. هنوز این ضرورت‌ها پابرجاست. هنوز باید با هر نوع انحصار طلبی سیاسی به خصوص در حکومت مبارزه کرد. حکومتی که امروز یکپارچه هم شده است اما شکافش با ملت عمیق تر از همیشه است. این شکاف را باید با اصلاحاتی که امروز فقط جابجایی در قدرت نیست، پرکرد. شعار ما در سال ۱۳۸۸" تغییر" بود. هنوز راهی جز تغییر وجود ندارد. تغییری که اساس آن بر احیای جمهوریت از درون اسلامیتی است که چهل و پنج سال قبل در پاریس به مردم وعده دادیم تا ایران برای همیشه از هر نوع سلطنت عبور کند. هنوز حرف های انقلاب اسلامی قابل دفاع است و هنوز می توان با آن آرمان‌ها از حقوق اساسی ملت دفاع کرد. هنوز می‌توان به صورت مسالمت آمیز در درون کشور تغییرات اساسی ایجاد کرد. همواره باید آماده بود تا امکان تغییر فراهم شود. در این راه باید ضمن حفظ اتحاد حزب اعتماد ملی با دیگر اصلاح طلبان و نیز همه مصلحان جامعه به خصوص جوانان و زنان و روشنفکران و جریان‌های آزادیخواه و میانه رو درون ایران از تکثر و تنوع در درون این حرکت دفاع کرد و راه تغییر را فقط در یک مسیر جستجو نکرد. هیچ کس نباید دیگری را انکار کند و خود را تنها مرجع تغییر بداند. باید با ملت حرف زد و دولت و مجلس و کل حاکمیت را نقد کرد.
باید اعتماد به اصلاح را به ملت را بازگرداند و با مرور تجربه اصلاحات با مردمی که امروز از ما جلو زده اند صادقانه حرف زد و با به رسمیت شناختن مطالبات برحق ملت هم از محافظه کاری عبور کرد و هم جلوی ویرانگری و ویرانه خواهی ایران را از هر دو جهت گرفت. ایران برای ما همیشه مهم بوده است. ما حزب اعتماد "ملی" هستیم. ایران امروز که به سرعت در حال فاصله گرفتن از کاروان توسعه است نباید بیش از این درجا بزند. شرط توسعه احیای اعتماد است. اعتماد ملت به دولت و اعتماد ملت به اصلاحات و اعتماد ملت به امید. راه اعتماد اما از تغییر می‌گذرد. تغییری از درون ایران، به دست ملت و بدون هر گونه خشونت.
برچسب ها: مهدی کروبی

dayani
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۲/۰۶/۱۰ ۱۹:۱۸
بازگشت به شعارهای قبل و ابتدای انقلاب ره بجایی نمی برد، زمان گذشته است و باورها با عملکرد اینهمه سال تغییر کرده است. بنظر نمی رسد که تغییر توسط همانهایی رخ دهد که کار را به اینجا رسانده اند. پشمها را باید شست ، طور دیگر باید دید. (437031)
۱۴۰۲/۰۶/۱۰ ۱۹:۴۶
باش فرمایش دیگه نداری ؟ (437036)
۱۴۰۲/۰۶/۱۰ ۲۲:۳۲
ج اسلامى قابل تغيير نيست اين به ملت ثابت شده (437041)
۱۴۰۲/۰۶/۱۰ ۲۳:۴۷
ایشان تازه متوجه شده تغییر بایستی ازخودانسان شروع شود (437043)
افشین مشهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۲/۰۶/۱۱ ۰۱:۰۸
سلام بر مهدی کروبی..مردی که تا در صحنه اود یاور مردم بود و ستون قابل اتکایی برای اصلاحات (437047)
اعتماد ملی
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۲/۰۶/۱۱ ۰۱:۴۶
درود بر کروبی (437049)
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۲/۰۶/۱۱ ۰۱:۴۹
از سایت بهار نیوز بابت انعکاس پیام و بیانیه جناب آقای مهدی کروبی بینهایت سپاسگزار و متشکریم. امیدوارم اخبار مربوط به محصورینِ مظلوم ما جناب آقای مهندس میر حسین موسوی و سرکار خانم زهرا رهنورد و جناب آقای مهدی کروبی بیشتر در رسانه های اصلاح طلب خصوصا در سایت بهار نیوز که یک سایت اصلاح طلبِ واقعی و تحول خواه و متفاوت است منتشر شود. گرچه البته انصافا بهار نیوز همواره اخبار مربوط به این عزیزان را پوشش می دهد. با سپاس و تشکر (437050)
۱۴۰۲/۰۶/۱۱ ۰۱:۵۲
اگر همان سیزده سال پیش به هشدارها و نگرانی های شما و جناب موسوی و بیانیه های هجده گانه مهندس موسوی و اعلانیه های شما توجه کرده بودند، قطعا شرایط با امروز بسیار متفاوت بود. دلسوزان کشور هر پیامی دادند و هر دلسوزی کردند، حاکمیت آن را فقط به چشم تهدید دید و هیچ اعتنا و توجهی به راهنمایی ها و دلسوزی ها نکرد که اگه کرده بود وضع خیلی بهتر بود. (437051)
۱۴۰۲/۰۶/۱۱ ۰۱:۵۴
با اینکه چند سالی هست همچون اکثریت مردم و اصلاح طلبانِ سابق از اصلاحات هم عبور کرده و ناامید شده ام، اما جناب شیخ مهدی کروبی رو بسبار دوست دارم و ایشان رو یک مبارز واقعی میدانم که همواره پای حرف و مواضع خود ایستاد. با اینکه خودش و خانواده اش سیزده ساله که سختی ها و دشواری های زیادی تحمل کردند اما پای حرفی که زدند و پای وعده ای که به مردم دادند ایستادند.

درود بر شرفت آقای کروبیِ شجاع (437052)
یی
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۲/۰۶/۱۱ ۰۷:۵۰
عمامه رو بزار کنار وگرنه این هم فریب دیگری است کروبی (437058)
۱۴۰۲/۰۶/۱۱ ۰۹:۴۴
چه فضولی ها. (437062)
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۲/۰۶/۱۱ ۱۰:۴۹
این حرامزاده خرپیرباید الان کنفنشم میپوسید اعدام می شد.فتنه گرسگ پدر (437065)
چه کار باید بکنیم؟؟؟
United Kingdom
۱۴۰۲/۰۶/۱۱ ۱۷:۴۱
با درود و سلام

مدیریت و ادمین ها و دست اندرکاران عزیز و بزرگوار سایت بهار نیوز ، واقعا از چه طریقی ما مخاطبان که سالهاست پای بهار موندیم و دنبال کردیم و به صدها نفر معرفی کردیم و حمایتش کردیم، باید صدا و خواسته ی خودمون رو به گوش مدیریت و دشت اندرکاران و سردبیر و ادمین های مسوول برسانیم. راه‌هایی که گذاشتید ایمیل زدم و کامنت گذاشتن و یک پنجره هست که در اون پیام رو می‌نویسیم، در اینستاگرام هم که میتونیم کامنت بگذاریم. ولی چرا هیچ توجهی به خواسته های مخاطبان نمیشه آخه؟؟؟؟ شما بگید ما چیکار کنیم؟ (437077)
۱۴۰۲/۰۶/۱۱ ۱۷:۴۱
با درود و سلام

مدیریت و ادمین ها و دست اندرکاران عزیز و بزرگوار سایت بهار نیوز ، واقعا از چه طریقی ما مخاطبان که سالهاست پای بهار موندیم و دنبال کردیم و به صدها نفر معرفی کردیم و حمایتش کردیم، باید صدا و خواسته ی خودمون رو به گوش مدیریت و دشت اندرکاران و سردبیر و ادمین های مسوول برسانیم. راه‌هایی که گذاشتید ایمیل زدم و کامنت گذاشتن و یک پنجره هست که در اون پیام رو می‌نویسیم، در اینستاگرام هم که میتونیم کامنت بگذاریم. ولی چرا هیچ توجهی به خواسته های مخاطبان نمیشه آخه؟؟؟؟ شما بگید ما چیکار کنیم؟ (437078)
۱۴۰۲/۰۶/۱۱ ۱۷:۴۴
بارها و بارها و بارها ایمیل زدیم و کامنت گذاشتیم و پیام دادیم که خواهشا کامنتها و سریع تر و زودتر منتشر کنید. بابا بخدا مردم وقت می‌گذارند و کامنت می نویسند اما شماها اهمیتی نمیدین و بی توجه هستید و دیر به دیر منا‌ر میکنید. اغلب هم که اصلا منتشر نمی کنید. ببینید کامنت باید تا زمانی که اون پست و خبر داغ هست منتشر بشه نه یک یا دو روز بعدش. الان همین خبر مربوط به آقای کروبی رو ببینید، ۲۴ ساعته که منتشر شده اما حتی یک کامنت منتشر نشده زیرش، با اینکه من مطمئن هستم حداقل ده تا باید کامنت اومده با‌شه (437080)
۱۴۰۲/۰۶/۱۱ ۱۷:۴۵
خواهشا بیشتر توجه کنید و به نظرات مخاطبان ارزش قائل بشید.ادانه ی این روند قطعا به جایگاه بهار نیوز بیشتر و بیشتر آسیب وارد خواهد کرد. (437081)
مهران
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۲/۰۶/۱۲ ۱۵:۳۵
وقتی کامنت هارو تایید نمی کنید، پس لطفا کامنت رو ببنیدیدکه الکی مردم دو ساعت وقت نگذارند و پیام تایپ کنند. شما که برای نظرات مردم ارزشی قائل نیستید و به خودتون زحمت نمیدین کامنت هارو تایید کنید و کامنتهای مردم رو بخونید. پس کلا ببندید که مردم وقت نگذارن و متن بنویسند. (437114)
مهران
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۲/۰۶/۱۳ ۰۰:۵۵
وقتی کامنت هارو تایید نمی کنید، پس لطفا کامنت رو ببنیدیدکه الکی مردم دو ساعت وقت نگذارند و پیام تایپ کنند. شما که برای نظرات مردم ارزشی قائل نیستید و به خودتون زحمت نمیدین کامنت هارو تایید کنید و کامنتهای مردم رو بخونید. پس کلا ببندید که مردم وقت نگذارن و متن بنویسند. (437130)