به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۰۹ - ۱۹:۱۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۶/۳۰ ساعت ۰۹:۰۸
کد مطلب : ۴۲۹۳۰۰

 تحویل تانک‌های آبرامز به اوکراین 

 تحویل تانک‌های آبرامز به اوکراین 
گروه بین الملل: لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا می‌گوید کشورش «به زودی» تحویل تانک‌های آبرامز به اوکراین را آغاز خواهد کرد.
واشنگتن ابتدای سال جاری میلادی وعده تحویل این تانک‌ها را به اوکراین داده بود. لوید آستین همچنین گفت که عملیات ضدتهاجمی اوکراین علیه نظامیان روسیه مرتب در حال «پیشرفت» است. 
وزیر دفاع دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا این سخنان را در آغاز نشست کشورهای متحد اوکراین در آلمان بیان کرد. حدود پنجاه کشور در این نشست که در پایگاه رامشتاین متعلق به نظامیان آمریکا درجنوب آلمان در حال برگزاری است شرکت کرده‌اند. هدف از این نشست ایجاد «هماهنگی» در ارسال کمک نظامی به اوکراین عنوان شده است. این اولین نشستی است که با حضور رستم عمروف، وزیر دفاع جدید اوکراین برگزار می‌شود. ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین اخیرا در پی افشای چند پرونده فساد مالی در این وزارتخانه مجبور به تغییر وزیر دفاع دولتش شد.
تانک‌های آبرامز که آمریکا به اوکراین تحویل خواهد داد مجهز به مهماتی با اورانیوم ضعیف‌شده خواهند بود.
واشنگتن چند هفته پیش اعلام کرده بود که مهماتی با اورانیوم ضعیف‌شده به اوکراین ارسال خواهد کرد. این مهمات در مقابل تجهیزات زرهی کارایی خواهند داشت اما اغلب استفاده از آنها به دلیل خطر مسمومیت برای سربازها و غیرنظامیان مورد انتقاد قرار می‌گیرد. اتحادیه اروپا و دیگر کشورهای عضو ناتو تاکنون نزدیک به ۹۵ میلیارد دلار به اوکراین کمک نظامی کرده‌اند. 
نشست کشورهای متحد اوکراین در رامشتاین در حالی برگزار می‌شود که ولودیمیر زلنسکی قرار است برای اولین بار در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد حضور پیدا کند. او سال گذشته به طور استثنایی اجازه پیدا کرد تا از طریق تماس ویدئویی در این اجلاس سخنرانی کند. 
برچسب ها: اوکراین