به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۰ - ۱۳:۳۶
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۶/۲۹ ساعت ۱۷:۰۲
کد مطلب : ۴۲۹۲۵۶

کشف اولین دهانه برخوردی روی کوه در چین

کشف اولین دهانه برخوردی روی کوه در چین
گروه علمی: اولین دهانه برخوردی روی قله کوه در جهان در شمال شرق چین کشف شد.به گزارش ایسنا، کوهی با دو قله در شمال شرقی چین محل اولین دهانه برخوردی تایید شده روی کوه در جهان است. یک تکه زمین کنده شده با ابعاد تقریبا ۱.۶ کیلومتری در قله کوه چینی، در واقع یک دهانه برخوردی ناشی از فرود یک شهاب سنگ است.
 
این دهانه تازه کشف شده که در شمال شرقی چین و نه چندان دور از مرز کره شمالی قرار دارد، اولین دهانه تایید شده روی کوه در زمین است. محققان مطمئن نیستند که این برخورد چه زمانی رخ داده، اما یک فرورفتگی دایره‌ای ایجاد کرده و قله کوه را به دو قله تقسیم کرده است که به نام‌های (Front Baijifeng) و (Rear Baijifeng) شناخته می‌شوند.

قله‌های کوه مملو از تکه‌های سنگی است که به عنوان «سنگ آسمانی» شناخته می‌شوند. بر اساس یک مطالعه جدید که اول سپتامبر در مجله «Matter and Radiation at Extremes» منتشر شد، سنگ‌های روی قله‌ها الگوهای گویایی از برخورد با یک جسم فضایی را نشان می‌دهند.

محققان شیفته‌ی شکل فرورفتگی بین دو قله کوه که حدود ۴۵۹۳ فوت(۱۴۰۰ متر) وسعت دارد و پراکندگی آوار مانند قطعات بزرگ ماسه‌سنگ بر روی کوه شدند.آنها نمونه‌هایی از ماسه سنگ و گرانیت را از سطح دهانه احتمالی جمع‌آوری کردند و کانی‌های کوارتز درون آن را بررسی کردند. زمانی که به کوارتز توسط مقادیر زیادی گرما و فشار شوک وارد می‌شود، به روشی خاص تغییر شکل می‌دهد، بنابراین تیم به دنبال نشانه‌هایی از چنین تغییر شکلی بودند. محققان به سرپرستی مینگ چن(Ming Chen) و هو کوانگ مائو(Ho-Kwang Mao) از مرکز تحقیقات پیشرفته علوم و فناوری فشار بالا در شانگهای، ده‌ها نمونه از این تغییر شکل‌ها را در برش‌های نازک سنگی که از دهانه گرفته شده بود، پیدا کردند.

گرانیتی که این دهانه را تشکیل می‌دهد بین ۱۵۰ تا ۱۷۲ میلیون سال پیش تشکیل شده است، که به این معنی است که برخورد باید پس از این دوره اتفاق افتاده باشد، اما بر اساس مقاله جدید، زمان دقیق آن ناشناخته است.
محققان نوشتند که الگوهای هوازدگی در یکی از تنها دو دهانه برخوردی دیگر تایید شده در چین به نام دهانه یلان(Yilan) در استان هیلونگجیانگ شبیه به الگوهای مشاهده شده در بایجیفنگ است که نشان می‌دهد سن آنها ممکن است مشابه باشد.دهانه یلان با ۴۹ هزار سال قدمت بزرگترین دهانه برخوردی زیر ۱۰۰ هزار سالی است که تاکنون کشف شده است. سومین دهانه برخوردی در چین که توسط چن نیز تایید شده است، دهانه Xiuyan نام دارد که در شمال شرق این کشور قرار دارد.