به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۰۹ - ۱۹:۱۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۷/۰۴ ساعت ۱۰:۳۹
کد مطلب : ۴۳۰۲۷۹

نقش یو پی اس در حفاظت از تجهیزات حساس در برابر نوسانات و نقصان برق

گروه کسب و کار: اکثر متخصصان IT می‌دانند که یو پی اس ها از باتری‌ها استفاده می‌کنند تا در صورت خرابی منبع تغذیه ورودی، برق اضطراری مورد نیاز را به‌طور یکپارچه به تجهیزات برسانند.
نقش یو پی اس در حفاظت از تجهیزات حساس در برابر نوسانات و نقصان برق
بله درست است، نقش یو پی اس در حفاظت از تجهیزات حساس در برابر نوسانات و نقصان برق بسیار پر رنگ و حائز اهمیت می‌باشد. زیرا، هر کدام از تجهیزات تأمین برق، به غیر از خاموشی کامل، در معرض انواع مختلفی از اختلالات است و این مشکلات می‌توانند به هر تجهیزات حساس محافظت نشده آسیب بزنند یا آن را از بین ببرند.

عملکرد دستگاه یو پی اس و انواع تجهیزات تأمین برق
تجهیزات مرکز داده معمولاً جزء دستگاه‌های حساس به برق هستند، به این معنا که باید در تمام شرایط در دسترس باشند و هرگز خاموش نشوند، به همین دلیل وابستگی زیادی به برق با کیفیت بالا در همه زمان‌ها دارند که نقش حیاتی یو پی اس در محافظت از این تجهیزات را به خوبی نشان می‌دهد.
برنامه‌های کاربردی پردازش آنلاین و تجارت الکترونیک به دلیل اینکه در همه لحظات باید به آنها دسترسی داشته باشیم، مثال‌های خوبی از این موضوع هستند. سایر برنامه‌های کاربردی که به همان اندازه حیاتی هستند، عبارتند از: کامپیوترهای پردازش داده، تجهیزات ساخت دقیق، دستگاه‌های پزشکی در برنامه‌هایی مانند پشتیبانی و مراقبت‌های ویژه و نظارت بر بیمار، تجهیزات شبکه مخابراتی و پایانه‌های نقطه فروش (POS).

مشکلات برق و نقش یو پی اس در حفاظت از تجهیزات تأمین برق
پدیده ولتاژ کوتاه

این پدیده ولتاژهای مثبت و منفی را ایجاد می‌کند، به قطعات الکتریکی و الکترونیکی آسیب می زند یا آنها را از بین می‌برد و همچنین نرم افزار را خراب می‌کند. ردیابی و اصلاح مشکلات نرم افزاری بسیار دشوار است، زیرا ممکن است تا مدتی پس از وقوع آسیب ظاهر نشوند.


صاعقه
صاعقه‌هایی که به زمین می‌خورند بدون شک جدی‌ترین و چشمگیرترین مشکلات قطع برق هستند، به ویژه هنگامی که به کابل‌های مخابراتی القا می‌شوند. بنابراین، تهدیدات پیش روی شما چقدر جدی است و برای کاهش آن چه کاری می‌توانید انجام دهید؟ پاسخ به سه عامل بستگی دارد. نوع اختلالات برقی که ممکن است در منبع تغذیه شما ظاهر شود، نوع تجهیزاتی که نیاز به محافظت دارند و حساسیت آنها به این مشکلات، و اقداماتی که برای ارائه حفاظت انجام می‌دهید.

نویز الکتریکی
نویز الکتریکی می‌تواند باعث قطع شدن کامپیوترها و خراب کردن داده‌ها شود.

افت ولتاژ
افت ولتاژ مشکلی در تجهیزات تأمین برق است که در چند سیکل ادامه می‌یابد و باعث راه‌اندازی مجدد کامپیوتر می‌شود که می‌تواند داده‌ها را از بین ببرد.

قطع برق
قطع کامل برق مشکلی است که در آن تجهیزات تأمین برق به طور کامل خاموش می‌شوند. منشاء این مشکل خطا در خط تأمین، تصادفات، رعد و برق و طیف وسیعی از شرایط دیگر است که تأثیر آشکار و گاه ویرانگر دارد.

دستگاه محافظ برق یو پی اس
از مطالب فوق می‌توان دریافت که تحمل تجهیزات کامپیوتری در برابر اختلالات شبکه بسیار محدود است. کیفیت برق منبع اصلی در هر زمان باید مدیریت شود.
بهترین نوع یو پی اس تبدیل دوگانه آنلاین یا همان یو پی اس آنلاین است. این نوع محافظ بالاترین سطح حفاظت از برق را فراهم می‌کند، زیرا یکسو کننده و اینورتر را به عنوان موانعی بین منبع تغذیه و دستگاه مصرف کننده قرار می‌دهد. این تجهیزات تأمین برق نویزهای ناشی از شبکه و ولتاژهای گذرا را حذف می‌کنند. در واقع، دستگاه مصرف کننده به هیچ وجه به منبع تغذیه اصلی وصل نمی‌شود. نکته مهم این است که اینورتر سطح تنظیم تغذیه خود را حتی زمانی که از باتری UPS در هنگام قطع برق کار می‌کند، حفظ می‌نماید.

قیمت انواع ups
قیمت انواع UPS زمانی متفاوت است که در مورد تمام محصولاتی که در بازار ارائه می‌شوند صحبت می‌کنیم. گران‌ترین یو پی اس نوع آنلاین است که از چند تا چند صد میلیون قیمت دارد. برخلاف آن، ارزان‌ترین یو پی اس نوع آفلاین یا آماده به کار است که حدود 2 میلیون تومان فروخته می‌شود. این تنوع در قیمت انواع ups به خریداران آنلاین اجازه می‌دهد از بین طیف وسیعی از محصولات یکی را برای انتخاب می‌دهد.
معیارهایی که قیمت انواع ups را متفاوت می‌کند
قیمت انواع ups به همه عوامل و مشخصات فنی بستگی دارد، به طوری‌که یک یو پی اس با ذخیره 2 تا 4 ساعت و حدود 500 تا 1000 ولت آمپر توان کاملاً متغیر است.

•    نوع یو پی اس اولین معیار در تعیین قیمت آن است، به گونه‌ای که نوع آفلاین ارزان‌ترین و نوع آنلاین گران‌ترین دستگاه می‌باشد
•    مدت زمان اجرا یو پی اس معیار مهمی در قیمت و انتخاب این محافظ است که بر اساس نیاز شما تعیین می‌گردد.
•    تعداد خروجی یو پی اس نیز نشان دهنده ارزش آن است که باید در لیست قیمت انواع یو پی اس به آن توجه نمایید.
•    برند تولیدکننده یو پی اس که تأثیر به سزایی در تعیین قیمت آن دارد.
•    باتری به کار رفته در دستگاه یو پی اس که فاکتور بسیار مهمی در انتخاب این نوع تجهیزات تأمین برق است.لیست قیمت انواع یو پی اس
این لیست قیمت انواع یو پی اس براساس کالاهای موجود در بازار تهیه شده و مرجع معتبری دارد، بنابراین بسته به کاربردی که مدنظر شماست می‌توانید محافظ مورد نیاز خود را با توجه به بودجه‌ای که دارید انتخاب نمایید.
ردیف نوع یو پی اس کمترین قیمت
(تومان)
بیشترین قیمت
(تومان)
1 آفلاین 1،000،000 11،000،000
2 لاین اینتراکتیو 1،600،000 21،000،000
3 آنلاین 2،000،000 770،00،000
جهت استعلام قیمت و مشاهده دقیق لیست قیمت انواع یو پی اس مگامداوم، با مشاوران و متخصصان این شرکت در تماس باشید.

مزایای سیستم‌های یو پی اس:
•    در هنگام قطع برق فوراً برق پشتیبان را برای کارکردن مناسب دستگاه‌های الکترونیکی فراهم می‌کند.
•    برای تأمین موقت برق تا زمانی که یک ژنراتور آماده به کار همگام شود، به کار می‌رود.
•    از دستگاه‌های الکترونیکی و الکتریکی در برابر قطع شدن برق، نوسانات برق، افت ولتاژ، نوسانات و قطعی کامل برق محافظت می‌نماید.
•    از نوسانات برق و اطمینان از عدم خاموش شدن کامل سیستم‌های حساس حفاظت می‌کند.
•    با وجود این نوع تجهیزات تأمین برق می‌توانید کامپیوتر یا سرور را به شیوه‌ای منظم خاموش کنید.
•    می‌توانید هزینه‌های خرابی را کاهش دهید و از تجهیزات حیاتی محافظت نمایید.
•    در برابر از دست دادن داده‌ها ایمن هستید و بهره وری کاربر را افزایش می‌دهید.
•    برخی از تولید کنندگان سرورهای بزرگ در حال حاضر استفاده از UPS را به عنوان بخشی از مقررات گارانتی خود توصیه می‌کنند.

مانیتورینگ و مدیریت یو پی اس
ما توصیه می‌کنیم تا جایی که امکان دارد UPS خود را نظارت کنید، این کار را می‌توان به صورت حضوری یا از راه دور انجام داد. می‌توانید هشدارهایی را برای اطلاع رسانی از رویدادها یا زمان تغییر باتری UPS تنظیم کنید تا به روشی که می‌خواهید به شما ارسال شوند. علاوه بر این، بسته‌های نرم افزاری مختلفی نیز وجود دارند که می‌توانند در صورت قطع برق، سرورها را به طور خودکار خاموش کنند.
اکثر دستگاه‌های یو پی اس این قابلیت را دارند که کارت‌های شبکه را در خود جای دهند که می‌توانند اطلاعات مرتبط با یکپارچگی سیستم، مانند وضعیت باتری، زمان باقی‌مانده، سطوح بار، ولتاژ ورودی و غیره را گزارش دهند. همچنین، پارامترهای محیطی مانند دما و رطوبت اتاق را نیز می‌توان اندازه گیری و گزارش کرد.

چرا یو پی اس باید تحت نظارت و مانیتورینگ باشد؟
•    برای پاسخ سریع در صورت نیاز به اقدام همواره فعال باشد.
•    شما اولین کسی باشید که متوجه می‌شوید مشکلی برای تجهیزات تأمین برق بوجود آمده است.
•    هنگامی که باتری با ظرفیت کامل کار نمی‌کند و نیاز به تعمیر و نگهداری دارد، هشدار دریافت کنید.
•    با نگه داشتن دما در محدوده مناسب، عمر باتری یو پی اس را افزایش دهید.
•    بهره وری انرژی را بهینه کنید، هزینه‌های انرژی را کاهش دهید و از بهترین عملکرد یو پی اس خود اطمینان حاصل نمایید.
•    از توقف پرهزینه بخش فناوری اطلاعات خود جلوگیری نمایید.
•    در صورت قطع برق از میزان زمان اجرایی در در اختیار دارید، مطلع شوید.

نتیجه‌گیری
با توجه به آنچه در این مطلب گفته شد، متوجه شدید که چگونه وجود یک مشکل در سیستم برق رسانی می‌تواند برای تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی شما خطر آفرین باشد. همچنین مشخص شد که سیستم‌های یو پی اس با واکنش فوری به قطع برق، حفاظت کاملی را از تجهیزات در مدار فراهم می‌کنند و می‌توانند تا زمانی که برق اصلی در دسترس باشد یا یک ژنراتور فعال باشد، این تجهیزات را پشتیبانی کنند.
در ادامه مشخص شد که معیارها و نکات متعددی در قیمت انواع ups نقش دارد که در هنگام خرید این تجهیزات تأمین برق، باید این عوامل را در نظر داشته باشید. بر همین اساس لیست قیمت انواع یو پی اس موجود در بازار ایران در این مطلب آورده شد که محدوده قیمت آن را مشخص می‌نماید.