به روز شده در ۱۴۰۲/۰۷/۰۷ - ۱۹:۵۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۶/۲۸ ساعت ۱۴:۱۸
کد مطلب : ۴۲۸۹۹۸

رکورد تازه حضور چین اطراف تایوان

رکورد تازه حضور چین اطراف تایوان
گروه بین الملل: بیش از یک‌صد هواپیما و ۹ شناور جنگی چینی اطراف تایوان شناسایی شده‌اند. این پرشمار‌ترین حضور نیروهای چینی در اطراف این جزیره در چند وقت اخیر است.
وزارت دفاع تایوان اعلام کرد که بین روز‌های ۱۷ و ۱۸ سپتامبر در مجموع ۱۰۳ هواپیمای چینی را شناسایی کرده است. این شمار در دور اخیر مناقشات میان پکن و تایپه یک رکورد محسوب می‌شود و باعث بروز مشکلات عدیده امنیتی در تنگه تایوان و منطقه شده است.این وزارت خانه در بیانیه‌ای ضمن اظهار این که «تداوم تعرض نظامی» چین به افزایش تنش‌ها می‌انجامد و امنیت منطقه را با تهدید مواجه می‌کند، خواستار توقف این «اقدامات یک‌جانبه مخرب» از سوی پکن شد.
بر اساس این بیانیه، از میان ۱۰۳ هواپیمای شناسایی شده، ۴۰ فروند از مرز میان چین و تایوان عبور کرده‌ و وارد منطقه شناسایی پدافند هوایی تایوان در جنوب غربی و شرقی شده‌اند. پکن این مرز را به رسمیت نمی‌شناسند. همچنین ۹ شناور جنگی چینی نیز اطراف جزیره دیده شده‌اند. منطقه شناسای پدافند هوایی (ADIZ) با حریم هوایی هر کشور متفاوت است و گستره وسیع‌تری را شامل می‌شود. هر هواپیمای خارجی با ورود به این منطقه باید حضور خود را به مقامات هوایی محلی اعلام کند. منطقه شناسایی پدافند هوایی چین و تایوان در بخشی با هم همپوشانی دارند.  
پکن هفته گذشته درپی عبور دو کشتی آمریکایی و کانادایی از تنگه تایوان اعلام کرد که نیروهایش «در آماده‌باش مداوم» هستند. در پی این اعلام پکن، تایپه از حضور و تعرض فزاینده هواپیماها و کشتی‌های چینی خبر داد. وزارت دفاع تایوان اعلام کرده که ۶۸ هواپیما و ۱۰ کشتی چینی را  اطراف این جزیره شناسایی کرده است. وزارت دفاع ژاپن نیز اعلام کرده بود که شش کشتی چینی شامل ناوچه، ناوشکن، کشتی پشتیبانی رزمی و ناو هواپیمابر شاندونگ در آب‌های ۶۵۰ کیلومتری جنوب جزیره میاکوجیما در شرق تایوان در حرکت‌ هستند. این وزارتخانه همچنین گفته بود که هواپیماها و هلیکوپترهای جنگنده در حال برخاستن و فرود بر روی ناو هواپیمابر شاندونگ هستند. پکن، تایوان را بخشی از قلمروی خود می‌داند و بارها اعلام کرده است که در صورت لزوم این جزیره را با اعمال زور تصرف خواهد کرد. 
تنش میان تایپه و پکن پس از سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس ایالات متحده افزایش یافت و چین مانور نظامی سه روزه گسترده‌ای را اطراف این جزیره انجام داد.


 
برچسب ها: تایوان