به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۰۷ - ۱۳:۵۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ ساعت ۱۴:۲۲
کد مطلب : ۴۳۰۱۴۴

۱۱ بهترین درمان خانگی دندان درد شدید

۱۱ بهترین درمان خانگی دندان درد شدید
گروه سلامت:منشأ دندان درد ممکن است هرچیزی از پوسیدگی و آبسه، تا عفونت و … باشد و برای پیدا کردن این منشأ باید به دندانپزشک مراجعه کنید، اما قطعا می‌خواهید تا زمان مراجعه به دندانپزشک هرچه زودتر از این درد آزاردهنده خلاص شوید، بسیار خوب، شما می‌توانید با درمان‌های خانگی این درد را موقتا تسکین دهید.

 روغن میخک
میخک یک روش درمانی سنتی برای بی حسی اعصاب محسوب می‌شود، میخک به قدری در این زمینه مفید عمل می‌کند که اکنون ژل یا قطره میخک برای بی حسی موقت دندان و کمتر شدن درد آن در داروخانه‌ها موجود است. ترکیب اصلی میخک، اوژنول، یک ماده بی حس کننده طبیعی است.چیزی که باید در مورد روغن میخک دقت کنید این است که اگر آن را بر روی بافت حساس لثه یا روی زبان خود بریزید، می‌تواند باعث افزایش درد شود.می‌توانید دو قطره روغن یا ژل میخک را روی یک تکه پنبه بریزید و آن را روی دندان خود قرار دهید تا درد تسکین یابد. مدت زمانی که باید این توپ پنبه یا پد را روی دندان قرار دهید، تا زمانی است که احساس بی حسی عصب دندان و کاهش درد را احساس کنید.

 یخ
شاید تعجب کنید اگر بگویم همین راهکار به ظاهر ساده، شبی که دندان درد شدیدی را تجربه کردم به کمکم آمد و مانند یک معجزه دردم را تسکین داد. چند مکعب یخ کوچک را درون یک کیسه پلاستیکی قرار دهید، سپس پارچه‌ای نازک دور کیسه پلاستیکی بپیچید و حدود ۱۵ دقیقه آن را روی آن طرف صورت تان که دندان درد می‌کند، بگذارید.شاید برایتان جالب باشد اگر بگویم حتی اگر تکه‌ای یخ را به انگشتتان بمالید، عصب‌های انگشت شما سیگنال‌های سرد را به مغز ارسال کرده و در کمال تعجب کمی از درد دندان تان کاسته می‌شود.

 آب نمک
معروف‌ترین راه برای رهایی از درد آزاردهنده دندان، آب نمک است، به راستی که این محلول ساده معجزه می‌کند. یک قاشق چای خوری نمک را در یک فنجان آب جوش حل کنید، این دهانشویه طبیعی دندان را از باقی مانده‌های تحریک کننده پاک کرده و به کاهش تورم لثه کمک می‌کند.مقداری از محلول را درون دهانتان بریزید و در اطراف دندانی که درد می‌کنید بچرخانید و در نهایت آن را به بیرون بریزید. این روش درمانی را هر چند ساعت یک بار تکرار کنید، خواهید دید که تا حدودی از دردی که تحمل می‌کردید کاسته می‌شود. شاید این راهکار را یک روش ساده تلقی کنید، اما چیزی که مهم است قدرت تاثیرگذاری آن است که واقعا قابل تحسین است.

 چای
چای نعناع یکی از انواع چای است که در کنار طعم خوبش، قدرت بی حس کنندگی بالایی هم دارد.۱ قاشق چای خوری برگ نعناع خشک را در یک فنجان آب جوش ریخته و اجازه بدهید ۲۰ دقیقه به خوبی دم کشیده و خنک شود، پس از خنک شدن، مقداری از آن را بنوشید و در اطراف دندانی که درد می‌کنید بچرخانید و بعد آن را به بیرون بریزید یا آن را ببلعید.

جالب است بدانید که تانن‌های قابض کننده موجود در چای سیاه نیز می‌تواند با کاهش تورم به کاهش درد دندان کمک کند. برای استفاده از چای سیاه برای درمان دندان درد، کافیست یک چای کیسه‌ای مرطوب را چند دقیقه روی دندانی که درد می‌کند قرار دهید.

 خمیر زنجبیل و فلفل کاین
قسمت‌های مساوی از این دو ادویه را با آب کافی مخلوط کنید تا خمیری با غلظت مناسب ایجاد شود. یک توپ کوچک پنبه را به اندازه کافی به خمیر آغشته کرده و سپس در حالی که از ریختن آن روی لثه و زبان خودداری می‌کنید، آن را روی دندانی که درد می‌کند، قرار دهید.

ممکن است کمی احساس سوزش را تجربه کنید، اما طبیعی است و مجبورید تا زمانی که تا حدودی درد دندان کمتر شود، این سوزش را تحمل کنید. اگر هر کدام از این دو ادویه را در دسترس ندارید، می‌توانید آن‌ها را جداگانه نیز امتحان کنید، زیرا هر دو آن ها، ضد درد‌های قوی هستند. ماده اصلی فلفل کاین، کپسایسین است که به جلوگیری از رسیدن پیام‌های درد به مغز کمک می‌کند.

 هیدروژن پراکسید (آب اکسیژنه)
برای کمک به از بین بردن باکتری‌ها و رفع برخی ناراحتی‌های مربوط به درد دندان، مقداری از محلول پراکسید هیدروژن ۳ درصد را در دهان بچرخانید و به عبارتی دهان را با آن آب بکشید. این کار می‌تواند در صورتی که دندان درد شما که با تب و طعم ناخوشایندی در دهان همراه شده را به صورت موقت تسکین دهد.محلول هیدروژن پراکسید قط برای شستشو است و نباید آن را ببلعید، پس از آن که چندین بار محلول را درون دهان چرخاندید و دهان را شستشو دادید، آن را از دهان تان بیرون بریزید و چند بار دهانتان را با آب بشویید.

 شستشو با مِر (myrrh)
برای کاستن از شدت درد ناشی از دندان تان، می‌توانید دهان را با محلول مِر شستشو دهید. خاصیت قابض مر به کاهش التهاب دندان کمک کرده و در نابودی باکتری‌ها نیز موثر است.برای درست کردن محلول، کافیست یک قاشق چای خوری پودر مر را به مدت ۳۰ دقیقه در دو فنجان آب بجوش آورید، سپس آن را صاف کنید و بگذارید خنک شود. یک قاشق غذاخوردی از محلول سرد شده را در نصف فنجان آب بریزید و ۵ الی ۶ بار در روز دهان تان را با آن بشویید.

 سرکه و کاغذ قهوه‌ای
یک روش دیگر برای تسکین موقت دندان درد، پرت کردن حواستان از طریق مقداری سرکه و یک تکه کاغذ قهوه‌ای است. یک تکه کوچک کاغذ قهوه‌ای را درون مقداری سرکه بخیسانید، مقداری فلفل سیاه روی یک قسمت آن بپاشید و همین قسمت را روی آن طرف صورت تان که دندان درد می‌کند، قرار دهید. احساس گرم روی گونه شما می‌تواند تا حدودی حواس شما را از درد دندان پرت کند.

 مسواک مناسب
گاهی دردی که در دندان احساس می‌کنید بخاطر تحلیل رفتن لثه است، در شرایطی که بافت لثه شروع به تحلیل رفتن می‌کند، عاج دندان که قسمتی حساس است و با تغییر دما واکنش نشان می‌دهد، در معرض محیط دهان قرار می‌گیرد. برای جلوگیری از این روند تحیلیل رفتن لثه، بهتر است از مسواک‌های مناسب و نرم استفاده کنید.

 آدامس جویده شده
اگر دندان تان شکسته یا قسمتی که قبلا پر کرده اید خالی شده، می‌توانید با پوشاندن قسمت خالی شده با آدامس جویده شده نرم، مقداری از درد آن را تسکین دهید. برای جلوگیری از ناراحتی و بیشتر، تا زمانی که بتوانید آن را ترمیم کنید، از جویدن چیزی با آن دندان خودداری کنید.

 فشار وارد کنید
یکی دیگر از راهکار‌های تسکین موقت دندان درد، تکنیک‌های طب فشار است. برای این کار به مدت دو دقیقه، با انگشت شست دست راست تان قسمتی از پشت دست چپ، که در آن انتهای انگشت شست و اشاره به هم متصل می‌شوند را فشار دهید. این کار باعث تسهیل در ترشح اندروفین‌ها (هورمون‌های احساس خوب مز) شده و می‌تواند برای خانم‌های باردار نیز مفید و بدون محدودیت باشد.

و، اما سخن پایانی …
به راستی که دندان درد، یکی از زجرآورترین دردهاست، این را از کسی می‌شنوید که بار‌ها و بار‌ها این درد را تجربه کرده است. قسمت زجرآور ماجرا آنجاست که وقتی دندانی شروع به درد کردن می‌کند، بعد از مدتی احساس می‌کنید کل صورت و سرتان هم با این درد درگیر شده است.از آنجایی که دوست ندارم دندان درد تان به هیچ کدام از این مراحل برسد، سعی کردم راهکار‌های درمانی مفید و سریع را در قسمت بالا ذکر کنم، امیدوارم برایتان مفید باشد.
مرجع : آوای سلامت
برچسب ها: دندان درد درمان