به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۰۸ - ۱۹:۱۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۶/۳۱ ساعت ۲۲:۵۵
کد مطلب : ۴۲۹۵۶۸
کشتی فرنگی قهرمان جهان؛ طلای سنگین وزن فرنگی هم به ایران رسید

مدال طلای جهان برگردن امین میرزازاده

گروه ورزشی: امین میرزازاده در فینال 130 کیلوگرم برابر رضا کایالپ کشتی‌گیر سرشناس و عنوان دار کشور ترکیه با نتیجه 2 بر 2 به دلیل کسب امتیاز آخر پیروز شد و به مدال طلا رسید.
مدال طلای جهان برگردن امین میرزازاده
 امین میرزازاده کشتی‌گیر خوزستانی وزن ۱۳۰ کیلوگرم، در روز نخست مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی جهان ۲۰۲۳، توانست با شکست تمامی حریفان به مرحله فینال این مسابقات راه پیدا کند. میرزازاده در مرحله فینال در یک دیدار حساس و نفس‌گیر مقابل رضا کایالپ قهرمان چندین دوره جهان و دارنده مدال‌های نقره و برنز المپیک از ترکیه با نتیجه ۲ بر ۲ در ثانیه‌های پایانی به پیروزی رسید و مدال طلای جهان را از آن خود کرد.
پیش از این علیرضا مهمدی دیگر فرنگی‌کار خوزستانی ایران در وزن ۸۲ کیلوگرم موفق به کسب مدال نقره شد. پوریا دادمرز هم در وزن ۵۵ کیلوگرم در مرحله رده‌بندی پس از سال‌ها در سبک وزن صاحب مدال برنز شد. در روز دوم مسابقات هم دانیال سهرابی از دور رقابت‌ها کنار رفت و هادی ساروی و مهدی محسن‌نژاد هم به دیدار رده‌بندی راه پیدا کردند.

گزارش کامل روز دوم
رقابت‌های کشتی گیران ایران در پایان روز دوم با سه مدال طلای میرزازاده، نقره مهمدی و برنز دادمرز و حضور دو کشتی گیر ما در دیدارهای رده بندی به پایان رسید، ما فردا علاوه بر حضور سه کشتی گیر کشورمان ایمان محمدی، محمدرضا گرایی و ناصر علیزاده در اوزان 67، 63 و 87 کیلو دو نماینده کشورمان محسن نژاد و ساروی را در دیدار رده بندی خواهیم داشت.
بولت زیر مجموعهدر وزن 130 کیلو امین میرزازاده در فینال این وزن به مصاف رضا کایالپ کشتی گیر پر عنوان ترکیه‌ای رفت. رضا کایالپ که خورجینی از مدال‌های مختلف این وزن را در کشتی فرنگی دارد در دیدار فینال و در برابر میرزا زاده کشتی گیر خوزستانی ایران در حالی به میدان آمد که سال قبل در فینال موفق شده بود با نتیجه یک بر یک  میرزازاده را شکست دهد و سالن کشتی بلگراد برای دومین بار پیاپی میزبان دیدار فینال این دو کشتی گیر در رقابت‌های جهانی باشد. رقابت دو کشتی گیر بعد از یک دقیقه و سی ثانیه با اخطار داوران به میرزازاده با نتیجه یک بر صفر به نفع حریف ترکیه‌ای شد.
بولت زیر مجموعهتلاش‌های رضا کایالپ برای فیتو در خاک و رو کردن میرزازاده به نتیجه نرسید تا وقت اول کشتی با نتیجه یک بر صفر به پایان برسد. تمام برنامه‌های میرزازاده برای گرفتن اخطار برای کایالپ با تلاش‌های کشتی گیر ترکیه‌ای در وقت دوم برعکس نتیجه داد تا داوران دوباره به میرزاده اخطار بدهند. امین که نتیجه را از دست رفته می‌دید، پای رضا را از تشک خارچ کرد و نتیجه را دو بر یک کرد، در حالی که شش ثانیه به پایان کشتی باقی مانده بود امین دوباره پای رضا کایالپ را از تشک خارج کرد و بالاخره موفق شد کشتی را با قدرت به پایان برساند و قهرمان جهان شود.
🥇مهمدی به نقره اکتفا کرد
بولت زیر مجموعهعلیرضا مهمدی قهرمان جوانان جهان در وزن ۸۲ کیلوگرم که در نیمه نهایی برابر میهایل برادو از مولداوی با نتیجه ۵ بر یک به پیروزی رسید و راهی فینال شد در فینال وزن 82 کیلوگرم به مصاف رفیق حسینوف از آذربایجان رفت، کشتی گیر ایذه‌ای ایران با دوبنده آبی در فینال به مصاف حریف خود رفت در فینال برابر حسینوف با سابقه قهرمانی جهان و مدال المپیک اخطار اول را از داوران برای حسینوف گرفت تا یک بر صفر از حریف عنوان‌دار خود پیش بیفتد. تلاش‌های مهمدی برای بارانداز با بدلکاری حسینوف در لحظه آخر نتیجه را یک بر یک کرد.

بولت زیر مجموعهیک دقیقه پایانی کشتی در وقت اول بدون رد و بدل شدن امتیاز به پایان رسید تا دو کشتی گیر برای وقت دوم به استراحت سی ثانیه بروند. حسینوف که امتیاز آخر را گرفته و برنده کشتی بود با کار کردن بیشتر دست‌ها اخطار وقت دوم را برای مهمدی گرفت و در خاک هر چه لیفت کرد نتوانست کنده فرنگی را بالا بیاورد. کشتی در حالی که با نتیجه دو بریک به سود حریف آذربایجانی ادامه داشت در دقایق باقی مانده با مدیریت کشتی گیر با تجربه آذربایجانی به پایان رسید تا مهمدی در یک قدمی طلا به نقره جهان برسد.
🥇اولین مدال را دادمرز گرفت 
بولت زیر مجموعهدر دیدار رده بندی وزن 55 کیلو پویا دادمرز به مصاف حریف قزاقستانی خود موکاشف رفت، دادمرز با سه طلای نوجوانان، جهان و امیدهای جهان در برابر حریف خود موفق شد با تلاش بیشتر حریف خود را با اخطار داوران در خاک بنشاند و یک امتیاز بگیرد، بارانداز او در خاک نتیجه را سه بر صفر کرد و در ادامه با یک بارانداز دیگر به امتیاز پنجم برسد.
بولت زیر مجموعهداد مرز که از ناحیه ابرو در روز اول مصدوم شده بود وقت اول را با همین نتیجه به پایان رساند تا با استراحت سی ثانیه سه دقیقه تا مدال برنز فاصله داشته باشد. 
بولت زیر مجموعهکشتی در وقت دوم با اخطار داوران به دادمرز یک امتیاز برای کشتی گیر قزاقستانی همراه داشت، مو کاشف در خاک با استقامت دادمرز نتوانست کاری از پیش ببرد تا نتیجه پنج بر یک به نفع کشتی گیر ایذه‌ای ما شود. فن کمر کشتی گیر قزاقی در بیست ثانیه پایانی دو امتیاز برای او داشت و در ادامه او به دنبال گرفتن دو امتیاز با بلند کردن دادمرز از تشک بود که نتیجه نداد. وقت کشتی به پایان رسید و چلنج قزاقستانی‌ها نتیجه‌ای برای آنها نداشت تا کشتی با نتیجه شش بر سه به نفع دادمرز به پایان برسد و دادمرز اولین مدال ایران را در این رقابت‌ها در وزن 55 کیلو دشت کند.
در پایان کشتی‌های روز دوم هیچ کدام کشتی گیران ایران به دیدار فینال نرسیدند تا سهم ایران در خوشبینانه‌ترین حالت در هفت وزن اول دو طلا و سه برنز باشد که بستگی به نتایج کشتی گیران ما در ادامه راه دارد.
بولت زیر مجموعهدر وزن 97 کیلو گرم یکی از مدعیان اصلی ایران برای کسب طلا محمد هادی ساروی در مرحله نیمه نهایی به مصاف گابریل روسیلو کیندلان کوبایی رفت. محمدهادی ساروی که بعد از دو پیروزی برای رسیدن به مرحله نیمه نهایی در مرحله یک چهارم بالدایوف از نروژ را شکست داد در این کشتی سخت امتیاز اول را روسیلو با اخطار به ساروی گرفت تا ساروی در خاک بنشیند. تلاش کشتی گیر کوبایی در خاک نتیجه نداد تا داور سرپا را اعلام کند. تلاش دو کشتی گیر در ادامه نتیجه‌ای نداد تا وقت اول با یک امتیاز به نفع روسیلو به پایان برسد. کمرگیری کشتی گیر کوبایی در شروع وقت دوم، دو امتیاز برای او به همراه داشت تا نتیجه سه بر صفر به نفع او شود.
بولت زیر مجموعهدست توی ساروی در اواسط کشتی نتیجه‌ای برای او نداشت تا کشتی به یک دقیقه پایانی برسد. دفاع حریف کوبایی و قدرت بدنی بالای او باعث شد تا ساروی هر چی زد نتیجه‌ای نگیرد و با شکست برابر او به دیدار رده بندی برود
بولت زیر مجموعهدر دیگر دیدار نیمه نهایی کشتی گیر مطرح ارمنستانی آلکسانیان موفق شد با ضربه فنی با نتیجه 9 بر صفر حریف لیتوانی خود را شکست دهد و به فینال برسد.
بولت زیر مجموعهدر وزن 60 کیلو گرم که وزن المپیکی است مهدی محسن نژاد بعد از استراحت دور اول و شکست حریف آمریکایی خود در دور دوم در کشتی سخت و نفس گیر موفق شد سئونگ هاک کیم از کره را شکست دهد و  در مرحله یک چهارم به مصاف حریف آلمانی خود کرامر که حریف روسی را شکست داده بود رفت و او را هم شکست داد تا مرحله نیمه نهایی برای کسب مستقیم سهمیه المپیک و رسیدن به فینال به مصاف ژولومان شارشنبکوف کشتی گیر مطرح قرفیزستانی و قهرمان حال حاضر جهان برود. 
بولت زیر مجموعهمحسن نژاد که از قد و قامت بلندتری از حریف خود برخوردار است اخطار اول را گرفت تا قهرمان جهان صاحب امتیاز اول شود و با بارانداز به امتیاز سوم برسد. کشتی در یک دقیقه پایانی وقت اول بدون رد و بدل شدن امتیاز به پایان رسید تا نتیجه وقت اول سه بر صفر به نفع حریف قرقیزی شود.
بولت زیر مجموعهپیپ پیچک محسن نژاد در آغاز وقت دوم دو امتیاز برای او داشت تا در ادامه داوران به کشتی گیر قرقیز اخطار بدهند و نتیجه سه بر سه شود.
بولت زیر مجموعهمحسن نژاد در خاک هر چه زد به در بسته خورد تا کشتی سرپا شود و کشتی گیر قرقیز خیلی سریع با خارج کردن پای محسن نژاد امتیاز چهارم را هم بگیرد. در یک دقیقه پایانی تجربه شارشنبکوف به جوانی محسن نژاد چربید تا محسن نژاد علیرغم نمایش خوب به فینال رقابت‌ها نرسد و به رده بندی برسد. جایی که نتیجه‌اش برای کسب سهمیه المپیک مهم و حیاتی است.