به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۰۷ - ۱۲:۱۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۷/۰۱ ساعت ۱۶:۴۰
کد مطلب : ۴۲۹۷۵۴

نحوه کار بخاری تابشی

گروه کسب و کار: بخاری‌های تابشی یکی از گزینه‌های مدرن و کارآمد برای گرمایش فضاهای مختلف در منازل، دفاتر، فروشگاه‌ها و محیط‌های تجاری هستند.
نحوه کار بخاری تابشی
انرژی تابشی که به وسیله این سیستم تولید می‌شود توسط اجسام موجود در محیط مثل میز، صندلی، دستگاه ها و موارد دیگر جذب می‌شوند. به همین دلیل این دستگاه‌ها نسبت به سایر بخاری‌ها تنها در عرض چند دقیقه یک فضای خیلی بزرگ را گرم می‌کنند.
عملکرد این نوع بخاری‌ها بر پایه اصول تابش حرارت است که باعث انتقال گرما به اشیاء و اجسام در محیط می‌شود. بخاری‌های تابشی به عنوان یک روش مدرن و کارآمد برای گرمایش فضاها در منازل، محیط‌های تجاری و دیگر اماکن استفاده می‌شوند. انتقال گرما به وسیله تابش حرارتی به اشیاء و اجسام، مزایایی مانند گرمایش سریع، صرفه‌جویی در انرژی و عدم خشک کردن هوا را به همراه دارد.
نحوه کار بخاری تابشی را از لحاظ مقایسه‌ای می‌توان با خورشید و زمین مقایسه کرد. وقتی که شما از بخاری یا شوفاژ برای گرم کردن محیطی که در آن قرار دارید استفاده می‌کنید، نیاز دارید به منبع گرما نزدیک شوید تا بتوانید گرما را کاملا حس کنید.

اما عملکرد بخاری تابشی متفاوت است. بخاری تابشی عملکردی مشابه خورشید دارد. به این صورت که شما فاصله نزدیکی با خورشید ندارید؛ اما به محض این‌که زیر نور آن قرار بگیرید گرما را احساس می‌کنید.
بخاری های تابشی هم دقیقا به همین شکل هستند. یعنی شما با دستگاه ارتباط فیزیکی ندارید؛ اما کافی است چند دقیقه زیر آن قرار بگیرید تا گرمای آن را به‌راحتی احساس کنید.سیستم گرمایشی تابشی مهرتاب
در سیستم گرمایشی تابشی گرماتاب شرکت مهرتاب، انتقال گرما از طریق تابش انرژی اتفاق می افتد. سیستم گرمایش تابشی مهرتاب در ارتفاعی از سالن نصب می شود. هیتر های تابشی دارای لوله هایی از جنس فولاد می باشند. سوخت و هوا وارد این لوله ها می شود. با استفاده از یک مشعل مخصوص که به یک لوله با شکل U متصل شده، شعله را با طول زیاد درون لوله با ضریب تابش زیاد ایجاد می کند.
حرارت ناشی از ایجاد شعله باعث تبدیل گرما به امواج ماون قرمز می شود. این امواج توسط سطوح منعکس کننده ذوزنقه ای شکلی که در بالای لوله آتش قرار دارد، به سطوح و اجسام می تابد. به این ترتیب گرما در سطوح کف لیحاد می شود. گرمای حاصل از تابش گرماتاب مانند گرمای خورشید به صورت مطلوب محیط و اجسام را گرم می نماید.
در گرماتاب های تابشی، انرژی مادون قرمز تولید می شود. این امواج توسط اجسام موجود جذب می شوند. به همین دلیل میزان اتلاف گرما در مقابل جریان هوا بسیار ناچیز می باشد.

عملکرد بخاری‌های تابشی
بخاری‌های تابشی از پنل‌های سرامیکی با توانایی تولید حرارت تابشی استفاده می‌کنند. این حرارت تابشی با دمای بالا از سطح پنل‌ها تابیده و به محیط منتقل می‌شود. گرمای تابشی مستقیماً به اجسام و اشیاء در محیط می‌رسد و آن‌ها را گرم می‌کند، بدون این که به طور مستقیم هوا را گرم کند.مزایای استفاده از بخاری‌های تابشی
صرفه‌جویی در انرژی: بخاری‌های تابشی به دلیل توانایی تولید حرارت مستقیماً به اشیاء، به صرفه‌جویی در مصرف انرژی منجر می‌شوند.
گرمایش سریع: به دلیل انتقال حرارت تابشی به صورت مستقیم، بخاری‌های تابشی باعث گرمایش سریع محیط می‌شوند.
عدم خشک کردن هوا: در مقایسه با بخاری‌های هوای گرم، بخاری‌های تابشی هوا را خشک نمی‌کنند و از ایجاد خشکی در محیط جلوگیری می‌کنند.
طراحی زیبا و فضایی کم: بخاری‌های تابشی از طراحی زیبا و فضایی کمی برخوردارند که می‌تواند به بهبود دکوراسیون داخلی کمک کند.

از دیگر ویژگی های بخاری تابشی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
امکان گرمایش یک منطقه خاص
متمرکز کردن حرارت بر روی سطح زمین (کف سالن و محل کار پرسنل)
بی ­نیازی از دمنده برای چرخش و جابجایی هوا
کاهش شیب تغییرات دما از سقف تا کف زمین
عدم ایجاد گرد و غبار در زمان گرمایش
گرمایش محیط­ های سر باز و ورود هوای تازه به منطقه گرمایشی
عدم نیاز به موتورخانه
عدم نیاز به تاسیسات مانند بویلر ها، مشعل، لوله کشی، سیالات واسط (آب ،روغن و بخار)، گرم کننده‌ها، یونیت هیترها، پمپ­ های سیرکولاسیون، شیرآلات کنترل، کانال عبور لوله­ها، تابلوهای برق و غیره
اینرسی حرارتی کمتر در کل سیستم
امکان گرمایش یا منطقه خاص به دماهای مختلف

حداقل سرویس سالیانه
کاهش مصرف انرژی
بازگشت سرمایه در کمتر از یک سال
قرار گرفتن در بازه مشتریان کم مصرف سوخت و استفاده از سیاست­ های تشویقی دولت
عدم اشغال فضای مفید کاری
ایجاد دمای مورد نظر در کمترین زمان
امکان گرم کردن فضاهایی با ارتفاع بلند و دهانه باز با کمترین هزینه
راندمان بالای احتراق (بیشتر از ۹۰%) و رعایت مسائل زیست محیطی
استفاده از سیستم­های پایش (مونیتورینگ) و برنامه­پذیری بر حسب ساعات کار کارخانه
کاهش آلودگی هوا در اثر چرخش هوا
تامین گرمایش مطلوب با توجه به باز بودن درب­ها
احساس شادابی بیشتر در اثر تهویه بهتر

خرید و قیمت گرماتاب
مهرتاب تولید کننده انواع سیستم‌های گرمایشی تابشی با تجربه چندین ساله در خدمت مشتریان گرامی خود می‌باشد. جهت مشاوره رایگان ، استعلام قیمت گرماتاب می توانید با متخصصین ما با شماره های ۰۲۱۲۲۸۲۵۶۶۵ و ۰۱۷۳۳۲۶۲۱۱۰ تماس حاصل نمایید.