به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۰ - ۱۳:۵۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۷/۰۱ ساعت ۲۲:۰۹
کد مطلب : ۴۲۹۸۰۵

سایت وزارت علوم هک شد و ۲۰ هزار سند لو رفت

گروه سیاسی: در نخستین روز از سال تحصیلی جدید در ایران، سایت وزارت علوم،‌ تحقیقات و فناوری از دسترس خارج شد.
سایت وزارت علوم  هک شد و ۲۰ هزار سند لو رفت
همزمان گروه هکری موسوم به «قیام تا سرنگونی»‌، نزدیک به سازمان مجاهدین خلق (منافقین)، اعلام کرد با هک کردن «۵۰۰ سرور، کامپیوتر،‌ سایت و سامانه» این وزارتخانه به «بیش از ۲۰ هزار سند» دست‌ یافته است. این گروه هکری پیشتر ادعا کرده بود که به سامانه بسیاری از نهادهایی چون وزارت امور خارجه، شهرداری تهران و صدا و سیما نفوذ کرده و در این زمینه اسنادی را منتشر کرده بود.
ندا شفیعی، معاون روابط عمومی وزارت علوم، در پی انتشار این اخبار ادعای هک شدن سایت این وزارتخانه را رد نکرد و گفت: «برای بررسی‌های بیشتر سایت از دسترس خارج شده تا بدانیم آیا واقعا هک رخ داده است یا خیر.» ساعاتی پس از آن وزارت علوم با انتشار بیانیه‌ای حمله هکری به این وزارتخانه را تأیید کرد و مدعی شد که این حمله «خنثی» شده است. کانال تلگرامی موسوم به «قیام تا سرنگونی» نیز در ساعات گذشته اسناد متعددی از نامه‌نگاری‌های داخلی وزارت علوم را منتشر کرده است. در اسناد منتشر شده مواردی چون اسامی ۱۱۶ نفر از «مدیران حراست» دانشگاه‌های ایران، لیست «گردان‌های عاشورا و الزهرا» در وزارت علوم، استخدام ۳۰ بسیجی برای به کارگیری در دانشگاه‌ها و درخواست وزیر علوم برای تعطیلی کافی‌شاپ‌های دانشگاه‌های ایران دیده می‌شود.
در یک ماه گذشته نفوذ هکرها به نهادهای دولتی و خصوصی در ایران خبرساز شده است. در همین زمینه با از دسترس خارج شدن سایت سازمان ثبت احوال کشور،‌ خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران، روز ۲۹ شهریور ادعا کرد که سامانهٔ این سازمان هک نشده است. سخنگوی این سازمان اما درز اطلاعات در این زمینه را تأیید کرد و گفت که اطلاعات درز کرده «از جانب وزارت بهداشت» است. پیش از آن نیز در پی گزارش‌ها مبنی بر «هک شدن اطلاعات ۱۸ شرکت بیمه در ایران»، مجید بهزادپور، رئیس کل بیمه مرکزی از این سمت «عزل شد».
روزنامه اعتماد در شماره دوشنبه، ۱۳ شهریورماه، خود ضمن انتشار گزارشی از عزل بهزادپور، علت این رخداد را «هک اطلاعات ۱۸ شرکت بیمه و دستیابی هکرها به اطلاعات میلیون‌ها بیمه‌گذار» اعلام کرد. با شروع اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» در ایران در شهریور ۱۴۰۱، سایت‌های وزارتخانه‌ها و سازمان‌های زیر نظر جمهوری اسلامی ایران بارها هدف حملات سایبری قرار گرفته و اطلاعات زیادی از آن‌ها منتشر شده است.

 
برچسب ها: هکر وزارت علوم