به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۴ - ۰۰:۰۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۶/۳۱ ساعت ۱۳:۱۳
کد مطلب : ۴۲۹۵۰۹

بورس در انتظار گزارش‌های تابستان

بورس در انتظار گزارش‌های تابستان
گروه اقتصادی: بورس تهران در آخرین روز کاری تابستان سال جاری، بار دیگر معاملاتی بسیار کم‌رمق با ارزش معاملات پایین و خروج پول را سپری کرد و نماگر‌های بازار با کاهشی البته نه چندان قدرتمند همراه شدند. با این حال، اما در هفته آینده برخی نکات وجود دارند که می‌تواند تا حدی به بهبود شرایط بازار کمک کند.

شاخص کل طی معاملات روز چهارشنبه کار خود را با یک کاهش بسیار اندک ۰.۳۴ درصدی به پایان رساند و در محدوده ۲.۱۲۱ میلیون واحدی ایستاد و در سمت دیگر شاخص هم‌وزن شرایط به نسبت بهتری داشت و در انتها تن‌ها کاهش ۰.۰۹ درصدی را به ثبت برساند. ارزش معاملات خرد سهام در آخرین روز کاری هفته وضعیت مناسبی نداشت و کاهش نسبتا زیادی را تجربه کرد به طوری که با ثبت عدد ۳۴۹۳ میلیارد تومان، در سطوح کم‌سابقه‌ای طی ماه‌های گذشته قرار گرفت. بورس چهارشنبه همچنین با خروج پول ۲۷۹ میلیارد تومانی همراه بود.

قصه برگشت بورس از شرایط سخت ماه‌های گذشته از جایی شروع شد که خبر احتمال اصلاح نرخ خوراک پتروشیمی‌ها قوت گرفت و پس از آن با انتشار نامه رسمی آن توسط وزیر اقتصاد تایید شد. این، اما پایان ماجرا نبود و تغییر نرخ ارز پایه محصولات پتروشیمی و پالایشی در بورس کالا، امید‌ها به بهبود شرایط و تغییر رویکرد دولت به بورس را بیش از پیش افزایش داد. در این میان مسائلی همچون افزایش در قیمت نفت، خبر‌های مثبت برای گروه خودرویی، بسته حمایتی صندوق توسعه و مواردی از این دست نیز توانستند به بهتر شدن حال بازار سهام کمک کنند، اما همچنان برخی مسائل وجود دارند که توقف‌هایی را در این مسیر صعودی ایجاد می‌کنند. در ادامه با نگاهی به این موضوعات و مسیر تکنیکالی شاخص کل، به پیش بینی بورس فردا خواهیم پرداخت.

بورس در انتظار گزارش‌های تابستان
در شرایط کنونی بازار و از آنجا که ارزش معاملات به عنوان نماگری برای سنجیدن میزان رونق و رکود وضعیت مناسبی را طی نمی‌کند، اینگونه می‌توان برداشت کرد که بورسی‌ها در انتظار سیگنال مهمی برای تداوم روند صعودی و کسب قدرت بیشتر در این مسیر هستند. زمانی که در کلیه بازار‌ها رکود حاکم شده و سیاست‌های کنترلی در اقتصاد حاکم شده است، صعود یک بازار نیازمند محرک‌های مهمی است که در گزارش‌های ۶ ماهه و وضعیت سودآوری شرکت‌ها می‌تواند این محرک مهم برای بازار سهام باشد؛ بنابراین انتظار می‌رود در صورت عدم وقوع رخدادی مهم و قدرتمند طی روز‌های آینده، بورس تهران با شروع فصل پاییز به مرور با انتشار صورت‌های مالی ۶ ماهه در صورت بهبود چشم‌انداز سودآوری شرکت‌ها، روند صعودی شهریور ماه که در واپسین روز‌های خود با چالش مواجه شده بود، با قدرت بیشتری به کار خود ادامه دهد و بهانه‌های مناسبی را برای خرید سهام ایجاد کند.

در این میان طی روز‌های اخیر شاهد بهبود در روند قیمت کامودیتی‌ها در بازار‌های جهانی هستیم. از طرفی با ثابت نگه‌داشتن نرخ بهره اقتصاد آمریکا توسط فدرال رزرو، انتظار برای رسیدن این متغیر به قله‌های خود در کنار برخی موارد دیگر توانسته اثرگذاری مثبتی بر بازار‌های جهانی و قیمت کامودیتی‌ها داشته باشد. در سمت دیگر آمار‌های منتشر شده از چین نشان می‌دهد که اقتصاد این کشور پس از ماه‌ها رکودی که تجربه کرد، تا حدی توانسته شرایط بهتری را سپری کند و این اتفاق از سمت بزرگترین مصرف‌کننده کامودیتی در جهان، سیگنال مثبتی به بازار‌های جهانی بود. در این میان رشد قیمت نفت و ثبات آن در بالای مرز ۹۰ دلار به ازای هر بشکه، یکی از مهم‌ترین رخداد‌ها برای بورس تهران به خصوص گروه پالایشی به شمار می‌رود.

تحولات سیاسی-اقتصادی و بورس
فارغ از بازار سهام، اما اگر به روند بازار‌های دیگر نیز توجهی داشته باشیم، اغلب کلاس‌های دارایی روز‌های کم‌نوسانی را تجربه می‌کنند و اگر کاهش یا افزایش خاصی نیز در کوتاه‌مدت اتفاق بیافتد، قیمت‌ها خیلی سریع به محدوده‌های پایدار خود باز می‌گردند. نرخ دلار بازار آزاد نیز به عنوان یکی از نماگر‌های روندساز در بسیاری از بازارها، چنین مسیری را در روز‌های گذشته طی کرده و با وجود اینکه دو بار به کانال ۵۰ هزار تومانی نیز وارد شد، خیلی سریع خود را به محدوده‌های پایین‌تر بازگرداند به طوری در دو روز گذشته نیز شاهد ثبت اعدادی در مرز ۴۹ هزار تومان هم بودیم.
 
طی روز‌های اخیر با برگزاری نشست شورای حکام و بیانیه‌هایی که علیه ایران از سمت کشور‌های غربی منتشر و تحریم‌های جدیدی که وضع شد، نرخ دلار در بازار آزاد قیمت‌های بالاتر از ۵۰ تومان را لمس کرد، اما زمان زیادی طول نکشید تا با تفاوق ایران و آمریکا برای تبادل زندانی‌ها، واریز پول‌های بلوکه شده در کره جنوبی به حساب بانک‌های ایرانی در قطر و همچنین دیدار‌هایی که در حاشیه نشست سازمان ملل مابین سران ایران و کشور‌های اروپایی اتفاق افتاد، روند کاهشی به خود گرفت و به حوالی ۴۹۰۰۰ تومان بازگشت و اکنون در نیمه پایینی این کانال نوسان می‌کند.

بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند به دلیل دخالت بازارساز در بازار ارز که این روز‌ها دسترسی بهتری به منابع ارزی دارد، نوسان شدیدی را در قیمت دلار شاهد نیستیم که این موضوع یکی از دلایل عدم ایجاد روند‌های پرقدرت در بورس تهران به شمار می‌رود. به طور کلی سیاست‌های دولت و بانک مرکزی برای کنترل نرخ ارز و تورم باعث شده است که بازار‌های سرمایه‌گذاری مختلف، روز‌های کم‌رمقی را تجربه کنند و به نوعی با یک رکود همراه باشند. در چنین شرایطی به نظر می‌رسد که برای ایجاد یک روند صعودی در بازار سهام، محرکی به جز متغیر‌های تورمی نیاز است تا بتواند با نمایان کردن ارزندگی این کلاس دارایی در قیمت‌های کنونی، خریداران را برای خرید سهام قانع کند.

تحلیل تکنیکال شاخص کل بورس
شاخص کل بورس پس از برگشتی که از میانه کانال ۱.۹ میلیون واحدی داشت، توانست رشد قابل قبولی را در کوتاه مدت تجربه کند. همانطور که در نمودار پیداست، شاخص کل بورس توانست پس از رشد‌های پی‌درپی که طی روز‌های ابتدایی شهریور ماه داشت، خود را به محدوده مهم ۲.۱۴ تا ۲.۲ میلیون واحد رساند که در گذشته با نوسانات زیادی در آن مواجه شده بود و اکنون مدتی است که در این محدوده نوسانات کوچکی دارد. کندل‌های شاخص کل اگر بتوانند طی همین مسیر و در روز‌های آینده از ابر کومو عبور کنند، مسیر برای تداوم روند صعودی مهیاتر از قبل خواهد شد اگرچه همچنان ایجاد روند صعودی قدرتمند در گرو عبور از محدوده ذکر شده خواهد بود.

پیش بینی بورس فردا
با توجه به تمامی نکات ذکر شده در بالا و شرایطی که درباره آن‌ها صحبت شد، پیش بینی می‌شود که بورس فردا نیز مسیری متعادل و منفی داشته باشد که در صورت انتشار گزارش‌های ماهانه و ۶ ماهه، مسیر می‌تواند برای شرکت‌هایی که شرایط مناسبی را مخابره کرده‌اند، تغییر کند.
مرجع : فردای اقتصاد
برچسب ها: بورس