به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۴ - ۰۰:۰۲
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۶/۳۱ ساعت ۱۱:۵۱
کد مطلب : ۴۲۹۴۷۹

برنامه اردوغان برای سفر به اسرائیل 

برنامه اردوغان برای سفر به اسرائیل 
گروه بین الملل: رئیس ‌جمهور ترکیه،  گفت به زودی به اسرائیل سفر خواهد کرد و به عنوان یک «مسلمان از حق خود برای نماز گزاردن در مسجدالاقصی» نیز استفاده خواهد کرد.
رجب طیب اردوغان که برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک رفته، یک روز پس از ملاقات با نخست ‌وزیر اسرائیل، در میان جمعی از رهبران جامعه یهودیان آمریکا در نیویورک از برنامه سفر خود به اسرائیل و اراضی فلسطینی خبر داد.
 رئیس‌ جمهور ترکیه افزود: «من یک کانال باز برای گفت‌وگو با (اسحاق) هرتزوگ (رئیس‌جمهور اسرائیل) دارم و اکنون نیز یک کانال باز با (بنیامین) نتانیاهو دارم.»
او افزود که برای اقامه نماز در مسجدالاقصی در بیت‌المقدس «هیجان‌زده» است.رئیس ‌جمهور ترکیه ضمن تأکید بر «اهمیت همکاری» در مبارزه با یهودستیزی و اسلام‌هراسی، از «رهبران یهودی خواست به ترکیه در ارتقای روابط با دولت جو بایدن کمک کنند».
هنوز دولت‌های اسرائیل و ترکیه تاریخ دقیقی برای این سفر «قریب‌الوقوع» اعلام نکرده‌اند.  اردوغان از آغاز حضور خود در صحنه سیاست ترکیه به عنوان یک حامی عمده فلسطینیان عمل کرده است. او در دوره‌‌ای طولانی با جنبش فلسطینی حماس که حاکم بر باریکه غزه و یکی از دشمنان سرسخت اسرائیل است، مناسبات نزدیک داشت.
با این حال، به گفته شبکه اسرائیلی کان،  اردوغان در دیدار با بنیامین نتانیاهو مواضع پیشین خود در قبال فلسطینیان را تکرار نکرد و در حالی که این هفته ارتش اسرائیل عملیات سنگین نظامیِ منجر به مرگ فلسطینیان در اردوگاه جنین در کرانه باختری داشت، رئیس‌جمهور ترکیه درباره آن سخنی نگفت.رجب طیب اردوغان در مورد موضوع فلسطین اظهار داشت: «آماده است به نزدیک‌ شدن اسرائیل و فلسطینیان کمک کند.»
در بیش از دو دهه رهبری  اردوغان بر ترکیه و رهبری همزمان اسرائیل به دست بنیامین نتانیاهو، ملاقات در نیویورک بین آن‌دو نخستین دیدار رو در روی رهبرانی بود که مناسبات‌شان تا چندی پیش عمدتا متشنج و گاه به‌شدت بحرانی بود.


 
برچسب ها: اسرائیل