به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۰۹ - ۱۹:۱۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۷/۰۱ ساعت ۱۷:۵۰
کد مطلب : ۴۲۹۷۸۲

پوکی استخوان در کمین چه کسانی است؟

پوکی استخوان در کمین چه کسانی است؟
گروه سلامت:جراح و متخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان این که در سنین بالاتر هم راه‌هایی برای پیشگیری از پوکی استخوان و افزایش تراکم آن وجود دارد، گفت: با افزایش سن برای کاهش مشکلات ناشی از پوکی استخوا ن نباید از مصرف کلسیم، شیر، لبنیات، ورزش و قرارگرفتن در معرض نور خورشید غافل شد.
 
به گزارش ایسنا،دکتر هاجر عباسی با اشاره به تعریف پوکی استخوان که در پی یائسگی ایجاد می‌شود، اظهار کرد: با کم شدن اثرات هورمونی تخمدان ها، روند پوکی استخوان و یا اصطلاحا از دست رفتن توده استخوانی در بانوان تشدید می‌شود.

وی با بیان این که بسیاری از بانوان در دوران یائسگی و یا بعد ازآن ممکن است دچار بیماری پوکی استخوان شوند افزود: این بیماری بر حسب شدت در بسیاری از موارد می‌تواند آزار دهنده نیز باشد.عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به علایم پوکی استخوان ادامه داد: پوکی استخوان در مراحل اولیه هیچ نشانه خاصی ندارد، ولی زمانیکه این بیماری شدید می‌شود علامت‌ها به سرعت به سراغ بیمار می‌آید.

کمردرد یکی از شایع‌ترین علامت‌های بروز پوکی استخوان است که دکتر عباسی به آن اشاره کرد و افزود: این بیماران با کوچکترین ضربه‌ای که ممکن است برای یک فرد عادی شکستگی بدنبال نداشته باشد، دچارشکستگی و یا مشکلات استخوانی شوند.

جراح و متخصص زنان وزایمان دانشگاه با بیان این که حداکثر توده استخوانی زیر ۳۰ سالگی ایجاد می‌شود افزود: بیشتر روش‌های پیشگیری از پوکی استخوان به دوران بلوغ مربوط می‌شود، زمانیکه می‌توان حجم استخوانی را به حداکثر رساند.

دکتر عباسی با بیان این که در سنین بالاتر هم راه‌هایی برای پیشگیری و افزایش تراکم استخوانی وجود دارد توضیح داد: در سنین بالاتر به دلیل کاهش تراکم استخوانی نباید، از استفاده کلسیم، شیر، لبنیات، ورزش و قرارگرفتن در معرض نور خورشید غافل شد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه به افرادی که در سنین یائسگی قرار دارند اهمیت تغذیه مناسب و ورزش را یادآور شد و افزود: ورزش و انجام حرکت‌های کششی، خصوصا ورزش‌هایی که به استخوان‌ها فشار وارد می‌کند و باعث استخوان سازی می‌شود توصیه می‌شود.

وی تاکید کرد: بی تحرکی یکی از مهمترین علت‌های اختلال در عملکرد استخوان‌ها است.جراح و متخصص زنان وزایمان با بیان این که توده استخوانی زنان درمقایسه با مردان کمتر است، ضرورت ورزش و تغذیه سرشار از کلسیم را یادآور شد و گفت: کاهش عملکرد هورمون‌ها و همچنین ژنتیک می‌تواند در بروز پوکی استخوان اثرگذار باشد.

دکتر عباسی با بیان این موضوع که تراکم استخوان در افراد با جثه ریزترکمتر از سایرین است، ادامه داد: این افراد در معرض پوکی استخوان هستند و باید بیشتر، خصوصا در سنین پایین توصیه‌ها مبنی بر افزایش حجم توده استخوان را جدی بگیرند.

وی با اشاره به این که کم کاری ویا پرکاری تیروئید در بازجذب توده استخوانی اثرگذار است ادامه داد: در این گروه حتما باید اقدامات پیشگیرانه، تغذیه مناسب و ورزش مورد توجه باشد.عضو هیئت علمی دانشگاه در ادامه به افرادیکه در پی انجام جراحی‌های معده و یا روده، و یا دارو‌هایی مصرف می‌کنند که روند جذب کلسیم را دچار اختلال می‌کند توصیه کرد: در این موارد باید برای پیشگیری از پوکی استخوان با پزشک متخصص مشورت شود.

دکتر عباسی پرهیز از استعمال دخانیات و مصرف الکل را مورد تاکید قرار داد وگفت: الکل، سیگار و مواد دخانی از مواردی است که می‌تواند روند جذب کلسیم را دچار اختلال کند.جراح و متخصص زنان وزایمان دانشگاه تاکید کرد: بر اساس مشاهدات بالینی خانم‌های ایرانی به دلیل این که غالبا ورزش نمی‌کنند و یا کم تحرک هستند از درد‌های استخوانی شکایت می‌کنند.

وی ادامه داد: باید ورزش در برنامه روتین زندگی باشد، هر میزان از ورزش بر اساس توانایی جسمی انجام شود چرا که در صورت نادیده گرفتن توصیه‌ها در آینده در معرض درد‌های استخوانی و پوکی استخوان قرار خواهیم گرفت.
دکتر عباسی با اشاره به این که پوکی استخوان می‌تواند زندگی شخصی افراد را تحت تاثیرقرار داده و یا حتی روند آن را مختل کند ادامه داد: پیاده روی در آفتاب، استفاده از سبزیجات برگ تیره و لبنیات کم چرب غنی از ویتامین دی، مراجعه به پزشک و انجام دوره‌ای آزمایش راهکار مناسبی برای جبران و یا کاهش تحلیل توده استخوان است.

وی در ادامه با بیان این موضوع که آفتاب منبع مناسب جذب ویتامین دی است خاطرنشان کرد: قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه آفتاب خطرناک است و تنها روزانه ۲۰ دقیقه تابش مستقیم نور خورشید برای جذب ویتامین دی کفایت می‌کند، البته باید به این موضوع توجه داشت که افردیکه از کمبود ویتامین دی رنج می‌برند استفاده از قرص‌های مکمل با نظر پزشک ضرورت دارد.
برچسب ها: پوکی استخوان