به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۰۷ - ۱۴:۰۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ ساعت ۱۸:۴۶
کد مطلب : ۴۳۰۲۰۰

کشف لوازم آرایشی «باربی» در شهر دو هزار ساله!

کشف لوازم آرایشی «باربی» در شهر دو هزار ساله!
گوناگون: کاوش‌های انجام شده در شهر باستانی آیزونی در غرب ترکیه اخیرا منجر به کشف بقایای ۲ هزارسالۀ یک مغازۀ فروش جواهرات و لوازم آرایش شده است. این مغازه در بازار باستانی شهر و در شرق معبد زئوس قرار داشته است.
تعداد زیادی بطری‌های نگه‌داری عطر، مهره‌های مربوط به جواهرات (مثل سنجاق و گردنبند) و بسته‌های لوازم آرایشی در این مغازه یافت شده‌اند؛ بسته‌های لوازم آرایشی شامل سایه‌های چشم و سرخاب‌هایی هستند که هنوز بعد از گذشت دو هزار سال به خوبی حفظ شده‌اند.
کشف لوازم آرایشی «باربی» در شهر دو هزار ساله!

بقایای مواد آرایشی صورتی‌رنگ که در محل این مغازۀ دوهزارساله کشف شده است
پروفسور گوکان کوشکان رئیس گروه باستان‌شناسی دانشگاه دوملوپینار می‌گوید: «می‌دانیم که رومیان باستان سایه‌های چشم و سایر مواد آرایشی را در پوسته‌های صدف نگه‌داری می‌کردند؛ حالا ما نمونه‌هایی از این ظرف‌ها را به همراه محتویاتشان در این مغازۀ رومی پیدا کرده‌ایم».
کشف لوازم آرایشی «باربی» در شهر دو هزار ساله!
بقایای صدف‌هایی که برای نگه‌داری مواد آرایشی به کار می‌رفتند
به گفتۀ پروفسور کوشکان، باستان‌شناسان به غیر از جواهرات و زینت‌های مختلف، مواد آرایشی مثل سایۀ چشم و پودرهای صورت را در این سایت کشف کرده‌اند که 10 رنگ مختلف را شامل می‌شوند. جالب است که همۀ این ده رنگ در طیفی بین قرمز و صورتی جا می‌گیرند؛ (ظاهرا رنگ و آرایش مورد علاقۀ «باربی» سابقه‌ای بسیار طولانی‌تر از آنچه فکر می‌کنیم داشته است!)
کشف لوازم آرایشی «باربی» در شهر دو هزار ساله!
یک قالب تقریبا کامل و دست‌نخورده از مواد آرایشی
تاریخ اولین سکونت‌ها در شهر آیزونی به حدود 3 هزار سال قبل برمی‌گردد. این شهر بخشی از پادشاهی پرگاموم بود که در قرن دوم میلادی تحت تسلط امپراتوری روم درآمد و در طی قرن‌های دوم و سوم به اوج شکوفایی و رونق خود رسید. در همین زمان بود که ساختمان‌های عمومی مانند معابد، حمام‌ها، سالن‌های تئاتر و بازار در این شهر بنا شدند.