به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۰۷ - ۱۳:۰۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۷/۰۱ ساعت ۱۷:۳۷
کد مطلب : ۴۲۹۷۷۶

بلینکن: ایران بازیگر مسئولی  نیست

بلینکن: ایران بازیگر مسئولی  نیست
گروه بین الملل: وزیر خارجه آمریکا درباره تصمیم ایران برای اخراج برخی از بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت ایران علاقه‌ای به ایفای نقشی مسئولانه در برنامه هسته‌ای خود ندارد. 
آنتونی بلینکن، افزود ایالات متحده تلاش کرده است به طور غیرمستقیم با ایران، همچنین با شرکای اروپایی و حتی با روسیه و چین کار کند، تا ایران به توافق هسته‌ای بازگردد. به گفته وزیر خارجه آمریکا، جمهوری اسلامی اما نتوانست یا نخواست این کار را انجام دهد.
 اظهارات بلینکن نشان می‌دهد که واشنگتن نسبت به تمایل تهران برای تعهد جدی به محدود کردن برنامه هسته‌ای خود، تردید دارد.وزیر خارجه آمریکا همچنین تاکید کرد که فعالیت‌های هسته‌ای ایران "بی‌ثبات‌کننده" است و امنیت کشورها را در منطقه و فراتر از آن به مخاطره می‌اندازد؛ او بار دیگر تاکید کرد هرگز به ایران اجازه داده نخواهد شد تا به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.
بلینکن افزود: «مشکل خیلی روشن است و مشکل ایران است. این [کشور] یک عنصر بی‌ثبات‌کننده است.»
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شنبه گذشته لغو مجوز فعالیت تعدادی از کارشناسان و بازرسان این آژانس از سوی جمهوری اسلامی را به شدت محکوم کرد.
او در این رابطه تصریح کرد که اقدام جمهوری اسلامی برای رد شماری از بازرسان بر توانایی آژانس بین‌المللی برای راستی‌آزمایی برنامه هسته‌ای ایران و انجام بازرسی‌ها به شکلی مؤثر تأثیری "مستقیم و شدید" دارد.گروسی افزود لغو مجوز فعالیت‌ها، یک سوم از اعضای تیم بازرسان آژانس را شامل می‌شود.
گروسی تصمیم ایران را اقدامی "نامتناسب و به‌شکل غیرمترقبه‌ای یک‌جانبه" خواند و ضمن انتقاد از آن تصریح کرد که این گام در تضاد با همکاری‌هایی است که باید بین جمهوری اسلامی و آژانس بین‌المللی برقرار باشد.
ایران اعلام کرده است که به درخواست آمریکا و سه متحد اروپایی از تهران برای همکاری فوری با آژانس مستقر در وین در مورد موضوعاتی از جمله توضیح درباره آثار اورانیوم یافت‌شده در سایت‌های اعلام‌نشده پاسخ می‌دهد.
رویترز در گزارش خود به این موضوع هم اشاره کرده است که اقدام تهران موسوم به "عدم تعیین بازرسان"، اقدامی مجاز است و دولت‌ها عموما می‌توانند بازرسانی را که برای بازدید از تأسیسات هسته‌ای آنها بر اساس معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و تواقفنامه پادمان هر کشور با آزانس اتمی تعیین شده‌اند، نپذیرد.
گروسی تا کنون بارها از  ایران خواسته است تا به طور جدی و مستمر در راستای اجرای تعهدات با آژانس همکاری کند.
 
برچسب ها: آمریکا