به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۰ - ۱۲:۳۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۶/۳۰ ساعت ۱۵:۴۷
کد مطلب : ۴۲۹۳۸۱

سفر اسد به چین برای خروج از انزوا

سفر اسد به چین برای خروج از انزوا
گروه بین الملل: بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، به همراه همسرش اسما اسد و هیات‌های سیاسی و اقتصادی سوری وارد چین شد. این نخستین سفر او به چین پس از آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱ محسوب می‌شود.
در این سفر که به دعوت رسمی شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین انجام شده است، فیصل المقداد وزیر خارجه، محمد سامر الخلیل وزیر اقتصاد، بثینه شعبان مشاور ویژه رئیس جمهور، ایمن سوسان معاون وزیر خارجه و محمد حسنین سفیر سوریه در چین، بشار اسد را همراهی می‌کنند.
بر اساس اعلام رسانه‌های نزدیک به حکومت اسد، او در جریان سفر خود به چین با مقامات چینی در شهرهای پکن و هانگژو دیدار خواهد کرد و در مراسم افتتاحیه بازی‌های آسیایی هانگژو که روز شنبه اول مهر برگزار خواهد شد نیز شرکت می‌کند.این سفر که پس از گذشت حدود دو دهه صورت می‌گیرد نخستین سفر اسد به پس از آغاز جنگ داخلی خونبار در این‌کشور محسوب می‌شود. چین به همراه روسیه و  ایران، از جمله پشتیبانان اصلی حکومت بشار اسد طی جنگ ۱۲ ساله سوریه به شمار می‌رفته و در دوران جنگ داخلی در سوریه که در آن نزدیک به نیم میلیون نفر جان خود را از دست دادند، ۸ بار از حق وتوی خود برای رد قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه رژیم سوریه استفاده کرده است.
آخرین قطعنامه سازمان ملل درباره سوریه در در ماه ژوئیه ۲۰۲۰ صادر شده بود که چین و روسیه این قطعنامه را وتو کردند.
سفر بشار اسد به چین در عین حال در زمانی صورت می‌گیرد که با گذشت مدت‌ها از فروکش کردن اعتراضات، خیزش‌های مردمی در برخی از مناطق جنوب سوریه در نواحی تحت کنترل دولت اسد در استان جنوبی سویدا دوباره آغاز شده است. سوریه، عامل بحران‌های اقتصادی را تحریم‌های غرب و جنگجویان کرد مورد حمایت آمریکا معرفی می‌کند که بزرگ‌ترین میدان‌های نفتی سوریه را در شرق این کشور در مجاورت مرز عراق تحت کنترل دارند.
از آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱ این نخستین سفر اسد به چین به شمار می‌رود و آخرین سفر او به چین پیش از این در سال ۲۰۰۴ انجام شده بود. گفتنی است که چین همواره روابط دیپلماتیک گسترده‌ای با رژیم اسد داشته و پیش از این وانگ یی، وزیر امور خارجه چین، در ماه ژوئیه ۲۰۲۱ به منظور دیدار با مقامات سوری، به دمشق، پایتخت این کشور سفر کرده بود.
کارشناسان بر این باورند که سفر اسد به چین، بخشی از برنامه چین برای گسترش نفوذ این کشور در منطقه خاورمیانه است.ناظران سیاسی سفر بشار اسد را در راستای تلاش او برای پایان دادن به بیش از یک دهه انزوای سیاسی و دیپلماتیک و تحریم‌های غرب علیه رژیم سوریه ارزیابی می‌کنند.
بر اساس گزارش‌های منتشر شده، بشار اسد قرار است روز جمعه ۳۱ شهریور ماه و یک روز پیش از شرکت در مراسم افتتاحیه بازی‌های آسیایی، با شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، ملاقات کند.به گزارش آسوشیتدپرس، چین در نظر دارد در بازسازی سوریه که ده‌ها میلیارد دلار هزینه خواهد داشت، نقش مهم و کلیدی ایفا کند. سال گذشته میلادی، سوریه به طرح کمربند و جاده چین پیوست که بر مبنای آن پکن قصد دارد نفوذ خود را از طریق پروژه‌های زیربنایی در مناطق در حال توسعه جهان گسترش دهد.
تلاش اسد برای خروج از انزوای دیپلماتیک پیش از این در جریان زلزله ششم فوریه در ترکیه و سوریه شدت گرفته بود. در جریان وقوع زلزله ماه فوریه بیش از ۵۰ هزار نفر شامل بیش از ۶ هزار نفر در سوریه جان باختند.
بشار اسد همچنین پیش از این، در ماه مه، چند روز پس از عضویت دوباره رژیم سوریه در اتحادیه عرب، در نشست این اتحادیه در عربستان سعودی شرکت کرده بود.
 
برچسب ها: سوریه